“Zelta ābeles 2011” balva par mūža ieguldījumu šogad redaktorei Anitrai Pārupei

Grāmatu mākslas konkursā "Zelta ābele 2011" pirmo reizi balva par mūža ieguldījumu tiks piešķirta redaktoram un šo balvu šogad saņems redaktore Anitra Pārupe, informēja Latvijas Grāmatizdevēju asociācijas izpilddirektore Dace Pugača.


Anitra Pārupe savā jomā nostrādājusi 57 gadus, izskolojot daudzus jaunos redaktorus un sastādot daudzas grāmatas.


Konkurss "Zelta ābele" notiek jau 19.reizi, un šoreiz konkursā 34 izdevēji pieteica 95 izdevumus, no kuriem nominācijās izvirzīta 41 grāmata, pārstāvot 24 izdevējus. Līdzīgi kā pagājušajā gadā, arī šogad neviens pretendents nav izvirzīts nominācijā "Kalendāri".


"Dzejas" nominācijai izvirzīta Aivara Vilipsona grāmata "Sumpurņa suneti", kuru izdevusi "Dienas Grāmata", "Kui sūolõbõd līvlizt/Kā iznirst lībieši", kuru izdevusi Lībiešu kultūras biedrība, "Latviešu krievu dzeja", kuru sastādījis Aleksandrs Zapoļs, bet izdevējs ir "Neputns", Aivara Eipura grāmata "Sakvojāžs", kuru izdevis "Neputns", un Amandas Aizpurietes grāmata "Šonakt biju zaļš putns", kuru izdevis "Pētergailis".


Prozas nominācijā izvirzīta Latgales Studentu centra izdotā grāmata "Es soku. Tu soki. Puosokys par krīzi", "Mansarda" izdotā Kristīnes Želves grāmata "Meitene, kas nogrieza man matus", Uģa Segliņa grāmata "Lieso laiku laimes formula" un Dzintara Soduma grāmata "Virtuves piezīmes", kā arī "Pētergaiļa" izdotā grāmata "Kafka un ceļojošā lelle", kuras autors ir Džordi Sjerra i Fabra.


Balvas pretendenti nominācijā "Dokumentālie izdevumi" ir Elvitas Rukas, Aijas Bley grāmatu sērija "15 jukušas avis" - "Uzbekistāna", "Kirgizstāna", "Tadžikistāna", ko izdevusi "Dienas Grāmata", Dzidras Sondores grāmata "Suitu dzīvesstāsti un ēdieni", kuru izdevis "Madris", Oļģerta Krodera grāmata "Mēģinu būt atklāts", kuru izdevusi "Zvaigzne ABC", Zigfrīda fon Fēgezaka filma "Senči un pēcteči", kuru izdevis "VESTA-LK", kā arī Līgas Knēziņas un Maijas Knēziņs izdevums "SMS", kuru laidis klajā izdevējs "Knezina".


Nominācijā "Bērnu un jaunatnes grāmatas" balvai izvirzīta Ineses Zanderes grāmata "Dieguburti", kuru laidusi klajā izdevniecība "Liels un mazs", Māras Cielēnas grāmata "Deguns debesīs" un grāmata "Lidojums", kuru izdevis "Lietusdārzs", Jura Zvirgzdiņa grāmata "Mufa", kuru izdevusi izdevniecība "Liels un mazs", un tās pašas izdevniecības izdotā Ulfa Starka grāmata "Mans draugs Pērsijs, Bufalo Bils un es", kā arī Valda Rūmnieka grāmata "Murjāņu Kurmītis un viņa draugi", kuru izdevusi "Zvaigzne ABC".


"Zinātniskās grāmatas" nominācijas pretendenti uz balvas iegūšanu ir grāmata "Laiks, telpa, vadonis", kuras autori ir Deniss Hanovs un Valdis Tēraudkalns, bet izdevējs ir "Zinātne", "Latviešu-poļu vārdnīca", kuru izdevusi "Zvaigzne ABC", "Imagināro mediju grāmata", kuras autors ir Ēriks Kluitenbergs, bet izdevējs "Rixc", grāmata "Senās Ēģiptes rakstu dārgumi", kuras autors ir Valdis Segliņš un izdevējs ir LU Akadēmiskais apgāds, kā arī Vairas Vīķes-Freibergas grāmata "Trejādas saules", kuru laidis klajā "Pētergailis".


Nominācijai "Uzziņu literatūra" izvirzīta Ivetas Galejas grāmata "Garšaugi", kuru izdevusi "Zvaigzne ABC", Toma Altberga, Karīnas Augustānes un Ievas Pētersones grāmata "Dzelzceļš Latvijai. Latvija dzelzceļam", kuru izdevusi "Jumava", grāmata "Latvia. Travel Guide", kuru laidusi klajā "Karšu izdevniecība Jāņa sēta", kā arī Viļņa Andrejsona grāmata "Latvijas ceļu muzejs", kuru izdevis apgāds "Due", Līgas Siliņas, Gunta Apsīša un Māra Loca grāmata "Rūjiena toreiz, pašreiz", kuru laidusi klajā "Karšu izdevniecība Jāņa sēta", un Klāsa Vāveres izdevums "Led Zeppelin", kuru izdevis "Mansards".


"Mācību grāmatu" nominācijas pretendenti balvai ir grāmata "Lībiešu Kultūras biedrība. Lībieši 44 atbildēs", kuras izdevējs ir Latviešu valodas aģentūra, grāmata "Psiholoģija vidusskolai", kuru izdevusi "Zvaigzne ABC", Valērijas Gromas un Valdas Zalcmanes grāmata "Šūna", kuru izdevusi Rīgas Stradiņa universitāte, kā arī grāmata "Jelzi sõnā. Ābēd ja īrgandõks lugdõbrōntõz", kuras autors ir Kōrli Stalte, bet izdevējs - Lībiešu Kultūras biedrība.


Nominācijai "Mākslas izdevumi" izvirzīta autoru kolektīvu grāmata "Latvijas arhitektūra kopš 1991.g. VX ", kuras izdevējs ir "Nucleus", Anitas Vanagas grāmata "Blīvā telpa", kuru izdevis SIA "Blankenfelde", Jāņa Kalnača grāmata "Rīgas dendijs un autsaiders", kuru izdevis "Neputns", kā arī autoru kolektīva sagatavota un Gunta Gailīša sastādītā grāmata "Rīgas Brāļu kapi", kuru izdevusi "Jumava", un autoru kolektīva grāmata "Mākslas muzejs Rīgas birža", kuras izdevējs ir "J.L.V.".


Konkursa "Zelta ābele 2011" noslēguma ceremonija notiks 11.aprīlī plkst.17 Rīgas vēstures un kuģniecības muzeja zālē.


Grāmatu mākslas konkursa "Zelta ābele" pamatā ir ideja par grāmatu kā daudzu nozaru speciālistu veidotu mākslas darbu, kas atklāj grāmatas satura un formas māksliniecisko veselumu. Grāmatas noformējums atspoguļo sava laika māksliniecisko izpratni, poligrāfijas un papīra ražotāju iespējas grāmatas satura pilnīgākai atklāsmei. Konkursa mērķis ir veicināt grāmatu izdošanas profesionālā un mākslinieciskā līmeņa izaugsmi un popularizēt sabiedrībā grāmatas, literatūru un lasīšanu.


Avots: nra.lv

Par autoru

Rīts.lv, Latvijas kultūras portāls © 2024 Visas tiesības paturētas