Nedēļas nogalē Rīgas festivāls aicina uz ārpus Rīgas koncertiem


“Rīgas festivāls” šajā nedēļas nogalē aicina uz lieliskiem ārpus Rīgas koncertiem. Piektdien, 7. jūnijā Saulkrastu domes zālē plkst. 19.00 - laikmetīgā mūzikas ceļojumā pa pilsētas džungļiem kopā ar apvienību Urban Trio koncertā “Lielpilsētas stāsts”. Savukārt svētdien, 9. jūnijā plkst. 22.00 Saulkrastu Saules laukumā uz Rīgas Saksofonu kvarteta un komponista Raimonda Tigula jauno elektroakustisko programmu Labyrinthus, kuras daudzslāņainā muzikālā faktūra tiks papildināta ar Ginta Apsīta videoprojekcijām.


Koncertā “Lielpilsētas stāsts” 7. jūnijā dzirdēsim talantīgos mūziķus Edgaru Raginski (klavieres), Arvīdu Kazlausku (saksofons) un DJ Krii (elektronika), kuri izpildīs Jaceka Grudzeņa, Hansa Otes, Karenas Tanakas, Jakoba Ter Velheisa un pašu radītos skaņdarbus. Trīs dažādu mūzikas pasauļu pārstāvji apvienojušies, lai pastāstītu jums stāstu. Arvīds Kazlausks ir viens no trīsdesmitgadnieku paaudzes profesionālākajiem un radoši ziņkārīgākajiem saksofonistiem, kurš labprāt iesaistās neiepazītu mūzikas teritoriju izpētē. Edgars Raginskis raksta un spēlē mūziku, kā arī atskaņo un apspriež to Latvijas Radio 3 “Klasika” viļņos. Laikmetīgo akadēmismu caurvīs DJ Krii skaņu un laiktelpas improvizācijas. Šis virtuozais elektroniskās pasaules pārstāvis jau vairāk nekā 15 gadu izkopj individuālu, vienlaikus demokrātisku un estētiski smalku muzicēšanas manieri, izmantojot cilpmašīnu, sampleri, skaņuplašu atskaņotāju un datorvidei radītas skaņu programmas.


Edgars Raginskis saka: ““Lielpilsētas stāsts” ir mūsu, laikmetīgās pasaules cilvēku, muzikāls ceļojums. Izmantojot gan pašu radītus, gan citu mūsdienu autoru sacerētus darbus, ielūkosimies modernā cilvēka personībā un tās īpatnībās/dīvainībās. Koncertā sastapsim urbānās skaņas, ārprātīgu dzīves tempu, krasus kontrastus, kā arī meditatīvus skaņu audumus un patvēruma meklējumus dabā."


Edgars Raginskis E. Dārziņa mūzikas vidusskolā apguvis klavierspēli, JVLMA absolvējis ar bakalaura grādu kompozīcijā (Pētera Plakida klase), mācījies JVLMA maģistrantūrā pie Andra Vecumnieka. Kopš 2006. gada Latvijas Radio 3 “Klasika” programmu vadītājs. Viņa darbu vidū ir arī opuss Visit India! obojai, klarnetei un elektronikai, kura iedzīvinātāji bija Normunds Šnē, Guntis Kuzma un Kristaps Krievs. Raginskis ir aktīvi koncertējošs pianists koncertmeistars un koncertu vadītājs.


Arvīds Kazlausks dzimis Viļņā, kur apguvis mūzikas pamatus. 2007. gadā ieguva maģistra grādu Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijā, vairāku starptautisku konkursu laureāts. 2006. gadā duetā ar pianistu Reini Zariņu ieguva I vietu JVLMA konkursā “Labākais studentu kameransamblis”. Patlaban Arvīds Kazlausks ir saksofonspēles pedagogs Jāzepa Mediņa Rīgas mūzikas vidusskolā un Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijā. Kopš 2011. gada pasniedz meistarklases JVLMA rīkotajos ERASMUS vasaras kursos Brass & Jazz.


DJ Krii (īstajā vārdā Kristaps Krievs) dzīvi mūzikā sāka kā producents un skaņuplašu dīdžejs, 90. gadu beigās bijis viens no reperu, mūziķu un videomākslinieku apvienības Ritmiņš Unltd. izveidotājiem. DJ Krii bijis saistīts ar tādām organizācijām un projektiem kā F[ei]K, Morning After, Latvian Blues Band, Bisquit Jam u.c., sadarbojies ar daudziem Latvijas mūziķiem un teātriem, veidojis mūziku Aijas Bley dokumentālajām filmām. Kā audioproducents strādā reklāmas aģentūrā !MOOZ.


Savukārt 9. jūnijā plkst. 22.00 Saules laukumā Saulkrastos tiks atskaņota Rīgas Saksofonu kvarteta un komponista Raimonda Tigula jaunā elektroakustiskā programma Labyrinthus, kas kopā ar Ginta Apsīta videoprojekcijām aicinās klausītājus apskaidrības pilnā ceļojumā.


Rīgas Saksofonu kvartets un komponists Raimonds Tiguls jau agrāk sadarbojušies vairākās kamermūzikas programmās, un nu ir tapis jauns kopdarbs – programma Labyrinthus saksofonu kvartetam un elektronikai. Idejas autors Raimonds Tiguls saka: “Elektroakustiskais skaņdarbs Labyrinthus ir skaņu un pat žanru sintēze, kur MaxMSP Llooppvidē radītā analoga skaņusērija mijiedarbojas ar AIR Sampling ambienci. Tas ir kā divu pretpolu savienošanās, radot vienotu, bet fonētiski daudzslāņainu mūzikas faktūru.”


Slavenā labirintu pētniece, noteiktas garīgās pieredzes sludinātāja, fonda Veriditas izveidotāja Lorīna Ārtresa (Artress, ASV) saka: “Labirinta ceļš attīra prātu un sniedz apskaidrību, tas nomierina cilvēku satricinājumos un dzīves pārmaiņu brīžos. Tas palīdz saskatīt dzīvi kā ceļu – svētceļojumu. Un cilvēki saprot, ka viņi ir nevis cilvēciskas būtnes uz garīga ceļa, bet garīgas būtnes uz cilvēciska ceļa.” Rīgas Saksofonu kvarteta un Raimonda Tigula programmai Labyrinthuspapildu dimensiju piešķirs Ginta Apsīta veidota videoprojekcija. Uz koncertu Saulkrastos labirinta izzinātāji dosies uzreiz nākošajā dienā pēc jaunās programmas pasaules pirmatskaņojuma Talsu Tiguļkalnā.


Raimonds Tiguls ir komponists, multiinstrumentālists, producents, kas strādā instrumentālās, ambientās, elektroniskās un elektroakustiskās mūzikas jomā. Radījis mūziku teātra izrādēm, izdevis albumus Moonlight Sound Design, De Angelis (kopā ar Schola Cantorum Riga), “4 Vēji”, Bay Lounge, “Zils. Balts. Zaļš” (veltījums lībiešu krastam) un citus. Saņēmis vairākas Latvijas Mūzikas ierakstu gada balvas tautas mūzikas un instrumentālās mūzikas kategorijās. Viņa jaunākais albums Islands (2011) ar dažādu ziemeļtautu mūzikas pieskārieniem iesāka sēriju “Manas rīta un vakara dziesmas”. Raimonds strādā paša izveidotajā mūzikas ierakstu studijā un izdevniecībā Moonlight Sound Design Talsu novada Lībagu pagasta Mūrniekos.


Rīgas saksofonu kvartets (RSK) sevi pieteica 1992. gadā un tieši ar tā darbību ir aizsākusies akadēmiskā saksofona ēra latviešu mūzikā. Kvarteta sastāvā vairākkārt notikušas izmaiņas, un vienīgais mūziķis, kas palicis kvartetā līdz šodienai, ir tā izveidotājs Artis Sīmanis. Ne tikai koncertzāles, bet arī Latvijas skolas, baznīcas, izstāžu atklāšanas un prezentācijas ir RSK darba lauks. Par aktīvu koncertdarbību un augstu māksliniecisko sniegumu 1999. gadā kvartets saņēmis Lielo mūzikas balvu. Kvartets piedalās starptautiski nozīmīgos mūzikas festivālos un ir centrālā ass starptautiskajam saksofonmūzikas festivālam Saxophonia. Programmā Labyrinthus Rīgas Saksofonu kvartets uzstāsies jaunā sastāvā – Artim Sīmanim un Ainaram Šablovskim pievienosies dāmas Ilze Lejiņa un Daiga Solovjova.


Jau trešo gadu vasaras sākumu Rīgā ieskandinās vērienīgākais klasiskās mūzikas notikums Baltijā – Rīgas festivāls. Kļuvis par lielisku tradīciju, ko novērtē gan daudzi rīdzinieki, gan pilsētas viesi, “Rīgas festivāls” šogad notiks no 3. līdz 20. jūnijam, pulcējot izcilākos Latvijas un pasaules māksliniekus. Biļetes uz koncertiem „Lielpilsētas stāsts“ un “Labirints” pieejamas visās “Biļešu paradīzes” tirdzniecības vietās.


Foto: Publicitātes

Par autoru

Rīts.lv, Latvijas kultūras portāls © 2024 Visas tiesības paturētas