Turaidā svinēs Vasaras saulgriežus


Vasaras pilnbrieda laikā, gada īsākajā naktī, 21. jūnijā no plkst. 19.00 līdz saules lēktam, Turaidas muzejrezervātā (TMR), Jāņkalnā, tiek svinēti vasaras saulgriežu svētki, kuros ikviens aicināts izdzīvot saulgriežu nakti, izbaudot dabas burvību, saules ritu maģiju un tautasdziesmu spēku, kā arī izzināt senās saulgriežu svētku tradīcijas kopā ar nodibinājuma "Māras loks" ļaudīm un folkloras kopām no dažādiem Latvijas novadiem.


Saulgriežu svētku norises iesāksies ar vainagu vīšanu, siera siešanu un sarunām par senajām zintīm. Bērnus priecēs rotaļas un īpašs uzvedums "Jāņu rītu govis ganu". Ikviens varēs piepulcēties jāņabērnu pulkam un aplīgot pļavas un ēkas, kā arī sasveicināties ar Turaidas saimniekiem. Nakts gaitā notiks saules daudzināšanas un uguns rituāli, būs sadziedāšanās ar Birutu Ozoliņu un rīta ausmā, sauli sagaidot, Dainu kalnā varēs izjust rīta rasas dziedniecisko spēku.


Vasaras saulgriežu svētkos šogad Jāņa bērnu pulkā: Ķoņu "Dzīne", Lēdurgas "Putni", Ādažu "Saulgrieži", Rentes "Virši" un Dobeles "Rota", Siguldas "Senleja". Jāņu rotaļas vadīs Ceraukstes folkloras kopa "Laukam pāri", sieru sies Ozolmuižas "Ūzuļeņi". Kopā ar mazākajiem Jāņu bērniem dziedās un spēlēs Rīgas folkloras kopa "Kokle", dejas līdz rīta gaismai ritinās deju kopa "Dandari", bet rituālus vadīs folkloras kopa "Silavoti". Naktī kopā ar Jāņu bērniem sadziedās izcilā dziedātāja Biruta Ozoliņa. Jāņa sētas saimnieki – Turaidas muzejrezervāta saime, uguns vīri – Eduards un Audars Klinti, zāļu zintis stāsta Zeltīte Kaviere, pirts zintis – Kaija Brisone, zintis par vainagu Jāņu zālēm teiks Indra Čekstere, siera siešanas tradīciju rādīs Mores saimniece Zenta Bite, par Latgales puses alus brūvēšanas un siera siešanas tradīcījām stāstīs Ozolmuižas sievas, "Mazos Jāņus" bērniem izspēlēs un dziedniecisko rīta rasas rituālu vadīs Solvita Lodiņa.


Līdzi jāņem greznāko dziesmu pūrs, pērnie vainagi un lina dvielīši rīta rasas rituālam. Lai līgošana būtu patīkama, jāvelk piemērots apģērbs, jo nakts mēdz būt vēsa un mitra. Līdzi jāņem cienasts sev un savai saimei (līdz pusnaktij darbosies arī siltā virtuve pie ieejas vārtiem un būs arī siltas pankūkas). Noderēs savi paklājamie vai sēžamie, ērtākai līgošanai.


Ieeja par ziedojumiem un vienu skanīgu dziesmu.

Par autoru

Rīts.lv, Latvijas kultūras portāls © 2024 Visas tiesības paturētas