Vestards Šimkus solo koncertā prezentēs savu jauno mūzikas albumuRudens kamermūzikas festivālā pianists Vestards Šimkus iepazīstinās klausītājus ar savu  jauno albumu, kurā ir ieskaņota Sergeja Rahmaņinova mūzika. Koncerti notiks 15. oktobrī Lielajā ģildē, 17. oktobrī Vidzemes koncertzālē „Cēsis” un 19. oktobrī Latgales vēstniecībā „Gors”.

Koncerta programmā Sergeja Rahmaņinova prelūdijas klavierēm, romance „ Noslēpumainās nakts klusumā” Vestarda Šimkus transkripcijā klavierēm, Otrā klaviersonāte un Variācijas par Šopēna tēmu.

Vestards Šimkus norāda: „Šis albums ir pilns nostalģijas. Daudziem no mums Sergeja Rahmaņinova klaviermūzika asociējas ar virtuozitāti, ko jo sevišķi izteiksmīgu dara bezgala garās melodiskās virknes, kas klavierkoncertu noslēgumā nereti uzdzirksteļo fantastiskā salūtā. Un solo albumā, bez šaubām, atrodams tas pats. Tomēr, gatavodams šo programmu, es tur uztaustīju dziļu, melanholisku un izteikti poētisku ilgošanos pēc ainavas, atmiņām un izjūtām. Labāku ieraksta vietu par koncertzāli Historisches Reitstadel of Neumarkt mēs nebūtu varējuši vēlēties. Prieks – ne vien par brīnišķīgajām Steinway klavierēm, bet arī par zāles akustiku, kas skanējumam piešķīra unikālu un plūstošu starojumu, ko ierakstā ieglabājusi tik lieliskā skaņotāju komanda.”

Rahmaņinova otrā prelūdiju burtnīca ar 13 prelūdijām, kas parādās 1910. gadā, atšķiras ar sarežģītāku mūzikas valodu un mežģīņotu faktūru. Piemēram, prelūdiju Op. 32, No. 10 iedvesmojusi Rahmaņinova redzētā šveiciešu gleznotāja Arnolda Bēklina glezna “Atgriešanās’’.

Rahmaņinovs atstājis ap 80 romanču, kur ģeniālais komponista talants izpaudies jo sevišķi spilgti. Romancē “Noslēpumainās nakts klusumā” izmantots Arkādija Feta dzejolis.

Rahmaņinovs komponējis divas klaviersonātes. Otrā sonāte rakstīta 1913. gadā, tās otrā redakcija veidota 1931. gadā, galvenokārt īsinot to. Šis ir veltījums  Rahmaņinova mācību biedram Nikolaja Zvereva pianisma klasē – vēlāk izcilam pianistam un diriģentam Matvejam Presmanam, kurš bija Rostovas mūzikas augstskolas direktors.

Rahmaņinovs bija ne tikai ģeniāls komponists, bet arī ne mazāka kaluma pianists. Viņa Šopēna mūzikas interpretācijas ir kā paraugstunda arī šodien – virtuozākās pasāžu virtenes izskan ar tādu skaidrības dzidrumu un eleganci, kādu reti var atrast pie viņa laikabiedriem.

Vestarda Šimkus jauno albumu varēs iegādāties viņa solo koncertos. Drīzumā to varēs nopirkt arī Rīgas skaņu ierakstu veikalos – „Upe TT”, „Upe”, „Randoms”, kā arī „Latvijas Koncertu” birojā.

Foto: Publicitātes

 
Par autoru

Rīts.lv, Latvijas kultūras portāls © 2024 Visas tiesības paturētas