Viestura Kairiša jaunā spēlfilma “Janvāris” oktobrī un novembrī būs skatāma nozīmīgos Eiropas kinofestivālosAr Eiropas pirmizrādi piektdien, 14. oktobrī, Varšavas starptautiskā kinofestivāla konkursa programmā Viestura Kairiša jaunā spēlfilma “Janvāris” uzsāks virkni filmas seansu nozīmīgos Eiropas kinoforumos. Varšavas starptautiskais kinofestivāls tiek rīkots katru gadu kopš 1985. gada, un filma “Janvāris” iekļauta galvenajā konkursa skatē. Seansi Varšavā notiks 14., 15., 16. un 23. oktobrī, un filmas Eiropas pirmizrādē gaidāma arī skatītāju tikšanās ar režisoru Viesturu Kairišu, operatoru Vojcehu Staronu un mākslinieci Ievu Jurjāni.

Jau nākamajā nedēļā sāksies 17. Starptautiskais Romas filmu festivāls, kas ilgs no 13. līdz 23. oktobrim. Tā ietvaros filmu “Janvāris” demonstrēs 19. oktobrī kinoteātrī Parco della Musica. Filma iekļauta Romas filmu festivāla Progresīvā kino programmas konkursa sadaļā. Savukārt 21. oktobrī filmu “Janvāris” varēs redzēt Oslo, kur kopš 2003. gada notiek Baltijas filmu dienas Oslo sinematēkā un kurā katru gadu demonstrē citos festivālos jau atzītas baltiešu filmas.

No 3. līdz 11. novembrim Turcijas galvaspilsētā Ankarā norisinās 33. Ankaras starptautiskais filmu festivāls, kas ir viens no reģiona nozīmīgākajiem filmu forumiem, un tur notiks filmas reģionālā pirmizrāde. Savukārt no 2. līdz 6. novembrim “Janvāri” demonstrēs 64. Ziemeļvalstu filmu dienās Lībekā, kur filma iekļauta galvenajā spēlfilmu konkursā. Tā vienlaikus būs arī filmas pirmizrāde Vācijā. Novembra beigās gaidāmas filmas pirmizrādes arī Tallinā un Viļņā.

““Filmas aktualitāte un režisora redzējums piesaistīs festivālu programmu veidotāju interesi pasaulē,” pēc filmas pasaules pirmizrādes Ņujorkā atzīmēja ASV izdevums Variety, un mēs varam paust gandarījumu, ka tas ir noticis – šis personiskais nesenās Latvijas vēstures stāsts, izstāstīts kinovalodā, šoruden sasniegs skatītājus dažādās Eiropas vietās,” tā filmas producente Inese Boka-Grūbe.

Filma “Janvāris” pasaules pirmizrādi piedzīvoja šī gada jūnijā prestižajā ASV Traibekas filmu festivālā, kur ieguva žūrijas balvu kā labākā ārzemju filmu. Nacionālais kino centrs filmu izvirzījis arī kā Latvijas pieteikumu ASV Kinoakadēmijas balvai “Oskars” Labākās ārvalstu filmas kategorijā.

Pagājušajā nedēļā kinoteātrī “Splendid Palace” notika arī plaši apmeklēts īpašais filmas “Janvāris” ziedojumu seanss, atsaucoties Ukrainas Valsts filmu aģentūras aicinājumam atbalstīt Ukrainas kinoindustrijas un kinoprofesionāļu izdzīvošanu kara apstākļos. Ziedojumu seanss bija pilnībā izpārdots, un visi ieņēmumi no šī seansa tika ziedoti Ukrainas kinematogrāfistiem.

Viestura Kairiša jaunā spēlfilma “Janvāris” ir stāsts par jauniem kinematogrāfistiem, kuri tiek ierauti Rīgā notiekošajos 1991. gada janvāra politiskajos notikumos.

1991. gada janvāris. Pēc skolas beigšanas Jazis nevar izlemt, kā dzīvot tālāk. Draud iesaukšana Padomju armijā, veidojas pirmās nopietnās attiecības. 90. gadu sākuma bohēma, paaudzes protests. Latvijā tikmēr turpinās cīņa par valsts neatkarību, padomju milicijas speciālo uzdevumu vienības OMON draud apstādināt baltiešu brīvības cīņu, Rīgā sāk būvēt barikādes. Filmas jaunie varoņi – jaunie kinematogrāfisti – ir tālu no jebkādas politiskās dzīves, taču apstākļi viņus ierauj laikmeta notikumu epicentrā un liek izdarīt izvēli.

Lomas filmā atveido Kārlis Arnolds Avots, Alise Dzene (Danovska), Sandis Runge, Baiba Broka, Artūrs Skrastiņš, Lauris Dzelzītis, Imants Strads, Kaspars Dumburs, igauņu aktieris Juhans Ulfsaks un lietuviešu aktieris Alekss Kazanavičs. Filma veidota studijā “Mistrus Media”, tās režisors ir Viesturs Kairišs, operators – Vojcehs Starons, māksliniece – Ieva Jurjāne, kostīmu māksliniece – Rūta Lečaite, grima māksliniece – Ilze Trumpe, komponiste – Juste Janulīte, producenti – Inese Boka-Grūbe un Gints Grūbe.

“Janvāris” ir Latvijas, Lietuvas un Polijas kopprodukcija. Filmas uzņemšanu Latvijā un Lietuvā atbalstīja Latvijas Nacionālais kino centrs, Latvijas Republikas Kultūras ministrija, Lietuvas Kino centrs, Polijas Filmu institūts, Latvijas Televīzija, SIA “Latvijas Mobilais Telefons”, Latviešu fonds, kā arī Eiropas Padomes filmu fonds Eurimages.

Latvijā filmu “Janvāris” sāks demonstrēt no 11. novembra.

Foto: Publicitātes

 
Par autoru

Rīts.lv, Latvijas kultūras portāls © 2024 Visas tiesības paturētas