Vienīgā Latvijas mūmija nonāks Rīgas biržā

Uz atjaunoto un skaistāko Rīgas muzeju – Mākslas muzeju Rīgas birža – šodien pārved Latvijā vienīgo ēģiptiešu mūmiju. Muzejā informē, ka tas bijis iespējams pēc ilga un rūpīga sagatavošanās darba.

Savukārt apmeklētājiem muzeja trešā stāva seifs, kurā turpmāk dzīvos mūmija, tiks atvērts tikai nākamnedēļ, 16. novembrī.

Cita tik slavena eksponāta mūsu muzejos nav, tāpēc mūmija tiek glabāta kā acuraugs. No 2000. līdz 2001. gadam Ārzemju mākslas muzejs sadarbībā ar Luvras muzeja Senās Ēģiptes departamentu Francijā, poļu eģiptologiem un Jūras medicīnas centra speciālistiem pirmo reizi Baltijā veica mūmijas izpēti ar vismodernāko kompjūtertomogrāfu un rentgenogrāfu. Tolaik speciālisti cerēja noteikt mūmijas aptuveno vecumu, dzimumu un iegūt arī citus iespējamos datus par šā cilvēka mumificēšanas apstākļiem. To uz Rīgu atveda kāds jūrnieks pašā 20. gadsimta sākumā, un sīkāku ziņu par sen mirušo ēģiptieti nebija.

Mūmiju izmeklēja ar unikālu metodi, kas ļāva nebojāt ne tās ķermeni, ne apsējus. Pētnieki gan netika skaid-rībā, kādu stāvokli sabiedrībā šis cilvēks, būdams dzīvs, ieņēmis, visticamāk, fizisku darbu viņš nestrādāja. Līdz tam mūmiju uzskatīja par sievietei, bet izpētes rezul-tāti mainīja dzimumu. Lat-vijas mūmija ir 35– 40 ga-dus vecs vīrietis ar smal-kiem kauliem, labi saglabājušamies zobiem, nav slimojis, dzīvojis romiešu perioda laikā (30. g. pr. Kr. – 100. g.) un apglabāts Deirelbahri Ēģiptē. 1898. gadā tur veik-ti arheoloģiskie izrakumi, pēc kuriem mūmija nonā-kusi Kairas muzejā. Noskaidrots, ka sarkofāgs un tā vāks ir izgatavots no ko- ka un apgleznots. Vāks ir no cita sarkofāga, izgata-vots daudz agrāk.

Mumificētā cilvēka ķermenī ir atrastas arī zeltītas vaska lodītes. Tām bijusi maģiska funkcija – aizsargāt aizgājēju pēc nāves. Senajā Ēģiptē cilvēki ticēja, ka pēc nāves cilvēks nokļūst pēcnāves valstībā. Tāpēc nomirušā ķermeni iebalzamēja un deva līdzi dzīvei nepieciešamo.

Seno ēģiptiešu mūmija koka sarkofāgā uz Rīgu atceļoja 1902. gadā un tika uzdāvināta Doma muzejam, tagadējam Rīgas vēstures un kuģniecības mu-zejam. Pagājušā gadsimta 50. gados pēc muzeju reorganizācijas mūmija nonāca Latvijas Ārzemju mākslas muzejā. Šovasar šis muzejs no Rīgas pils pārcēlās uz savām jaunajām telpām Vecrīgā, kādreizējā Rīgas biržas ēkā, mainot arī nosaukumu.

Avots: nra.lv
Par autoru

Rīts.lv, Latvijas kultūras portāls © 2024 Visas tiesības paturētas