Rīgas Porcelāna muzejā notiks Andra Vēža personālizstāde “Pāreja”Rīgas Porcelāna muzejā no 2021. gada 22. jūnija līdz 1. augustam būs skatāma Andra Vēža personālizstāde “Pāreja”, kas būs arī viens no Latvijas Starptautiskās keramikas biennāles ieskaņas notikumiem.

Mākslinieks Andris Vēzis radoši darbojas gan mākslas, gan dizaina laukā, veiksmīgi sapludinot to robežas. Izteiksmīgas formas, silueti, ekspresīva virsmas faktūra – tikpat labi tā var būt dekoratīva vāze vai tases paliktnis kā neliela glezna. Neatkarīgi no funkcionalitātes, Andra Vēža radītie priekšmeti ir paredzēti, lai – kā to saka pats autors, raksturojot savus darbus – “priecētu gan sirdi, gan acis.” Andra Vēža darbu estētika plūst un mainās starp izsmalcinātām, elegantām formām, marmorējumiem, zelta akcentiem un neregulārām, asimetriskām brīvām formām, sabirzušiem plīsumiem, matētas un spožas virsmas saspēles un pārsteidzošām krāsu gammām.

Izstādē “Pāreja” būs skatāma darbu grupa, kas radīta 1995. gadā, laikā, kad Andris Vēzis spilgti sevi pieteica porcelāna mākslas jomā, kā arī pēdējo divu gadu laikā tapušie autora jaunākie darbi. Būs iespēja novērot, kā, laikam ejot, elementi mainās, transformējas, taču citi – izkristalizējas un turpina būt klātesoši, neatkarīgi no laika, piemēram, drošie un drosmīgie eksperimenti ar glazūru un virsmas estētiku, augšupejošas formas, kā arī siluetu variācijas. Andris Vēzis ir izstādījies Rīgas Porcelāna muzejā 2013. gadā, tolaik viņa personālizstāde “Pelēkā akmens stāsti” dzirkstīja krāsu bagātībā, savukārt šajā skatē dominēs nekrāsa – monohroma baltā, melnā un pelēkā gamma. Porcelāns talantīgā autora rokās pārvēršas par rīku nepārtrauktiem meklējumiem un atklājumiem: jaunas formas un izteiksmīgi silueti, virsmas faktūras un kontrasti – Andra Vēža darbi modina jutekļus, rosina iegrimt poētiskā noskaņā un izbaudīt daili.

Izstāde iekļauta Latvijas Starptautiskās keramikas biennāles 2021. gada programmā. Biennāles programmu Rīgas Porcelāna muzejā turpinās Āra Segliņa personālizstāde, kas muzeja skatlogos un izstāžu telpā būs skatāma, sākot no 2021. gada 6. augusta. Latvijas Starptautiskā keramikas biennāle ir viens no nozīmīgākajiem laikmetīgās keramikas notikumiem Baltijas reģionā – tas pulcina Latvijas un ārvalstu māksliniekus, kuru profesionālā darbība ir ciešā sazobē ar keramiku kā galveno mākslinieciskās izteiksmes līdzekli. Biennāles izstādes 2021. gadā norisināsies Rīgā un Daugavpilī, kā arī tiks pasniegta Martinsona balva – pasaulslavenā Latvijas keramiķa Pētera Martinsona vārdā nosaukts apbalvojums par sasniegumiem mūsdienu keramikas mākslā.

Foto: Gvido Kajons

 
Par autoru

Rīts.lv, Latvijas kultūras portāls © 2022 Visas tiesības paturētas