Vestarda Šimkus jaundarbs skanēs Rudens kamermūzikas festivāla ieskaņas koncertā



„Latvijas Koncerti” sadarbībā Pētera Vaska fondu  aicina uz Rudens kamermūzikas festivāla ieskaņas koncertu 13. septembrī Siguldas koncertzālē „Baltais flīģelis”. Koncertā skanēs Vestarda Šimkus jaundarba „Sapņu ainas. Deviņas etīdes klavierēm” pirmatskaņojums Latvijā. Agrīnās rudens noskaņas baudīsim, klausoties Pētera Vaska Pirmo stīgu kvartetu, „Rudens mūziku” no cikla „Gadalaiki” un Fruit of silence versijā stīgu kvartetam un klavierēm.

Vestards Šimkus Pirms savas nozīmīgās debijas prestižajā Lucernas festivālā, kas notiks 26. novembrī,  Latvijā pirmatskaņos savu jaundarbu “Sapņu ainas. Deviņas etīdes klavierēm’’, ko pianists rakstījis speciāli savai soloprogrammai Lucernā. Vestards Šimkus par jaundarbu: "Sapņu ainas. Deviņas etīdes klavierēm" ir cikls, kas tapis 2014.gada pavasarī. Tas sastāv no deviņiem maniem sapņiem jeb irracionāliem zemapziņas uzplaiksnījumiem, kad sapnī pēkšņi atrodos kādā vidē vai situācijā bez apjausmas par to, kā tur esmu nonācis, tamdēļ arī katras cikla daļas muzikālā dramaturģija ir drīzāk "uzreiz notiekoša", nevis tiek pakāpeniski veidota, bet cikla kopējais muzikālais stāstījums izaug no tā, kā daļas ir sakārtotas viena aiz otras. Par katras daļas tēlu pasauli nosaukums vēsta pats.

Pirmajās piecās daļās sastopamies ar konkrētām un daudziem no mums pazīstamām sapņu ainām, sestā ir veltījums kādam spilgtam un zīmīgam, taču pēc pamošanās uzreiz aizmirstam sapnim, septītā - atšķirīgajai laika izjūtai sapņos un īstenībā. Ar savu ritmiski un harmoniski skaidro un vienmērīgi minimālistisko struktūru cikla priekšpēdējā daļa "Īstenība" ievērojami atšķiras no pārējām, taču arī tā kulminācijas brīdī tiek dekonstruēta un sagrūst, bez pārtraukuma it kā pārvēršoties par noslēdzošo daļu, kurā notis kā lodes vajā savu klausītāju līdz pat pēdējam akcentam, kas var simbolizēt gan nāvi sapnī, gan pamošanos.”

Koncertā skanēs arī  Vestarda klavieru kvintets “+33 C’’, par kuru autors saka: “Darbs ir par svelmaini karstas vasaras sajūtu – spāru lidināšanos virs tumša ezera un sudrabainas gaismas nokrāsu mežā mirkli pirms negaisa, kā arī neatlaidīgu odu un dunduru uzbrukumu, no kā nav iespējams paglābties.”

Rudens kamermūzikas ieskaņas koncertā Spīķeru stīgu kvarteta izpildījumā dzirdēsim arī Pētera Vaska Pirmo stīgu kvartetu,  kas tapis vēl eksperimentālajā komponista daiļrades posmā; dosimies pa meditācijas ceļu, klausoties Fruit of silence versijā stīgu kvartetam un klavierēm.  Komponista “Rudens mūzikā’’ no cikla “Gadalaiki’’  rudenīgi lietus tīmeklīši vedinās  uz  pārdomām par dabas skaistumu.

Vestards Šimkus starptautisku uzmanību pievērsis, sekmīgi sadarbojoties ar BBC filharmonisko orķestri, Birmingemas simfonisko orķestri, Francijas Nacionālo orķestri, Ziemeļvācijas Radio simfonisko orķestri, Čehijas ilharmonijas orķestri, Kremerata Baltica, Borodina stīgu kvartetu, vijolnieci Izabellu van Kēlenu un Vertavo stīgu kvartetu tādās koncertvietās kā Vīnes un Berlīnes Konzerthaus, Tokijas Opera City, Olivjē Mesiāna zālē Francijas Radionamā, Bervalda zālē, Stokholmas Konserthuset, Prāgas Rudolinum , Šanhajas Oriental Art Centre un Amsterdamas Concertgebouw. Klausītāju un kritiķu atzinību nesusi Vestarda Šimkus sadarbība ar tādiem diriģentiem kā Lourenss Fosters, Andris Nelsons, Vasilijs Sinaiskis, Karels Marks Šišons, Teodors Kurenciss, kā arī viņa solokoncerti un piedalīšanās kamermūzikas atskaņojumos Eiropā, ASV, Vidējos Austrumos, Ķīnā un Japānā. Vestardu aicinājis uzstāties Kisingenes vasaras festivāls, Bergenas festivāls, Gidona Krēmera festivāls Lokenhauzā, Ūzedomas festivāls, Stavangeres starptautiskais kamermūzikas festivāls, Al Bustan festivāls Beirūtā. Vestards Šimkus ieguvis pirmo vietu vairākos starptautiskos pianistu konkursos, toskait Marijas Kanalsas 55. konkursā Barselonā (2009) un 5. Bādkisingenes klavieru olimpiādē (2007).Vestards sācis spēlēt klavieres piecu gadu vecumā Emīla Dārziņa mūzikas vidusskolā. Viņš studējis pie Dmitrija Baškirova un Klaudio Martinesa Mēnera Karalienes Soijas Mūzikas augstskolā Madridē, Daniela Polaka Dienvid-kalifornijas universitātē Losandželosā, Vadima Suhanova Riharda Štrausa konservatorijā Minhenē. Mācījies kompozīciju pie Pētera Vaska.Vestards Šimkus bijis fonda New Names of the Planet stipendiāts, viņam piešķirts Igaunijas “Baltās zvaigznes” ordenis; Polijas ordenis par sniegumu koncertos, kas veltīti Friderika Šopēna 200. Jubilejai; Latvijas Lielā mūzikas balva 2002 un 2009. Pianists ieskaņojis sešus soloalbumus, kur pēdējie divi nākuši klajā skaņu ierakstu namā ARS Produktion. Vestards Šimkus ir arī komponists, divu klavierkoncertu, kamerdarbu un klaviermūzikas skaņdarbu autors, kura mūziku izdod ievērojamais apgāds Schott. Šogad Vācijā Vestardam piešķirta starptautiskā Reingavas mūzikas festivāla balva Förderpreis des Rheingau Musik Festivals, kuru kopš 2009.gada ik gadu piešķir kādam izcilam jaunajam mūziķim, kas uzstājas šajā festivālā. Rudenī ar solokoncertu Vestards debitēs prestižajā Lucernas festivālā.

Rudens kamermūzikas festivāls notiks no 13. septembra līdz 25. oktobrim. Festivālā kamermūzikas intīmo gaisotni uzburs viens no pasaules izcilākajiem stīgu kvartetiem - Hagen Quartet no Zalcburgas, mūsdienu šarmantā čella zvaigzne – Argentīnā dzimusī mūziķe Sola Gabeta, harizmātiskais vācu klarnetists un komponists – Jērgs Vidmanis. Koncertos dzirdēsim arī mūsu lieliskos mūziķus – Vestardu Šimku, Vinetu Sareiku, Laumu Skridi, Ēriku Kiršfeldu, Sinfonietta Rīga u.c. Festivāla koncerti notiks Siguldā, Ventspilī, Cēsīs, Rēzeknē un Rīgā. Rudens kamermūzikas festivāla patrons – komponists Pēteris Vasks.

Foto: Publicitātes
Par autoru

Rīts.lv, Latvijas kultūras portāls © 2024 Visas tiesības paturētas