Putnu dienas zoodārzā


Putnu dienas
31. martā un 1. aprīlī no plkst. 12.00 līdz 15.00


Gaisā virmo pavasaris un teju katru dienu manāma kāda jauna gājputnu suga, kas atgriezusies Latvijā, bet zīlītes un zvirbuļi jau meklē ligzdvietas. Zooloģiskajā dārzā jau veikta pērn uzlikto putnu būru kontrole un tīrīšana. Nu klāt pēdējais laiks gatavot jaunas dobumperētāju mājvietas, lai lidoņi laicīgi tās varētu aizņemt un sagatavoties dēšanai.


Cerams, ka arī citviet Latvijā ļaudis rūpīgi iztīrījuši no iepriekšējos gados liktajiem būrīšiem veco ligzdu materiālu, kas pārpilns ar parazītu oliņām un kūniņām un ieplānojuši vietu arī kādam jaunam būrītim, kuru gatavot aicinām zoodārza Putnu dienu pasākumā „Dzeņa darbnīcā”.


Putnu dienu tradīcijas


Putnu dienu pirmsākumi zooloģiskajā dārzā meklējami vairāk nekā pirms pusgadsimta. Pirmās Putnu dienas zoodārzā notika 1952. gadā, un tās populāras ir joprojām. Pasākuma pamatideja – demonstrēt putnu būru daudzveidību un pareizu to izgatavošanu, saglabājusies līdz mūsdienām.


Gandrīz 20 gadus zoodārza Putnu dienu neatņemama sastāvdaļa ir „Dzeņa darbnīca”. Tajā gadu gaitā demonstrēta visdažādāko putnu mākslīgo ligzdvietu izgatavošana: stārķiem, ūdensputniem pīlēm un gaigalām, plēsīgajiem putniem lauku piekūniem, dažādu sugu pūcēm, dzeguzēm, zaļajām vārnām, sikspārņiem, susuriem un, protams, sīkajiem dobumperētājiem.


Āmuri „Dzeņa darbnīcā” klaudzēs no plkst. 12.00 līdz 15.00


Kā ierasts, arī šogad „Dzeņa darbnīcā” būrus gatavosim no plkst. 12.00 līdz 15.00. Materiāli sagatavoti 250 sīko dobumperētāju (zīlīšu, zvirbuļu, melno mušķērāju) un 150 mājas strazdu būrīšiem, kā arī paraugbūriem meža pūcēm un apodziņiem.


Mazo būrīšu gatavotājiem būs iespēja savus meistardarbus gan ņemt līdzi un izkarināt sev un putniem mīļā vietā, gan atstāt zoodārza darbinieku ziņā.Pavasarīgi zoodārza jaunumi
Zoodārzā jau izšķīlušies pirmie putnu mazuļi. Par mundru cāli parūpējušies baltie karošknābji. Pērn rudenī no Krakovas zoodārza (Polijā) tika atvestas divas mātītes, lai uzlabotu grupas ģenētisko stāvokli. Putnu grupā, veidojoties jauniem pāriem, radās neliels juceklis un tāpēc pat necerējām šogad sagaidīt cālēnus. Bet tomēr…


No jūras piekrastes uz zoodārzu atvesto pelēko roņu mazuļu bariņš sestdien papildinājās ar ceturto izglābto vārgulīti. Mazie gan vairs nav jābaro ar zondes palīdzību, taču zivis tik un tā vēl piespiedu kārtā nākas likt zobainajās mutēs.


Visnebēdnīgākais zoodārza iemītnieks šobrīd noteikti ir melnā lemura mazulis, kurš nu jau patstāvīgi sāk izpētīt apkārtni, tā sagādājot mātei nemitīgu uztraukumus.

Par autoru

Rīts.lv, Latvijas kultūras portāls © 2024 Visas tiesības paturētas