Žagars vienojas par slavenā Bežāra baleta viesizrādēm Latvijā


Latvijas Nacionālās operas direktors Andrejs Žagars jūlija beigās piedalījies itāliešu mecosoprāna Fedoras Barbjeri piemiņai veltīta konkursa žūrijā, kā arī Krievijas televīzijas kanāla "" veidotajā grandiozajā projektā "Lielais balets", kura laikā panācis vienošanos ar slaveno Bežāra baleta trupu par viesizrādēm Latvijas Nacionālajā operā 2014. gadā, vēsta Latvijas Nacionālās operas pārstāvji.


Pēc pasaulslavenās krievu operzvaigznes Jeļenas Obrazcovas uzaicinājuma Latvijas Nacionālās operas direktors Andrejs Žagars piedalījās starptautiska mecosoprānu konkursa žūrijā Sanktpēterburgā, pastāstīja Latvijas Nacionālās operas pārstāve Katrīna Leiškalne. Konkurss veltīts Marijas Kallasas laika biedres – leģendārā itāliešu mecosoprāna Fedoras Barbjeri – piemiņai.


Konkursa žūrijā bija izcilas pasaules opermākslas personības – dziedātāja Terēza Bergansa (Spānija) un Makvala Kasrašvili (Krievija), kā arī pašlaik nozīmīgākā operas žanram veltītā žurnāla "Opera Actual" galvenais redaktors Fernando Sanss Riveira (Spānija). Žūriju vadīja Jeļena Obrazcova.


Barbjeri veltītais konkurss turpināja Obrazcovas Kultūras centra iesākto tradīciju organizēt vokālos konkursus pēc balsu grupām – šai iniciatīvai pasaulē šobrīd nav analogu. Konkursa dalībniecēm arī tika piedāvāta unikāla prakse veidot savu uzstāšanās programmu, balstoties uz operas zvaigznes Fedoras Barbjeri iespaidīgo repertuāru. 40 gados Barbjeri nodziedājusi gandrīz 100 dažādas lomas, viņas pastāvīgie skatuves partneri bija Marija Kallasa, Džuzepe di Stefano, Tito Gobi un citi.


Konkursa galvenās balvas ieguvēju – Kseniju Leonidovu – nākamajā sezonā būs iespēja dzirdēt arī Latvijas skatītājiem uz Latvijas Nacionālās operas skatuves.


Ar Jeļenu Obrazcovu jau iepriekš izveidojusies laba sadarbība Krievijas televīzijas kanāla "Kultūra" veidotā projektā "Lielā opera". Savukārt šogad 16. un 18. septembrī viens no visu laiku izcilākajiem pasaules mecosoprāniem viesosies Latvijas Nacionālajā operā – Grāfienes lomā Pētera Čaikovska operā "Pīķa dāma". Hermaņa lomā abās izrādēs dzirdēsim Aleksandru Antoņenko, kurš tikko guvis izcilus panākumus ar Otello lomas izpildīijumu Londonas Karaliskajā operā un šobrīd atzīts kā labākais Hermaņa lomas izpildītājs uz pasaules skatuvēm.


Latvijas Nacionālās operas direktors Andrejs Žagars kā žūrijas loceklis bija uzaicināts piedalīties arī Krievijas televīzijas kanāla "Kultūra" veidotajā nākamajā grandiozajā projektā Lielais balets, kurā par uzvaru cīnījās uzlecošās Krievijas baleta zvaigznes no labākajiem valsts teātriem. Konkursam bija paredzēti seši posmi, kuros septiņi baletdejotāju pāri pasaulē atzītu horeogrāfu vadībā ierobežotā laika posmā sagatavoja sešus pilnvērtīgus skatuves priekšnesumus, ietverot gan klasisko, gan moderno baletu.


Konkursa žūrijā piedalījās pasaules baleta zvaigznes – Sanktpēterburgas Marijas teātra un Amerikas baleta teātra (American Ballet Theatre) galvenā soliste Diāna Višņeva, baletmeistars Načo Duato, Florences Teatro Communale baleta trupas vadītājs Vladimirs Derevjanko, leģendārais dejotājs, šobrīd Morisa Bežāra baleta trupas repetitors Azarijs Pļiseckis, kā arī diriģents Mihails Tatarņikovs, aktieris Konstantīns Raikins, režisors Romāns Viktjuks un operas zvaigzne Marija Guļegina.


Arī tehniskā nodrošinājuma un skatuves iekārtojuma ziņā projekts apsteidza visus līdzšinējos šovus, nodrošinot maksimāli labvēlīgus un drošus apstākļus dejotājiem, un vēl nebijušu vizuālo baudījumu konkursa skatītājiem. No šī gada jūlija vidus tika uzsākts intensīvs darbs pie projekta filmēšanas, un jau 2012. gada rudens sākumā, kas sakrīt ar jaunās teātra sezonas atklāšanu, tas tiks nodots skatītāju vērtējumam.


Andrejs Žagars ir gandarīts par projekta vadītāju uzdrošināšanos pievērsties tik nopietnam žanram kā balets, atrodot jaunos talantus televīzijas konkursā un tādējādi apliecinot šīs iniciatīvas nozīmi žanra attīstībā. Pateicoties projekta plašajam mērogam, tas dos iespēju ikvienam Krievijas un ārvalstu, tostarp Latvijas skatītājam iepazīties ar jaunām potenciālām baleta zvaigznēm, kas, iespējams, jau pavisam drīz mirdzēs uz slavenāko pasaules teātru skatuvēm.


2012./2013. gada sezonā konkursa "Lielais balets" laureāti viesosies uz Latvijas Nacionālās operas skatuves īpašā Gala koncertā, kas veltīts Operas baleta trupas 90 gadu jubilejai.


Projekta Lielais balets gaitā panākta vienošanās par izcilās baleta zvaigznes Diānas Višņevas radošā vakara rīkošanu Latvijas Nacionālajā operā 2013. gadā. Tika pārrunāta arī īpaša starptautiska sadarbības projekta veidošanas iespēja ar Diānas Višņevas un citu leģendāru pasaules baleta zvaigžņu piedalīšanos programmā "Rīga - Kultūras galvaspilsēta" 2014. gadā.


Projekta norises laikā A. Žagars ir panācis nozīmīgu vienošanos ar slaveno Bežāra baleta trupu par viesizrādēm Latvijas Nacionālajā operā 2014. gadā, kā arī par izcilā repetitora Azarija Pļisecka meistarklasēm mūsu baleta māksliniekiem.


Bežāra balets ir Šveices baleta trupa, kas dibināta 1987. gadā Šveices pilsētā Lozannā, tās dibinātājs un ilggadējais mākslinieciskais vadītājs bija pasaulslavenais franču izcelsmes dejotājs un baleta horeogrāfs Moriss Bežārs. Viņa radīto baletu skaits ir mērāms vairākos simtos un, kopā ar savu Lozannas baleta trupu, allaž aktuālajām tēmām, jaunām formām un idejām, Bežārs ir būtiski ietekmējis pasaules modernās dejas attīstību. Pēc meistara nāves 2007. gadā par trupas māksliniecisko vadītāju kļuva Džils Romans.

Par autoru

Rīts.lv, Latvijas kultūras portāls © 2024 Visas tiesības paturētas