Pirms Jāņiem notiks ielīgošanas festivāls “Saulgriezis 2013”


Nav vairs tālu gada īsākā nakts un Līgo svētki jeb Jāņi, ko kopš senām dienām ik gadu lustīgi svinam vasaras saulgriežos. Lai koptu latviskās vasaras saulgriežu tradīcijas un godam sagatavotos svētkiem, ar Jāņu tradīciju skolu, rituāliem, darbnīcām, gardumu tirdziņu un koncertu mūsdienīgās etno skaņās 15.jūnijā Valmiermuižā Jāņus ielīgot aicina festivāls „”.


Lai ieskandinātu tuvojošos Jāņus un kopīgi mācītos līgot vēl pirms pašiem svētkiem, „Saulgriezis 2013” turpina pērn aizsākto tradīciju īsi pirms Jāņu dienas Valmiermuižas pils parkā pulcināt lielus un mazus Jāņu bērnus uz bagātīgām ielīgošanas svinībām, kur senlatviešu tradīcijas satiekas ar mūsu dienām.


Jāņu tradīciju skola un darbnīcas


Jāņu svinēšana sākas ar to gaidīšanu un gatavošanos svētkiem. Kā godam sagaidīt un ielīgot svētkus jau no dienas vidus Valmiermuižas pils parkā ierādīs folkloras kopas „Mežābele” un „Cielava” ar dziesmām, rotaļām, Jāņu tradīcijām un rituāliem. Ikviens varēs iemācīties dziedāt Jāņu dziesmas, izzināt Jāņu zāļu noslēpumu un pie ziedu sievas uzpīt svētku vainagu. Vīri dienas gaitā parādīs, kā kārtot Jāņu ugunskuru, bet sievas – kā to izpušķot, lai pēc saules rieta visi vienotos maģiskā ugunskura iedegšanas rituālā kopā ar latvisko tradīciju zinātājiem – Krūskopu un Žentiņu ģimenēm.


Saulgriežu laikā pirts spējot darīt brīnumus, tādēļ „Latvijas Pirts savienības” pirtnieki visas dienas garumā labprāt iemācīs sasiet savu saulgriežu pirts slotiņu un aicinās uz lāvas izbaudīt latviskās alus pirts burvību. Līdztekus mazākos ielīgošanas svinību dalībniekus priecēs Vidzemes tradicionālās koka spēles un izjādes zirga mugurā.


Tirdziņš „Ar Gardu Muti Valmiermuižā”


Kā katrām latviešu saulgriežu svinībām, arī Jāņiem piedien varena mielošanās, lai nodrošinātu ražas pilnus apcirkņus rudenī. Tādēļ, lai sarūpētu cienastu svētku galdam, no plkst. 12:00 – 16:00 ielīgošanas festivālā „Saulgriezis 2013” norisināsies tirdziņš „Ar Gardu Muti Valmiermuižā”. Uz tirdziņu andelēties sabrauks ap 50 mājražotāju un amatnieku no visas tuvējās apkārtnes, vedot līdzi tradicionālos svētku ēdienus, vietējās delikateses un meistardarbus, ko citādi neatrast veikalu plauktos.


Tie nav Jāņi bez putojoša alus un garda siera svētku galdā, kas plaši apdziedāti tik daudzās Līgo tautas dziesmās. Tādēļ ielīgošanas pasākumā Valmieras novadpētniecības muzeja sievas iemācīs sasiet tradicionālo Jāņu sieru, bet līdzās „Valmiermuižas alus” darītavai visas dienas garumā rosīsies akmens alus darbnīca kopā ar starpnozaru mākslas grupu „Serde”, lai ikviens varētu iemēģināt roku alus darīšanā kā sendienās. Brangs alus nevar iztikt bez brangas mucas, tādēļ mucinieks jau vairākās paaudzēs Jānis Grantiņš ar saviem zeļļiem atklās tradicionālo ozolkoka mucu darināšanas aroda gudrības.


Koncerts mūsdienīgās etno skaņās


Kad vainagi nopīti, siers sasiets un alus izbrūvēts, laiks Līgo dziesmām un dejām! Tāpēc 16.jūnijā ap saules rietu Valmiermuižā ieskanēsies koncerts mūsdienīgās etno skaņās, savijot tradīcijas kopā ar mūsu dienām. Plkst. 19:00 ar kokles skaņām ielīgošanas koncertu Valmiermuižā atklās trīs talantīgi sava mūzikas instrumenta virtuozi – koklētāja Laima Jansone, Artis Orups (sitaminstrumenti) un Andris Grunte (kontrabass) –, kas apvienojušies muzikālā apvienībā „AR-LA-AN”, kopīgi radot neparastu skanējumu etno un folkdžeza ritmos.


Plkst. 20:30 uz skatuves kāps grupa „Laimas muzykanti”, kas izpildīs tautasdziesmas etnoroka apdarē un ar trakulīgiem deju ritmiem vidzemniekiem sola parādīt, kādas ir svinības latgaliešu gaumē. Kad jau būs prāts uz dejām, līdz ar tumsas iestāšanos, plkst. 22:30, uz latvju dančiem visus ielīgotājus aicinās grupa „Folkvakars”. Ikvienam izdejojamus soļus ierādīs prasmīgi dejotāji, bet muzikālām atpūtas pauzēm grupa būs sarūpējusi savas orģinālkompozīcijas.


Tieši pusnaktī festivāla skatuve piederēs dūdu un bungu grupai „Auļi”, kas uz Valmiermuižu būs atvedusi un, pēc maija sākumā notikušā pirmatskaņojuma Rīgā, otro reizi Latvijas klausītājiem piedāvās savu vērienīgo 10 gadu jubilejas koncertprogrammu „Dižducis”. Koncertā skanēs popularitāti guvušo „Auļu” dziesmu izlase īpašā aranžējumā ar divu duču viesmākslinieku piedalīšanos. Skanisko pusi instrumentāli kuplinās pūšamie instrumenti, čelli un ģitāras, bet dziesmas iedziedās Juris Kaukulis, Zane Šmite, kā arī vairāki Latvijas folkmūziķi.


Ieeja festivālā par ziedojumiem bērnu rotaļu laukuma izveidei Valmiermuižas pils parkā.

Par autoru

Rīts.lv, Latvijas kultūras portāls © 2024 Visas tiesības paturētas