Rīgas Porcelāna muzeja krājuma izstāde “Testējot mūsdienas”Rīgas Porcelāna muzejs pēc ilgāka pārtraukuma pandēmijas dēļ, ver durvis apmeklētājiem piedāvājot jaunu ekspozīciju no muzeja krājuma, kas būs skatāma līdz 2021. gada 20. jūnijam.

Izstādē “Testējot mūsdienas” apskatāmi unikāli mūsdienu autoru porcelāna mākslas darbi no Rīgas Porcelāna muzeja krājuma ˗ pēdējo gadu muzeja jaunieguvumi, kas rāda mūsdienu Latvijas porcelāna attīstības ainu. Vienlaikus tas ir tests ˗ kāda izskatītos Rīgas Porcelāna muzeja ekspozīcija, ja tajā atspoguļotu arī mūsdienu porcelāna procesus.

Viens no Rīgas Porcelāna muzeja uzdevumiem ir sekot līdzi un piedalīties laikmetīgās porcelāna mākslas procesa virzīšanā. Izstādē pamatā redzami autori, kuru profesionālā darbība aizsākusies 20. gs. 80. un 90. gados. Protams, ar pāris izņēmumiem, kuri apliecina, ka jaunrades process ir bijis pirms un turpinās būt arī pēc, veidojot lokālo tradīciju. Tā ir mākslinieku paaudze, kas lielākā vai mazākā mērā ir bijusi saistīta ar Rīgas Porcelāna rūpnīcas darbību, Valsts Mākslas akadēmiju, Mākslinieciskās jaunrades namu Dzintaros u.c. būtiskām organizējošām struktūrām; pieredzēja to slēgšanu un pārmaiņas, ko mākslinieku dzīvē ieviesa laikmeta maiņa. Tie ir 20. gs. beigu un 21. gs. sākuma desmitgadēs tapuši darbi. Tos raksturo apstāklis, ka minētajā laikā aktualitāti iemantoja studijas tipa mākslinieku darbnīcas, individuālu autoru daiļrade. Tā bija orientēta uz unikālu mākslas porcelānu, oriģinālu jaunradi un šī līnija porcelāna mākslā turpinās vēl joprojām.

Izstādē redzams plašs mākslinieku rokrakstu spektrs. To dažādībā pārstāvēti gan autori, kas strādā ar formu un tēlniecisku jaunradi, gan autori, kas labprātāk nododas apgleznošanai dažādās tehnikās, gan arī tādi, kuri sakausē pieejas un meklē savus, iepriekš neiestaigātus ceļus porcelāna mākslas pasaulē, kā arī tie, kuri porcelānam ir pieskārušies vien epizodiski, pamatā strādājot citās mākslas jomās. Levons Agadžanjans, Iveta Aigare, Juris Bergins, Skuja Braden, Inese Brants, Milda Brutāne, Agnija Ģērmane, Helēna Heinrihsone, Imants Klīdzējs,Tatjana Krivenkova, Inese Margēviča, Sarmīte Munde, Helga Ingeborga Melnbārde, Antoņina Paškēviča, Maruta Raude, Ilona Romule, Jānis Ronis, Līga Skariņa, Ēvī Upeniece, Andris Vēzis, Sanda Zvaigzne un Žanete Žvīgure. Šo autoru darbi šobrīd mainīgās ekspozīcijas telpā ir līdzās muzeja pastāvīgajā ekspozīcijā jau redzamajiem Valdas Podkalnes, Ženijas Loginovas, Pētera Martinsona, Āra Segliņa u.c. laikmetīgo celmlaužu darbiem, kopumā veidojot kompaktu, bet krāšņu skatu un rosinot iztēli, kā būtu, ja muzeja pamata ekspozīcijā parādītos ne tikai vēstures šedevri un pagājības interesantie aspekti, bet arī dzīvā klasika ˗ mūsdienu autoru šeit un tagad tapušie darbi.

Kā iepriekš ziņots, Rīgas Porcelāna muzeja skatlogos līdz 2021. gada 20. jūnijam skatāma Daigas Krūzes darbu ekspozīcija “Triepienu ceļojums”.

Foto: Publicitātes

 
Par autoru

Rīts.lv, Latvijas kultūras portāls © 2023 Visas tiesības paturētas