Valmieras teātrī top Jaroslava Hašeka „Šveiks”2012. gada 3. aprīlī Valmieras teātra Lielajā zālē notiks pirmizrāde ievērojamā čehu rakstnieka Jaroslava Hašeka nemirstīgā „Šveika” skatuves versijai. To dramatizējis un iestudē režisors Varis Brasla. Izrādes noskaņu radīs komponista Emīla Zilberta dziesmas ar Jāņa Petera vārdiem. Titullomu spēlēs aktieris Tālivaldis Lasmanis.

Režisors atzīst, ka tieši tagad Šveiks ar savu optimismu un dzīves gudrību ir vajadzīgs tā, kā nekad agrāk. Ne velti izrādes apakšvirsraksts ir „paraugs izdzīvošanai trakos laikos”. No J. Hašeka grāmatas dramatizējumā iekļautas ainas no Šveika dzīves Prāgā, mobilizācijas un piedzīvojumiem pa ceļam uz Pirmā pasaules kara fronti, atstājot karalauka notikumus ārpus izrādes. Kā uzskata režisors, varoņa tolerance pret ikvienu, cieņa pret cilvēku, nevis viņa dienesta pakāpi, humors, kā arī spēja ar laipnību vien pārliecināt katru sarunu biedru ir tās īpašības, kuru mums patlaban ļoti pietrūkst. „Man gribētos, lai viņš būtu latvietis,” saka režisors. „Tomēr latvietis nav spējīgs par sevi tā pasmieties. Man atmiņā ir viens labs Šveika teiciens: „Traktierī „Pie kausa” salasījās ielas skuķi un cita godīga publika.” Viņš nešķiro cilvēkus kategorijās, toties viņam ir savs goda kodekss.”

Izrāde top kā krāšņa raksturu un notikumu mozaīka, kuru kopā saturēs Tālivalža Lasmaņa Šveiks. Pārējie tēli būs gluži kā izkāpuši no Jozefa Ladas ilustrētās Hašeka grāmatas: pārsmalcinātais meitu ģēģeris virsleitnants Lukašs (Mārtiņš Meiers), neglābjami sentimentālais feldkurāts Kacs (Januss Johansons), kurš pat karalauka altāri spēj nodzert, nevaldāmi stulbais leitnants Dubs (Arnolds Osis), bezcerīgais rīma Baluns (Juris Laviņš) un daudzi citi Austroungārijas impērijā sastaptie karavīri un viņu draudzenes. Izrādē piedalās plašs aktieru ansamblis – Aigars Apinis, Ruta Birgere, Regīna Devīte, Dace Eversa, Rihards Jakovels, Lelde Kalēja, Vizma Kalme, Ingus Kniploks, Mārtiņš Liepa, Mārtiņš Lūsis, Oskars Morozovs, Ieva Puķe, Ilze Pukinska, Skaidrīte Putniņa, Inga Siliņa, Imants Strads, Baiba Valante, Ivars Vanags, un gandrīz katrs spēlē vairākas lomas.
Čehu satīriķa Jaroslava Hašeka (1883–1923) radītais Šveiks Latvijā ir bijis populārs visos laikos. Arī uz latviešu teātra skatuves viņš parādījās jau drīz pēc grāmatas tulkojuma 1928. gadā, un Valmieras teātra uzvedums būs jau desmitā versija.

Izrādes tēla veidošanā liela nozīme būs scenogrāfam Kristapam Skultem, kostīmu māksliniecei Ievai Kundziņai, grima un parūku māksliniecei Ilzei Muraškai, gaismu māksliniekam no Igaunijas Igoram Kapustinam un horeogrāfam Albertam Kivleniekam.

Izrādes notiks 4. un 21. aprīlī pulksten 18.30, 15. un 22. aprīlī pulksten 13.00.

Biļetes rezervēt un iegādāties var Valmieras teātra kasē (tālrunis 64207335), visās „Biļešu paradīzes” kasēs un internetā: www.bilesuparadize.lv, www.vdt.lv. 
Par autoru

Rīts.lv, Latvijas kultūras portāls © 2024 Visas tiesības paturētas