Senās mūzikas festivālu atklās ar angļu renesanses meistardarbiem


„Latvijas Koncertu” rīkotā 18. Starptautiskā Senās mūzikas festivāla atklāšanas koncertā 11. jūlijā Sv. Jāņa baznīcā skanēs angļu renesanses kormūzikas paraugi Latvijas Radio kora un erudītā mūzikas pētnieka un interpreta Pola Hiljera sniegumā.


Koncerta programmā ar nosaukumu “Tjūdoru laika sakrālā mūzika” skanēs angļu renesanses daudzbalsīgās mūzikas skaistākie paraugi. Dzirdēsim Viljama Bērda, Orlando Gibonsa, Tomasa Talisa un citu skaņražu mūziku.


Pols Hiljers 1974. gadā līdzdibinājis leģendāro The Hilliard Ensemble, bet 1989. gadā – ekstravaganto vokāli instrumentālo senās un laikmetīgās mūzikas apvienību Theatre of Voices, ar ko strādā joprojām. No 2001. līdz 2008. gadam Hiljers vadīja Igaunijas filharmonisko kamerkori, un kopš 2003. gada Hiljera rokās ir Kopenhāgenas Ars nova radošais liktenis. Meistara grāmatas par Arvo Pertu un Stīvu Reihu izdevis Oxford University Press. 2006. gadā viņš kļuvis par britu impērijas ordeņa virsnieku. Divkārt ieguvis prestižo Grammy balvu. Vairākus gadus vadījis Indianas universitātes Senās mūzikas centru.


Angļu renesanses mūzikai piemīt īpašs bezgalīgs skaistums, un to teicami apliecina Viljama Bērda un Tomasa Talisa meistarīgi būvētie darbi – gan dzīvīgi spožie, gan meditatīvi plūstošie. Līdzās šiem abiem protestantu karalienes Elizabetes I laika katoliciski noskaņotajiem dumpiniekiem programmā likts Glena Gūlda augstu vērtētaisOrlando Gibonss, anglikāņiem simpatizējošais Tomass Vīlkss, virdžinālistu pēdējais mohikānis Tomass Tomkinss un 16. gadsimta pirmās puses pārstāvis Džons Taverners.


Senās mūzikas festivāls notiks no 11. līdz 14. jūlijam Rīgā, Rundālē, Koknesē un Mežotnē. Klausītājus gaida tikšanās ar izciliem solistiem - Ingu Kalnu, Sergeju Jēgeru, Guntu Davidčuku, kā arī ar zviedru senās mūzikas ansambli Villancico, ansambli Musica Nuova no ASV, baroka orķestri Collegium Musicum Rīga, gregoriskās mūzikas ansambli Schola Cantorum Riga, Sinfonietta Rīga baroka ansambli, orķestri Kremerata Baltica. Neizpaliks arī koncertuzvedums bērniem Rundāles pilī, kurā tiks izspēlēta, izdziedāta un izdejota pazīstamā Andersena pasaka „Princese uz zirņa”.


Biļetes uz festivālu var iegādāties “Biļešu paradīzes” kasēs.

Par autoru

Rīts.lv, Latvijas kultūras portāls © 2024 Visas tiesības paturētas