Valmieras teātrī top Reiņa Suhanova iestudējums “Vētras sēja”



1. decembrī Valmieras teātra LMT Mansarda zālē pirmizrādi piedzīvos scenogrāfa un režisora Reiņa Suhanova Raiņa un Aspazijas 150. jubilejai veltīto dzejas iestudējumu triloģijas noslēdzošais darbs. Izrādes pamatā ir viens no 20.gs. sākuma literatūras nozīmīgākajiem darbiem – Raiņa 1905. gada revolūcijas laikā tapušais, šajā gadā iznākušais un cenzūras aizliegtais dzejoļu krājums „Vētras sēja”. Dzejoļu šodienas aktualitāti caur savu redzējumu interpretēs trīs jauni vīrieši, Valmieras teātra aktieri - Mārtiņš Meiers, Kārlis Neimanis un Māris Bezmers.

„Vētras sējas” mūžs ir raibs. Tā sakārtošanu Rainis pabeidza 1905. gada pavasarī un pabeigto manuskriptu iesniedza cenzūrai. Cenzūra ieilga. Dzejnieks, būdams ieinteresēts, lai krājums tā laika revolucionārajā situācijā pēc iespējas ātrāk nonāktu pie sava lasītāja, nolēma to ar virsrakstu „Laika šalkas” pa daļām publicēt tolaik cenzūrai nepakļautajā „Pēterburgas avīžu” literārajā pielikumā. Dzejoļus publicēja. Tomēr to mūžs bija īss un jau pavisam drīz pēc tam „Laika šalkas” pārtrauca izdot dzejoļu revolucionārā satura un nelabvēlīgās situācijas dēļ.

„Tā nevar palikt – un nepaliks,
Par velti cerat, ka straume sīks,
Ka ūdeņi pārskries un aprimsies
Un atkal viss pa vecam tiks!” ir vienas no Raiņa dzejoļu rindām, kuru dēļ „Pēterburgas avīžu” iznākšana tika pārtraukta pavisam, minētajā dzejoļa saturā saskatot ne tikai ņirgāšanos par tā laika valdības pasākumiem tautas nomierināšanai, bet arī tiešu aicinājumu gāzt pastāvošo valsts iekārtu.

Ka Raiņa „Vētras sējas” viens no iedvesmas avotiem varētu būt bijuši arī Eduarda Veidenbauma tolaik vēl nepublicētie, rokrakstā apkārt ceļojošie revolucionārie dzejoļi, par to šaubu nav.

„Tikai Rainis un tikai aktieri, nekā pompoza. Izrāde savam mērķim būs pietuvojusies, ja tā spēs uzrunāt cilvēku saistībā ar viņa paša personisko dzīvi – paša iekšējo vētru. Tas būs aicinājums uz izmaiņām mūsu pašu prātos, apziņā. Sirdī. Tā būs sevis modināšana, ” iespaidos par topošo iestudējumu dalās Reinis Suhanovs, piebilstot, ka Rainī viņu uzrunājusi tieši spēja lūkoties uz pasauli ar bezkompromisa skatienu. Izrādes norisi droši vien varēs dēvēt par mītiņu, kurā skatītāji nesēdēs pierastajos krēslos, jo viņi atradīsies uz skatuves.

Tuvākās izrādes 2. un 15.decembrī.

Foto: Publicitātes

 
Par autoru

Rīts.lv, Latvijas kultūras portāls © 2024 Visas tiesības paturētas