Notiks koncertuzvedums “Džona Keidža amerikāņu avangards un latvieši”


25. jūlijā plkst. 20:00 Spīķeru koncertzālē notiks “Džona Keidža amerikāņu avangards un latvieši” koncertuzvedums, Annas Ecuko Curi režijā ar amerikāņu elektronikas meistara Marka Bobaka, Laumas Skrides un citu latviešu un ārzemju mūziķu piedalīšanos.


Koncerts iecerēts sadarbībā ar ASV dzīvojošās latviešu komponistes un aktīvas sabiedriskās darbinieces Daces Aperānes vadītajiem X starptautiskajiem jauno mūziķu meistarkursiem, kas šovasar notiek Siguldā. Visi koncerta dalībnieki, izņemot Japānas režisori Annu Ecuko Curi (Tsuri), ir bijuši pasniedzēji vai dalībnieki iepriekšējos jauno mūziķu meistarkursos.


5. septembrī 100. dzimšanas dienā atcerēsimies vienu no ievērojamākajiem 20. gadsimta komponistiem un skaņumākslas filosofiem Džonu Keidžu (Cage, 1912–1992). Koncerts “Keidža avangards un latvieši” būs veltījums Keidža jubilejai, kur līdzās meistara Song Books fragmentiem skanēs triju Latvijas komponistu klavierdarbi – Asijas Ahmetžanovas (1992) Ortus (“Piedzimšana”, 2012), Andra Dzenīša (1978) Dorada (“Zelts”, 2010) un Gundegas Šmites (1977) Mercurium (“Dzīvsudrabs”, 2004). Klavierdarbus atskaņos Lauma Skride (Šmite), Diāna Zandberga (Dzenītis), Juris Žvikovs (Keidžs) un Asija Ahmetžanova (pašas darbs).


Koncerta magnum opus – Keidža Song Books – ir nelielu skaņdarbu izvērsts virknējums jeb īsdarbu kolekcija, kas datēta ar 1970. gadu. Ciklā ir četru veidu mūzika: dziesmas, dziesmas ar elektroniku, teātra performances un teātra performances ar elektroniku. Džons Keidžs te no sirds izpriecājies ar visdažādākajiem mūzikas pieraksta jeb notācijas veidiem. Dažiem sologabaliem nav nošu, ir tikai komponista norādes, pierakstītas dažādos fontos un burtu lielumos. Lauvas tiesa tekstu ņemti no leģendārā amerikāņu mežā dzīvotāja, dabas filosofa, rakstnieka, dzejnieka Henrija Deivida Toro (Thoreau, 1817–1862) dienasgrāmatām. Kādā no dziesmām mūziķim par iedvesmu kalpo viens pats Toro fotoattēls. Līdzās šīm lappusēm atradīsim arī fragmentus no Keidža apbrīnotā komponista Erika Satī, avangarda mākslinieka Marsela Dišāna, sistēmu teorētiķa, arhitekta, inženiera, izgudrotāja, futūrista Bakminstera Fullera, kanādiešu literatūzinātnieka, komunikāciju teorētiķa Māršala Maklūena tekstiem un pat Keidža tuva domubiedra Mērsa Kaningema horeogrāfiju pierakstiem. Ciklā var atrast norādes uz sēņu pasauli (Keidžs bija izcils mikologs), ģeogrāfiskiem objektiem un zvaigznājiem.


Song Books atskaņojumā dzirdēsim ansambli Vir2Ual Cage, kura mājvieta ir ASV un kas kopš 2006. gada ar lieliem panākumiem aktīvi nodarbojas ar šīs muzikāli teatrālās kompozīcijas iestudēšanu un izrādīšanu. Rīgas koncertā dzirdēsim un redzēsim mecosoprānu Žaklīnu Bobaku, latviešu baritonu Paulu Berkoldu, elektronikas meistaru Marku Bobaku un japāņu režisori Annu Ecuko Curi, kas veidos gan skatuves, gan gaismu režiju.
Koncertā piedalīsies arī jaunā latviešu vijolniece Justīne Kulakova, kas spēlēs Keidža mūziku duetā ar Juri Žvikovu.


Programmā: Asija Ahmetžanova, Džons Keidžs, Andris Dzenītis un Gundega Šmite.


Dzidēsim Žaklīnu Bobaku, mecosoprāns (ASV), Paulu Berkoldu, baritons (ASV), Justīni Kulakovu (vijole) Asiju Ahmetžanovu (klavieres) Laumu Skridi (klavieres), Diānau Zandbergu (klavieres), Juri Žvikovu (klavieres), Marku Bobaku (elektronika). Režisore Anna Ecuko Curi.


Biļetes Biļešu paradīzes kasēs
informācija www.latvijaskoncerti.lv

Par autoru

Rīts.lv, Latvijas kultūras portāls © 2024 Visas tiesības paturētas