Šogad UNESCO nedēļa Latvijā būs veltīta nacionālajam kultūras mantojumamNo 13. līdz 19. oktobrim Latvijā jau ceturto gadu tiks atzīmēta UNESCO nedēļa, kad UNESCO Latvijas Nacionālā komisija (LNK) aicina izcelt vērtības, ar kurām lepoties gan Latvijā, gan pasaulē. Šogad UNESCO nedēļā ikviens aicināts caur personisko pieredzi vai kāda cita tuva cilvēka atmiņām, stāstiem un leģendām iepazīt un izcelt kultūras mantojumu, kas iekļauts kādā no UNESCO starptautiskajiem vai nacionālajiem sarakstiem.

Šāds mantojums ir, piemēram, Baltijas ceļš, kam šogad atzīmēta 25. gadadiena un kura nozīmīgākās liecības par organizēšanu un norisi 1989. gadā iekļautas UNESCO programmas “Pasaules atmiņa” starptautiskajā reģistrā. Vēl līdz oktobra beigām un jo īpaši UNESCO nedēļā ikviens aicināts atstāt savu Baltijas ceļa stāstu nākamajām paaudzēm, publicējot to interneta vietnē www.thebalticway.eu vai ierakstot Latvijas Nacionālās bibliotēkas jaunajā ierakstu studijā. Savukārt skolas aicinātas rīkot Baltijas ceļa stundas, lai veicinātu jauniešu izpratni par Baltijas ceļa norisi pirms 25 gadiem un tā nozīmi šodien.

Savukārt, izmantojot UNESCO LNK interaktīvo spēli “UNESCO Latvijas mantojuma skapis” un digitālo karti “UNESCO Latvijas dārgumi”, ikviens aicināts iepazīt kultūras mantojumu Latvijā un fiksēt vietējo cilvēku atmiņas, nostāstus un leģendas par to.

“UNESCO Latvijas mantojuma skapis” apkopo būtiskāko informāciju par Latvijas kultūras mantojumu, kas iekļauts kādā no UNESCO sarakstiem, palīdzot ikvienam no jauna iepazīt vietas un objektus, kas atrodas dzimtajā vai kaimiņu novadā.  Digitālajā kartē “UNESCO Latvijas dārgumi” var iepazīt UNESCO programmu īstenošanu Latvijas pilsētās un novados, izzināt Latvijas vērtības, kas iekļautas kādā no UNESCO starptautiskajiem vai nacionālajiem sarakstiem, kā arī atrast UNESCO LNK sadarbības partneru tīklus un to dalībniekus, kas līdzdarbojas UNESCO programmu īstenošanā Latvijā.

Šogad UNESCO nedēļai veltīti pasākumi un aktivitātes tiks rīkotas Alsungā, Daugavpilī, Grobiņā, Rīgā, Jelgavā, Liepājā, Kuldīgā, Valmierā, Pļaviņās, Smiltenē, Talsos, Ikšķilē, kā arī Brocēnu, Ķekavas Krāslavas, Iecavas, Madonas, Neretas, Rēzeknes, Raunas, Viesītes Viļakas novados un citviet Latvijā.

Īpaši skolas, bibliotēkas un jauniešu organizācijas aicinātas iesaistīties UNESCO nedēļā un rīkot, piemēram, diskusijas, atmiņu un stāstu vakarus, izglītojošas ekskursijas un citus radošus pasākumus, kas saistīti ar UNESCO mantojumu Latvijā. Savukārt ikviens sociālo tīklu lietotājs aicināts apmeklēt kādu no 14 UNESCO mantojuma vietām Latvijā vai ar šo mantojumu saistītas institūcijas un pastāstīt par to sociālajos tīklos, lietojot mirkļabirku #unesconedela.

UNESCO nedēļa tiek atzīmēta kopš 2011. gada, kad apritēja 20 gadi kopš Latvija pievienojās organizācijai. Aizvadītajos gados vairākos desmitos dažādu vietu visā Latvijā – bibliotēkās, skolās, pašvaldībās, kultūras centros u.c. – UNESCO nedēļas ietvaros notikuši pasākumi, kas veltīti nacionālo vērtību, lokālā mantojuma un aizvien dzīvo tradīciju izcelšanai, kā arī dažādām UNESCO programmām un aktuālām tēmām, lai izzinātu un iepazītu organizācijas darbību Latvijā.

Foto: Publicitātes

 
Par autoru

Rīts.lv, Latvijas kultūras portāls © 2024 Visas tiesības paturētas