Uz kinoteātriem aicina vēstījums “Ekrānam ir nozīme”Septembrī un oktobrī Latvijas kinoteātros parādās sen nepieredzēts daudzums jaunu Latvijas filmu, un Nacionālais Kino centrs Latvijas kinoprofesionāļu vārdā aicina šīs filmas skatīties vislabākajā kvalitātē – uz lieliem ekrāniem kinoteātros –; ierosinājumu papildina vietne "Ekrānam ir nozīme” un īpašs video aicinājums.

Pēc pandēmijas ierobežojumu diktētas ilgstošas dīkstāves Latvijas kinoteātri vasaras beigās sākuši jauno sezonu, izrādot arī jaunas Latvijas filmas – no 13. augusta kinorepertuārā ir Māra Martinsona romantiskā komēdija Saki Jā!, no 27. augusta – režisores Martas Elīnas Martinsones debija Tizlenes, augustā uz ekrāniem iznāca arī dokumentālās filmas Homo sovieticus (režisors Ivo Briedis) un Gorbačovs. Paradīze (režisors Vitālijs Manskis). 15. septembrī pirmizrādi piedzīvo Daces Pūces spēlfilma Bedre, 20. septembrī – daudzsēriju filma Emīlija. Latvijas preses karaliene (kinoteātros no 1. oktobra), 6. oktobrī – Matīsa Kažas vesterns Wild East. Kur vedīs ceļš. Vēl vairākām Latvijas filmām pirmizrāde plānota Rīgas starptautiskā kinofestivāla (Riga IFF) programmā, festivāls sākas 14. oktobrī.

Lai koncentrētu skatītāju uzmanību uz Latvijas kinoprofesionāļu piedāvājumu, pamatinformācija par visām filmām, kas pakāpeniski nonāk uz ekrāniem šajā rudenī un turpmāk, ir apkopota vietnē ekranamirnozime.lv. Tur atrodamas arī saites uz kinoteātriem, kuros šīs filmas tiek demonstrētas – šobrīd tie ir 14 kinoteātri Rīgā un astoņās Latvijas pilsētās (Liepājā, Ventspilī, Tukumā, Talsos, Smiltenē, Krāslavā, Madonā un Rēzeknē), kinoteātru saraksts tiek papildināts atbilstoši katras jaunas filmas izplatīšanas plāniem.

Lai nacionālā filmu nozare kā mūsu kultūras neatņemama sastāvdaļa pastāvētu arī nākotnē, kinoteātri ir svarīga šīs ekosistēmas daļa. Neskatoties uz pandēmijas stimulēto straumēšanas platformu attīstību, kinoteātris ir vēsturiski nostabilizējies kā vispiemērotākā vieta filmas kinematogrāfisko kvalitāšu izbaudīšanai, kur svarīga ir arī kopīgas skatīšanās pieredze un iespēja netraucēti iegrimt filmas radītajā pasaulē.

Pirms Covid-19 izraisītās krīzes Latvijas filmas jau bija stabili iekarojušas kinoskatītāju uzticību, 2018. un 2019. gadā apmeklējumu statistikā veiksmīgi konkurējot ar citu valstu filmām un sasniedzot vairāk nekā 22% no kopējā kinoapmeklējumu skaita. Tāpēc šajā rudenī Nacionālais Kino centrs atgādina, ka Latvijas kinoprofesionāļi arī pandēmijas laikā ir turpinājuši strādāt, lai piedāvātu kinoskatītājiem atkal jaunus kinostāstus.

Jāpiebilst, ka augusta un septembra kinoteātru apmeklējuma statistika liecina – Latvijas kinoskatītāji nav zaudējuši interesi par Latvijas filmām un, lai gan apmeklējuma absolūtie skaitļi visām filmām ir daudz mazāki, nekā pirms Covid-19 krīzes, tomēr Latvijas filmas tūlīt pēc pirmizrādēm ieņem augstas vietas populārāko filmu trijniekā un piecniekā.

Foto: Publicitātes

 
Par autoru

Rīts.lv, Latvijas kultūras portāls © 2024 Visas tiesības paturētas