Rīgā muzicēs pasaulslavenais orķestris “Anima Eterna”


Piektdien, 30. novembrī plkst. 19 Baha festivāla ietvaros Lielajā Ģildē muzicēs pasaulslavenais orķestris nos "Anima Eterna" ar izcilo diriģentu Josu van Immerselu un baroka fagotisti Džeinu Goveri.


"Anima Eterna Brugge" ir uzticīgu, kaislīgu un ar lielu profesionālismu apveltītu mūziķu kolektīvs, kuri, iekļaujoties precīzās atsevišķo projektu robežās, mēģina rast visinteresantāko interpretāciju muzikālajam mantojumam. Orķestris pēta mūzikas pagātni, spēlē to šodien, lai šo mūziku dzīvu nodotu nākotnei. "Anima" no jauna pārrada seno (un ne tik seno) mūziku, lai to maksimāli pietuvinātu komponista sākotnējai iecerei. Apvienojot pētniecību ar aizrautīgu muzicēšanu, orķestris ir no jauna atklājis daudzas klasiskās mūzikas pērles, no Mocarta klavierkoncertiem līdz Štrausa valšiem un Ravēla Bolero.


Izpētes fāzē, kas ir katra projekta sākums, mūziķi meklē, kādi instrumenti iedvesmojuši komponistu un kā tie varējuši skanēt. Turklāt tiek pētītas tādas mainīgas lietas kā tehnika, tonis, temps un orķestra līdzsvars, kā arī citi parametri: piemēram, zāles akustika, kur darbs tika atskaņots pirmo reizi vai vēlāk.


Lai īstenotu savas izpildījuma idejas orķestra praksē, "Anima Eterna Brugge" dibinājis pianists, klavesīnists un diriģents Joss van Immersels 1978. gadā Beļģijas pilsētā Brigē.


Joss van Immersels dzimis Antverpenē un studējis klavierspēli pie Eugene Traey, ērģeļu spēli – pie Flora Pītersa, klavesīnu – pie Keneta Gilberta, dziedāšanu – pie Lucie Frateur, bet diriģēšanu – pie Daniela Sternfelda. Kā solists Joss van Immersels ir starptautiski atzīts mākslinieks, kura ieraksti viņam nesuši daudzas prestižas balvas, tādas kā "Diapason d’Or", "Choc du Monde de la Musique" un "FFFF de Telerama".


Mākslinieks visu savu mūžu studējis vēsturisko muzicēšanu no visiem iespējamiem aspektiem un aizrautīgi pētījis saiknes starp kompozīciju, instrumentu un spēles tehniku katrā koncertā. Josa van Immersela īpašumā ir izsmalcināta seno taustiņinstrumentu kolekcija, kas aptver divus gadsimtus.


"Nevar parādīt lielāku atzinību komponistam, kā ar nopietnu attieksmi pret viņa mūziku, atskaņojot to ar brīvības un atbildības izjūtu," ir teicis Joss van Immersels.


Vēsturiskā fagota māksliniece Džeina Govere bakalaura diplomu ar izcilību saņēma Kamberas mūzikas skolā Austrālijā. Pēc šī notikuma Džeina studējusi Nīderlandē Hāgā, kur ieguva agrīnās mūzikas diplomu. No šī brīža māksliniecei ir aktīva koncertu karjera kā vadošajai fagotistei dažādos kolektīvos. Ar katru gadu pieaug oriģinālo mūzikas instrumentu kolekcija, kurus mūzika spēlē koncertos. 2002. gadā māksliniece ierakstīja Mocarta koncertu fagotam ar kolektīvu "Anima Eterna" un regulāri izpilda šo skaņdarbu koncertos.


Biļetes pieejamas visās "Biļešu paradīzes" kasēs un www.bilesuparadize.lv.


Foto: Publicitātes

Par autoru

Rīts.lv, Latvijas kultūras portāls © 2024 Visas tiesības paturētas