Rīgā uzstāsies jaunā amerikāņu klavierspēles zvaigzne Endrjū Taisons12. decembrī plkst. 19:00 Lielajā Ģildē ar Azerbaidžānas uzņēmuma „Synergy Group” atbalstu notiks krāšņs starptautisks mūzikas projekts „No Bēthovena līdz Geršvinam”, kurā pirmo reizi Latvijā uzstāsies jaunais un talantīgais amerikāņu pianists Endrjū Taisons. Viņa izpildījumā dzirdēsim Ludviga van Bēthovena ceturto klavierkoncertu, kurā viņam pievienosies Klaipēdas kamerorķestris.

Jaunais pianists Endrū Taisons (ASV) ir viens no vispazīstamākajiem amerikāņu jaunās paaudzes mūziķiem. Mācījies slavenajā Džuljarda skolā Ņujorkā, viņš ir ieguvis godalgotas vietas dažādos starptautiskos pianistu konkursos - pirmo vietu Ņujorkas Jauno koncertmākslinieku konkursā (YCA Auditions) 2011. gadā, Terence Judd – Hallé Orchestra Prize, John Browning Prize, Brownville Concert Series un Starptautiskajā pianistu konkursa Līdsā. Koncertējis gan ASV, gan Eiropas valstīs – Šveicē, Portugālē, Lielbritānijā, Polijā Endrū Taisons tiek raksturots kā spožs pianists un iejūtīgs mūzikas interprets.

Ievērojamais krievu kritiķis Valentīns Predlogovs prestižajā Krievijas klasiskās mūzikas portālā Belcanto.ru par jauno pianistu raksta: „Endrjū Taisons ir neordināra parādība pianismā vispār. Kaut faktiski nobriedis un izcils meistars ar savu stilu un unikālu radošo pieeju, joprojām piedalās konkursos, izkarojot sev vietu zem tirgus saules. Šis talants ir vairāk vērts!”.

Savukārt izcilais krievu pianists Pjotrs Lauls, pēc Endrjū Taisona koncerta apmeklējuma, izteicās, ka: „Taisons dara brīnumus Mocarta 12. Klavierkoncertā! Grūti pat iztēloties vēl iedvesmas pilnāku un pārliecinošāku šī darba atskaņojumu: ja tā spēlē, tad jebkas klausoties šķitīs ģeniāls. Taisonam ir apbrīnojami izteiksmīgas rokas, un uzlūkot tās kustībā – tas ir īpašs vizuāls baudījums.”

Karalienes Elizabetes konkursa laureāts, Endrjū Taisons, kuru BBC Radio 3 ir nodēvējis par "īstu dzejnieku pie klavierēm", ir nozīmīgs un atšķirīgs jaunš paaudzes pianists. 2013. gada Avery Fisher Career stipendijas saņēmējs Endrjū Taisons šajā sezonā uzstājās ar kamermūzikas koncertiem Apvienotajā Karalistē Līdsā un Birmingemā, kā arī sniedza solo koncertus Mančestrā, Henlejā un Blekburnā. Viņš šajā sezonā arī atkārtoti uzstājās Rokefellera Universitātē, Buffalo kamermūzikas biedrībā, Alys Stephens modernās makslas centrā, Musiekzentrum de Bijloke Gent, Palais des Beaux-Arts Briselē, Morgan Bibliotēka un muzejā, kā arī Gruzijas universitātē un koncertzālēs Azerbaidžānā, Igaunijā, Latvijā un Lietuvā. Šī gada oktobrī, sadarbībā ar Zig-Zag Territories, tika izlaists arī Endrjū Taisona debijas albūms, kurā pianists atskaņo 24 Šopēna prelūdijas.

Koncerta „No Bēthovena līdz Geršvinam” programmā un mākslinieku izvēlē atspoguļojas Eiropas un Amerikas muzikālo tradīciju mijiedarbību. Intriga slēpjas tajā, ka amerikāņu ikonu komponistu skaņdarbus - fragmentus no Lū Harisona "Svītas stīgu orķestrim", Maikla Dohertija „Strut” stīgu orķestrim un leģendāro Džordža Geršvina Rapsodiju blūza stilā izpildīs Eiropas skolas pārstāvji - Klaipēdas kamerorķestris un Maskavas konservatorijas absolvents, pianists Murads Adigezalzade. Savukārt klasisko Bēthovena klavierkoncertu izpildīs jaunais un spožais amerikāņu pianists Endrjū Taisons, kura interpretācija izceļas ar intuitīvu dziļumu un neparastu svaigumu. Koncerta noslēgšana ar Bēthovena izsmalcināto un tajā pašā laikā monumentālo sacerējumu ir simboliskais reveranss to 19.gs. muzikālo tradīciju priekšā, kas kļuva par auglīgu augsni amerikāņu mūzikai un sekmēja to straujo uzplaukumu 20.gs.

Biļetes biļešu paradīzes tirdzniecības vietās un internetā www.bilesuparadize.lv.

Foto: Publicitātes

 
Par autoru

Rīts.lv, Latvijas kultūras portāls © 2024 Visas tiesības paturētas