Rīgas Kultūras un atpūtas centrā “Imanta” skatāma miniatūru izstāde “1:12”No 2023. gada 1. līdz 31. maijam Rīgas Kultūras un atpūtas centra “Imanta” 1.stāva galerijā skatāma miniatūru izstāde “1:12”. Izstādē apskatāmas dažādas miniatūras ainas un tēli, kuri ievedīs skatītāju gluži citā, samazinātā pasaulē, kura vistuvāk būtu pielīdzināma multiplikācijas filmai. 1. maijā plkst. 16.00 notiks izstādes atklāšana un klātienes tikšanās ar izstādes autoriem .

“Mums apkārt it tik daudz brīnumaina, tikai ikdienas steigā ne vienmēr to pamanām. Mūsdienās, kad tik liels uzsvars tiek likts uz tehnoloģiju iespējām, gribas atgādināt, ko spēj radīt cilvēka domas un prāts, cik lieliska ģimenes kopābūšana un meditācija var būt fizisku materiālu pētīšana, krāšana ar mērķi izveidot savas mazās pasaules”.

Izstādē apskatāmās miniatūras veidojuši mākslinieki – Edgars un Jana Brieži, nereti iesaistoties arī viņu meitai, kuras dēļ šī aizraušanās ir arī aizsākta. Edgars Briedis strādā par butaforu Latvijas Nacionālajā Operā un Baletā, savukārt Jana Briede ir fotogrāfe un datorgrafiķe. Viņu abu interese par dažādu lietu jaunradi iesniedzas arī floristikas, apģērbu dizaina, tēlniecības, vides noformēšanas un daudzās citās jomās, kurās abi ir strādājuši. Šīs zināšanas krājot un papildinot, viņi ir nonākuši pie kopējas nodarbes – telpisku miniatūru veidošanas. Autoru radītās miniatūras iemieso gan gluži reālistiskas vietas un ainas, gan arī iztēlē radītus apveidus. Mākslinieku iemīļotais mērogs ir 1:12, kas ir arī pasaulē populārs izmērs leļļu māju miniatūristu vidū. Šis mērogs ļauj radīt niansētas un detaļām bagātas ainas, kuras apskatot tā vien gribas sarauties un kļūt par šo iedomāto stāstu dalībnieku.

Izstādē apskatāmi darbi no dažādiem laika posmiem – atsevišķi priekšmeti, ainas, telpas un mājas. Tajās it īpaši aicināti ieskatīties mazākie apmeklētāji, kurus mākslinieki vēlas mudināt izzināt un pētīt materiālus un ikdienā veltīt vairāk laika jaunu lietu radīšanai un pārveidei.

Leļļu māju miniatūras (Dollhouse miniatures) ir mākslas veids, kura aizsākumi meklējami 17. gs. Amsterdamā. Sākotnēji, miniatūras tika pasniegtas dāmām kā prestiža un bagātības apliecinājumu un miniatūru vērtību noteica tas, cik tuvu tajās tika atveidota realitāte. Bagātajās ģimenēs nereti bija mākslinieku radītas un pilnībā iekārtotas leļļu mājas, kuras precīzi atainoja namu, kurā tās atradās. Tāpat arī laikā, kad amatnieki un galdnieki ceļoja un piedāvāja savus darbus, miniatūras tika izmantotas, lai parādītu amatnieka meistarību, gluži kā katalogs, pēc kura izvēlēties un pasūtīt mēbeles.

Mūsdienās vēl arvien daudzi aizraujas ar miniatūru kolekcionēšanu un veidošanu. Mākslinieki, savukārt turpina izmantot šo seno mākslas veidu, lai veidotu animācijas filmas un reklāmas.

Ieeja bez maksas.

Foto: Publicitātes

 
Par autoru

Rīts.lv, Latvijas kultūras portāls © 2024 Visas tiesības paturētas