Sākas UNESCO nedēļa: ap 80 kultūras mantojumam veltītu pasākumu visā LatvijāAptuveni 80 pasākumi vairāk nekā 40 vietās visā Latvijā tiks veltīti nacionālajam kultūras mantojumam un Baltijas ceļam UNESCO nedēļā no 13. līdz 19. oktobrim. To jau ceturto gadu rīko UNESCO Latvijas Nacionālā komisija (LNK), aicinot izcelt vērtības, ar kurām lepoties gan Latvijā, gan pasaulē.

Šogad UNESCO nedēļā ikviens aicināts caur personisko pieredzi vai kāda cita tuva cilvēka atmiņām, stāstiem un leģendām iepazīt un izcelt kultūras mantojumu, kas iekļauts kādā no UNESCO starptautiskajiem vai nacionālajiem sarakstiem.

Liela daļa pasākumu būs veltīti Baltijas ceļam, kam šogad atzīmēta 25. gadadiena un kura nozīmīgākās liecības par organizēšanu un norisi iekļautas UNESCO programmas “Pasaules atmiņa” starptautiskajā reģistrā.

UNESCO nedēļā tiks atzīmēta arī 5. gadadiena kopš Suitu kultūrtelpas iekļaušanas UNESCO Nemateriālā kultūras mantojuma, kam jānodrošina neatliekama saglabāšana, sarakstā. Etniskās kultūras centrs “Suiti” 17. oktobrī Alsungas kultūras namā rīko pasākumu “Svinēs suitisk”, lai ar suitu ziņģēm, dančiem un drānām aicinātu visus suitus, suitu atbalstītājus un draugus atzīmēt šo zīmīgo notikumu.

Savukārt, izmantojot UNESCO LNK interaktīvo spēli “UNESCO Latvijas mantojuma skapis” un digitālo karti “UNESCO Latvijas dārgumi”, vairākās skolās skolēni iepazīs nacionālo kultūras mantojumu, kas iekļauts kādā no UNESCO mantojuma sarakstiem.

Ikviens sociālo tīklu lietotājs aicināts apmeklēt kādu no 14 UNESCO mantojuma vietām Latvijā vai ar šo mantojumu saistītas institūcijas un pastāstīt par to sociālajos tīklos, lietojot mirkļabirku #unesconedela.

UNESCO nedēļa tiek atzīmēta kopš 2011. gada, kad apritēja 20 gadi kopš Latvija pievienojās organizācijai. Aizvadītajos gados vairākos desmitos dažādu vietu visā Latvijā – bibliotēkās, skolās, pašvaldībās, kultūras centros u.c. – UNESCO nedēļas ietvaros notikuši pasākumi, kas veltīti nacionālo vērtību, lokālā mantojuma un aizvien dzīvo tradīciju izcelšanai, kā arī dažādām UNESCO programmām un aktuālām tēmām, lai izzinātu un iepazītu organizācijas darbību Latvijā.

 
Par autoru

Rīts.lv, Latvijas kultūras portāls © 2024 Visas tiesības paturētas