Rīgas Festivālu atklās “Pēteris Vasks un domubiedri”VSIA “Latvijas Koncerti” aicina uz “Rīgas Festivāla” atklāšanas koncertu 2. jūnijā Lielajā ģildē, kurā Latvijas Radio koris un pianists Reinis Zariņš izpildīs Pētera Vaska, Artura Maskata un Andreja Selicka darbus diriģenta Sigvarda Kļavas vadībā. Koncertprogrammā “Pēteris Vasks un domubiedri” skanēs dramatiskā balāde “Mūsu māšu vārdi”, saviļņojošās lūgšanas “Mans Kungs un mans Dievs”, “Angele Dei” korim a capella, “The Fruit of Silence” un “Dzeguzes balss”. Līdzās Pētera Vaska mūzikai klausītājiem būs iespēja dzirdēt arī Artura Maskata “Pavasara tēmu” klavierēm un “Agnus Dei”, kā arī Andreja Selicka “Ekstātisks dziedājums Dieva mātei” un “Ave Maria”.

Pēteris Vasks ir viens no nozīmīgākajiem gaismas nesējiem Latvijas kultūras telpā, kurš vienmēr interesējies par saviem kolēģiem komponistiem, atbalstot un aktīvi apmeklējot viņu pirmatskaņojumus. Vissirsnīgākos vārdus par tēvišķo gādību un iedvesmu Pēterim Vaskam velta plejāde latviešu komponistu, kas pie viņa mācījušies Emīla Dārziņa mūzikas skolā. Pētera Vaska mūzika allaž bijusi klātesoša arī Latvijas Radio kora dzīvē, spēcinot un dziedinot ar savu garīgo vēstījumu un neatlaidīgo tiecību pretim gaismai.

Koncertā skanēs dramatiskā balāde “Mūsu māšu vārdi” ar Māra Čaklā dzeju, kas rakstīta kā veltījums mātēm – latviešu tautas stiprākajai daļai. Saviļņojošās lūgšanas “Mans Kungs un mans Dievs” pamatā ir šveiciešu mistiķa Brāļa Klauss lūgsna, ko viņš esot skaitījis ik dienas. Ar šo tekstu komponists sastapās meditācijas retrītā Baltijas jūras krastā. Atskaņojumu piedzīvos arī “Angele Dei” korim a cappella. Tā ir lūgšana sargeņģelim, kas kalpo kā atgādinājums par Dieva sargājošo mīlestību.

Klavierdarbs “Dzeguzes balss. Pavasara elēģija” tapis 2021. gadā un tā iedvesmas avots ir dzeguze. Pēteris Vasks saka:”Amatciemā, kur ir mūsu vasaras nams, ir daudz dzegužu. Brīnišķīgs putns.” Ornitologu vidē par populārāko kūkojiena intervālu uzskata mazu tercu. Pēteris Vasks par savas dzeguzes pamatintervālu izvēlējies lielu tercu, taču viņa opusā vietumis pavīd arī kvarta un maza terca. Bez konkretizējuma komponists saka: “Ļoti personiska stīga ievibrējas šajā skaņdarbā.”

Savukārt “The Fruit of Silence” ar Mātes Terēzes vārdiem ir klusa meditācija par kalpošanas un mīlestības ceļu.
Līdzās Pētera Vaska mūzikai dzirdēsim Artura Maskata “Pavasara tēmu” klavierēm un “Agnus Dei” – svēta daiļuma un dziļi izjustas ticības apliecinājumu. Andreja Selicka skaņdarbos spēcīgi atbalsojas ikonu simbolisms un sakrālā arhetipija. Viņš skaņās radījis “Ekstātisku dziedājumu Dieva Mātei”, kam blakus likta jau iepriekš rakstītā “Ave Maria” dziedošām klavierēm.

Klausītājiem būs iespēja baudīt dažādus koncertus “Rīgas Festivāla” ietvaros:

  • 4. jūnijā ar solokoncertu Melngalvju namā uz skatuves atgriezīsies virtuozais latviešu pianists Vestards Šimkus, kurš izpildīs Kloda Debisī 24 prelūdijas klavierēm.

  • 11. jūnijā Melngalvju namā uzstāsies viens no spilgtākajiem Latvijas kameransambļiem “Trio Palladio”. Programmā Ludviga van Bēthovena “Klavieru trio dominorā”, Santas Ratnieces “Entasis”, Valentīna Silvestrova avangarda darbs “Drama”.

  • 16. jūnijā “Rīgas Festivāla” ietvaros izskanēs arī pavisam unikāls muzikāls projekts, kurā satiksies viens no hiphopa pamatlicējiem Latvijā – reperis OZOLS, Latvijas Radio bigbends un dziedātāja Kristīne Prauliņa. Hanzas Peronā būs dzirdamas dziesmas no dažādiem repera albumiem, kas izdoti kopš 2000.gada.

  • 17.jūnijā Dzintaru koncertzālē izskanēs diriģenta un pedagoga Jāņa Erenštreita 80 gadu jubilejas koncerts, kurā piedalīsies viņa audzēkņi un tuvākie skatuves kolēģi: Maestro Raimonds Pauls, Rīgas Doma kora skolas kori, diriģents Mārtiņš Klišāns, dziedātāji – Daumants Kalniņš, Gunārs Kalniņš, Jānis Šipkēvics, Grēta Grantiņa, grupa “Instrumenti”, vokālās grupas “Framest” un “Latvian Voices”, Latvijas Radio bigbends.

  • 18.jūnijā Latvijas Universitātē “Rīgas festivālu” noslēgs krāšņa un neparasta Skotijai veltīta koncertprogramma “Mendelszona simfonijas un skotu dūdas”, ko izpildīs Sinfonietta Rīga ar Olari Eltsu pie diriģenta pults, solists – Roberts Džordans, viens no redzamākajiem skotu koncertdūdniekiem.


Biļetes ir iespējams iegādāties „Biļešu paradīze“ kasēs un internetā.

Foto: Publicitātes

 
Par autoru

Rīts.lv, Latvijas kultūras portāls © 2024 Visas tiesības paturētas