Notiks Latvijas Republikas Neatkarības atjaunošanas dienai veltīts koncerts


4. maijā plkst. 19.00 Lielajā ģildē notiks Latvijas Republikas Neatkarības atjaunošanas dienai veltīts koncertsezonas noslēgumakoncerts „Divas Latvijas – urbānā un pastorālā”. Koncertā piedalīsies Profesionālais pūtēju orķestris „Rīga”, Valsts akadēmiskaiskoris „Latvija”, diriģents Mārtiņš Ozoliņš un solisti Sonora Vaice un Armands Siliņš.


Koncertā „Divas Latvijas – urbānā un pastorālā” skanēs latviešu komponistu mūzika. Līdzās Jura Karlsona skaņdarbam „Svētku uvertīra” un Ērika Ešenvalda kantātei „Latvija. Gadalaiku impresijas” programmā ir iekļauts arī pirmatskaņojums – Andra Dzenīša „Urbānā mesa“.


Par savu jaundarbu komponists Andris Dzenītis saka: „2014. gads ir Rīgas Eiropas kultūras galvaspilsētas gads. Būdams dzimis rīdzinieks, savas pilsētas tēlainībai muzikālā formā nopietni pievērsies neesmu. Sevišķi tāpēc, ka iekšējās sajūtas pēdējos gados no šīs urbānās Baltijas valstu lielmetropoles mani dzen projām dziļāk mežos, esmu pateicīgs Profesionālā pūtēju orķestra „Rīga” iniciatīvai, dot man iespēju veltīt lielas formas darbu savai dzimtajai pilsētai viņas svarīgajā gadā.”


Mesa atspoguļo Rīgas ikdienu visdažādākajās izpausmēs un diennakts stundās. Tekstu autors Jānis Rokpelnis mesas daļu komentējošajos nosaukumos izmantojis tradicionālos Augstās mesas un Rekviēma nosaukumus latīņu valodā, veidojot asociācijas ar katras konkrētās liturģijas daļas emocionālo enerģētiku: 1. Sasnieg. In Paradisum; 2. Rīt aizbraukšu…Dies irea; 3. Jūras uzplūdi sievišķīgie. Lacrimosa; 4. Asara uz ielas. Kyrie Eleison; 5. Lēni pilsēta iemieg. Agnus Dei.


Savukārt Ērika Ešenvalda kantāte „Latvija. Gadalaiku impresijas” 2008. gadā sacerēta pēc Profesionālā pūtēju orķestra „Rīga” pasūtījuma ar Rīgas domes un Valsts Kultūrkapitāla fonda atbalstu. Savu pirmatskaņojumu tā piedzīvoja 2008. gada 15. novembrī un ir veltīta Latvijas 90. gadadienai. Katra no četrām kantātes daļām – Pavasaris, Vasara, Rudens un Ziema – aizsākas ar Jāņa Jaunsudrabiņa trimdā sacerētās esejas „Piemini Latviju!” fragmentu un turpinās ar kora un solistu dziedātām Imanta Ziedoņa, Ineses Zanderes, Māras Zālītes, Andas Līces un Ilgas Bērzas dzejas rindām.


Ar Rīgas domes un Valsts Kultūrkapitāla fonda atbalstu šo koncertu 2014. gada 4. maijā Lielajā ģildē būs iespēja klausīties bez maksas. Ieeja koncertā „Divas Latvijas – urbānā un pastorālā” ar bezmaksas ielūgumiem, kurus no 24. aprīļa darba dienās no 12.00 līdz 14.00 būs iespējams saņemt orķestra birojā Kronvalda bulvārī 8, kā arī Lielās ģildes kasē.


Foto: Publicitātes

Par autoru

Rīts.lv, Latvijas kultūras portāls © 2024 Visas tiesības paturētas