Šonedēļ sākas mākslas festivāls “Cēsis 2013”


Mākslas festivāls "Cēsis 2013" šogad notiks no 28. jūnija līdz 20. jūlijam, piedāvājot vairāk kā 30 notikumus vizuālās mākslas, mūzikas, kino, teātra un pat gastronomijas jomās.


Vizuālās mākslas jomā festivāls piedāvās trīs izstādes. Cēsu Alus brūzī un pilsētvidē būs aplūkojama starptautiska laikmetīgās mākslas izstāde “Vasaras lasījumi”, kuras kurators ir Ķestutis Kuizins (Lietuva) un kurā būs izstādīti Latvijas, Lietuvas, Igaunijas, Meksikas, Moldovas, Lielbritānijas, Šveices, Argentīnas, Slovēnijas un Čehijas mākslinieku darbi. Izstāde tiek veidota kā pētījums par laikmetīgās mākslas mijiedarbību ar literatūru, teātri un kino.


Bijušās Cēsu tipogrāfijā, kuras teritoriju mākslai festivāls izmantos pirmo reizi, būs novērtējama pirmā lielā Karlīnas Vītoliņas (1982) personālizstāde “Portreti”, kuru veidos apmēram 70 melnbaltās lielformāta fotogrāfijas. Karlīnai Vītoliņai šībrīža Latvijas foto ainā ir vēl nosacīts jaunpienācējas statuss. Lai arī viņas uzņemtie attēli bieži publicēti vietējos stila žurnālos, pirmā personālizstāde vienmēr satur intrigu, kuru tik patīkami izzināt. Izstādes kuratore ir Daiga Rudzāte.


Cēsu Izstāžu namā būs Visvalža Ziediņa (1942-2007) darbu izstāde. Izstāde "Bezdibenis. Visvaldis Ziediņš" skatītājus iepazīstinās ar iepriekš vēl neeksponētiem mākslinieka darbiem – īpašu uzmanību vēršot uz darbiem uz papīra un dabas materiālu studijām. Jāuzsver, ka Ziediņa mākslinieciskā mantojuma apjoms sasniedz 3000 vienību, pamatoti viņu ierindojot latviešu mākslinieku – nonkonformistu avangardā. Izstādes kuratore ir Ieva Kulakova.


Visas festivāla izstādes būs atvērtas apmeklētājiem līdz 31. jūlijam.


Teātra programmas pamatu veidos trīs jaunā, provokatīvā, veiksmīgu starptautisku karjeru uzsākušā Latvijas režisora Vladislava Nastavševa iestudējumi - Latvijas Nacionālā teātra izrāde "Vecene", Valmieras teātra izrādes "Jūlijas jaunkundze" un "Makbets", kas pirmizrādi piedzīvoja pavisam nesen.


Festivāla mūzikas programmas daudzpusību šogad raksturo tās dalībnieku vārdi - Radio koris, Sigvards Kļava, Roberts Rubīns, Ksenija Sidorova, Sinfonietta Rīga, Raimonds Pauls, Kaspars Zemītis, Daumants Kalniņš, Ilona Bagele, profesionālais pūtēju orķestris “Rīga”, Mārtiņš Ozoliņš, Andris Poga, Latvijas Nacionālais simfoniskais orķestris, Reinis Zariņš, Vidzemes kamerorķestris, Andris Veismanis, Sandis Šteinbergs u.c. Festivāla īpašais viesis - Luvēnlanēvas studentu simfoniskais orķestris!


Savukārt kinomīļiem tiks piedāvātā Valentīnas Freimanes Britu kino klasikas izlase ar 13 filmām.


Intriģējoša solās būt Gundegas Skudriņas iecerētā divu stundu ilgā gastronomiskā performance "Nepieradinātās vakariņas", kas top sadarbībā ar scenogrāfu Rūdolfu Baltiņu un šefpavāru Lauri Aleksejevu. Tas būšot pētniecisks un pārsteigumiem bagāts ceļojums garšu pasaulē un izbaudāms ar visām piecām maņām - dzirdi, redzi, tausti, garšu un smaržu.


Festivāla noslēgumā 20. jūlijā Cēsu brīvdabas estrādē būs skatāms Liepājas teātra iestudētais mūzikls "Pūt, vējiņi!", kas saņēmis neviltoti pozitīvas atsauksmes gan no kritiķiem, gan skatītājiem. “Pūt, vējiņi!” tika izvirzīts piecām nominācijām Latvijas Teātru gada balvai 2011./2012. gada sezonā, kā arī ieguva TV raidījuma „100 g kultūras” balvu Kilograms kultūras 2011 kategorijā „Teātris”.

Par autoru

Rīts.lv, Latvijas kultūras portāls © 2023 Visas tiesības paturētas