Rīgā skatāma izcilā dāņu dizainera Vegnera krēslu izstāde


Rīgā Xcelsior Jaunajā dizaina telpā, Raņķa dambī 1, no 18. jūnija jau skatāma slavenā dāņu dizainera Hansa J. Vegnera (Hans J. Wegner) krēslu izstāde "The Chair''.


Vegneru bieži vien dēvē par krēslu meistaru, jo savas karjeras laikā viņš ir izveidojis vairāk kā 500 krēslu modeļus, no kuriem daudzi tiek uzskatīti par meistardarbiem un joprojām atrodas visas pasaules kolekcionāru uzmanības lokā.


Pastāvīgi strādājot pie dizaina attīrīšanas, Vegners allaž centās atmest dažādus papildelementus un koncentrēties uz krēsla pamatsastāvdaļām. Šādu nostāju Vegners uzskatīja arī par dāņu stila esenci: “Daudzi ārzemnieki man ir vaicājuši, kā mēs radījām dāņu stilu. Un es atbildēju, ka tas... bija ilgstošs attīrīšanas process, man personiski – vienkāršošanas process, lai paliktu tikai vienkāršākie iespējamie elementi: četras kājas, sēdeklis un ar roku balstiem savienota atzveltne”.


Hanss J. Vegners (1914-2007) tiek uzskatīts par vienu no ietekmīgākajām figūrām ne tikai dāņu, bet arī visas pasaules dizaina vēsturē.


Vegnera starptautiskie sasniegumi aizsākās 1949. gadā ar krēslu „The Round Chair”. Tas nokļuva uz amerikāņu žurnāla „Interior” vāka un žurnālā tika pieminēts kā skaistākais krēsls pasaulē. Taču zvaigznes statusā „The Round Chair” nokļuva pēc tam, kad tika izmantots televīzijas debatēs starp Niksonu un Kenediju 1960. gadā. Kopš tā laika šis krēsls ir pazīstams vienkārši kā „The Chair”.


Foto: Publicitātes

Par autoru

Rīts.lv, Latvijas kultūras portāls © 2023 Visas tiesības paturētas