Rīgā apskatāma fotogrāfa Pētera Jaunzema izstāde “Rakstīts sudrabā”Visu februāri nekustamā īpašuma uzņēmuma “Latio” birojā Rīgā, K.Valdemāra ielā 8, apmeklētājiem atvērta fotomākslas vecmeistara Pētera Jaunzema darbu izstāde “Rakstīts sudrabā”.

Izstādē apskatāmi Pētera Jaunzema vieni no labākajiem melnbaltās fotogrāfijas darbiem, kas tapuši mākslinieka 55 gadus ilgās daiļrades dažādos laikaposmos.

Izstāde atklāta Latvijas fotomākslas vērtību apzināšanas un saglabāšanas projekta ietvaros, kuru “Latio”, kā nozīmīgs foto nozares atbalstītājs, īsteno jau vairāk nekā desmit gadus. Projekta žūrijā līdzdarbojoties tādiem izciliem fotomāksliniekiem kā Gunārs Binde un Valdis Brauns, 2015.gadu “Latio” aizsāka, akcentējot Pētera Jaunzema daiļradi – izdots melnbaltās fotogrāfijas kalendārs “Pēteris Jaunzems. Fotogrāfiju kolekcija “Rakstīts sudrabā””. Kā uzsvērusi mākslas zinātniece Alise Tīfentāle, “Latio” tradicionālais melnbaltās fotogrāfijas kalendārs nostiprina noteiktas vērtības Latvijas 20. gadsimta beigu – 21. gadsimta sākuma melnbaltajā fotogrāfijā.

Aizsākto foto izstāžu rīkošanas tradīciju “Latio” turpinās un šogad gaidāmas vairāku jau labi pazīstamu un arī jaunu Latvijas fotomākslinieku izstādes.

Par izstādes un “Latio” 2015.gada kalendāra nosaukumu Pēteris Jaunzems saka: “Rakstīt sudrabā – tas nozīmē strādāt laboratorijas sarkanajā apgaismojumā. Laikā, kad sadraudzējos ar fotogrāfiju, vēl nebija izgudrotas digitālās fotokameras un fotošopi. Tas, ar ko fotogrāfi varēja nopelnīt, bija tapis attīstītāja ķivetēs un nostiprināts fiksāžā. Strādājām nakts stundās, kad piederīgie gulēja un vannas istabas bija brīvas. Viss šķita vienkārši: vēlējāmies, lai fotodarbi iemirdzas kā zvaigznes. Taču pagāja gadi, līdz, sameklējot piemērotus fotopapīrus un izmēģinot neskaitāmus variantus, izdevās pietuvoties cerētajam. Tieši tamdēļ, ka bija grūti, radies rezultāts likās vērtīgāks. No gaismas nākdama, fotogrāfija pie gaismas atveda.”

Pēteris Jaunzems ar fotomākslu aizraujas kopš 1962.gada. Kopš 1974.gada – Liepājas Tautas fotostudijas biedrs, Latvijas Fotomākslinieku savienības dibinātājs un aktīvs dalībnieks. Kopš 1988.gada Starptautiskās fotomākslas federācijas mākslinieks (AFIAP), bet kopš 1992.gada – Starptautiskās fotomākslas federācijas izcils mākslinieks (EFIAP). Starptautiskās izstādēs un salonos Latvijā un ārvalstīs piedalās no 1976.gada, izstāžu skaits jau pārsniedzis sešus simtus. Ieguvis 13 FIAP zelta, sudraba, bronzas medaļas, deviņas Goda lentas, septiņreiz saņēmis Francijas Fotomākslinieku savienības atzinību – Niepses medaļu. Apbalvots ar Latvijas fotogrāfijas celmlauža Mārtiņa Buclera prēmiju. Pētera Jaunzema darbi publicēti foto enciklopēdijās Šveicē, Austrālijā, fotogrāfijas gadagrāmatās Vācijā, Anglijā, kā arī foto periodikā Latvijā un ārzemēs. Vairākas bildes iekļautas FIAP fotogrāfiju kolekcijā, glabājas fotogrāfijas muzejos Šveicē, Beļģijā, Francijā, Lietuvā un Rīgā, izstādījies ASV Modernās mākslas muzejā.

Pētera Jaunzema darbu izstāde “Rakstīts sudrabā” līdz 27.februārim katru darba dienu no plkst. 9.00 līdz 17.30 skatāma nekustamā īpašuma uzņēmuma “Latio” centrālajā birojā Rīgā, K.Valdemāra ielā 8.

Foto: Publicitātes

 
Par autoru

Rīts.lv, Latvijas kultūras portāls © 2024 Visas tiesības paturētas