Top filmas Latvijas simtgadeiLatvijas filmu nozarē šobrīd valda liela rosība – aktīvās ražošanas fāzē ir projekti, kas atbalstīti Nacionālā Kino centra izveidotajā programmā “Latvijas filmas Latvijas simtgadei”, kopā 16 pilnmetrāžas filmas – sešas spēlfilmas, astoņas dokumentālās filmas un divas animācijas filmas.

Latvijas valsts simtgadei filmu nozare gatavojas jau kopš 2014. gada, kad tika izsludināts projektu konkurss Latvijas filmas Latvijas simtgadei un Nacionālais Kino centrs vairākās kārtās rīkoja konkursu, finansiāli atbalstot projektu attīstīšanas posmu un sagatavošanu ražošanai. Konkursa noslēgumā īpaša žūrija kopīgā kontekstā vērtēja 31 projektu, un žūrijas uzdevums bija izvēlēties tādus filmu projektus, kas sekmētu Latvijas Republikas simtgadei veltītu augstvērtīgu, žanriski daudzveidīgu un sabiedriski nozīmīgu filmu izveidi, aktualizējot Latvijas vēstures, valstiskuma un nacionālās identitātes tēmas, stiprinot visplašākajā auditorijā izpratni par nacionālo identitāti un Latvijas valsts attīstību.

Programmā Latvijas filmas Latvijas simtgadei ir atbalstītas sešas spēlfilmas, starp tām ir gan latviešu literatūras ekranizācijas, gan vēsturiskas spēlfilmas, gan mūsdienu un nesenās pagātnes stāsti; vairākas filmas domātas bērnu un jauniešu auditorijai. Spēlfilmas Latvijas simtgadei uzņems režisori Varis Brasla, Gatis Šmits, Anna Viduleja, Dāvis Sīmanis, Ināra Kolmane un Madara Dišlere. Dokumentālo filmu projektu konkurencē ražošanai atlasītas astoņas pilnmetrāžas filmas, tās veidos režisori Askolds Saulītis, brāļi Lauris un Raitis Ābeles, Kristīne Briede un Audrius Stonis, Ilona Brūvere, Dzintra Geka, Gints Grūbe, Kristīne Želve, Ivars Seleckis. Atbalstīti arī divi animācijas filmu projekti, filmas Latvijas simtgadei uzņems režisori Roze Stiebra un Edmunds Jansons.

2016. gada vasara ir visaktīvākais filmēšanas posms lielai daļai projektu – piemēram, jūlija pirmajā un otrajā nedēļā pirmos kadrus uzņems trīs no šīs programmas spēlfilmām, to režisori ir klasiķis Varis Brasla, debitante Madara Dišlere un pieredzējusī Ināra Kolmane, kura ekranizē Vizmas Belševicas grāmatu "Bille".

Simtgades filmu pirmizrādes sāksies jau 2017. gada augustā, kad kā pirmā pie skatītājiem nonāks Vara Braslas ģimenes filma Vectēvs, kas bīstamāks par datoru, pārējo filmu pirmizrādes jau tagad saplānotas vienmērīgi visa 2018. gada garumā.

Foto: Publicitātes
Par autoru

Rīts.lv, Latvijas kultūras portāls © 2023 Visas tiesības paturētas