Tweet |
|
Ar jaunā komponista Henrija Poikāna dziesmu cikla “Nomales” pirmatskaņojumu sestdien, 25. maijā, plkst. 16.00 Kaldabruņas Červonkas baznīcā tiks atklāta tēlnieces Andas Poikānes izstāde “Skata laukums”.
Koncerta saturiskajā vēstījumā iekļauti dzejoļi no 2024. gada Latvijas Literatūras gada balvas nominācijā “Labākais dzejas darbs” ieguvēja Marta Pujāta dzejas krājuma “Dāma baltos džinsos”. Klausītājus Kaldabruņas Evaņģēliski luteriskajā baznīcā, kas saukta arī par Červonkas baznīcu, priecēs 11 dziesmas un 3 interlūdijas, kas radītas speciāli Rīgas kultūras un tautas mākslas centra “Mazā Ģilde” jauktajam korim “MŪZA”. Koncerta mākslinieciskais vadītājs Didzis Kauliņš un diriģents Artūrs Plaudis; klavieru trio: čells - Pauls Ēriks Skujiņš, klavieres - Ance Skopane, vijole - Lāsma Vītola.
Komponists Henrijs Poikāns, ieskicējot dziesmu cikla saturisko konceptu, uzsver: “Latvijā ir daudz skaistu un interesantu vietu, lielākās pilsētas zina visi, taču ir arī daudzi mazi ciematiņi, kuriem piemīt savs īpašais šarms, kuru nevar atrast citur. Dzejnieka Marta Pujāta dzejoļos ir rodams interesants, savdabīgs skatījums uz dažādām Latvijas vietām, kuras citu dzejnieku grāmatās aprakstītas nevar atrast. Gan savdabīgās vietas, gan dzejnieka īpašais pasaules skatījums un valodas izjūta savijas ļoti aizraujošā, intriģējošā veidā. Mūsdienu pasaulē, kurā arvien vairāk ļaudis pārceļas uz pilsētām un reģionos dzīvojošo cilvēku paliek mazāk, būtu vērts šos dzejoļus ievīt dziesmās, lai saglabātos atmiņas stāsti par šīm īpašajām vietām un kopienām, kuras iespējams nākotnē vairs nebūs”.
Marta Pujāta dzejā, kas iekļauta krājumā “Dāma baltos džinsos”, šķietami nenozīmīgo Latvijas vietu apcere kļūst par galveno dzejas tēmu un dzejnieka - vērotāja pārdomu avotu. Tieši tāpat, kā tēlnieces Andas Poikānes mākslas izstāde “Skata laukums”, kas veltīta iekšējas pārdomu telpas pētniecībai. Skata punkts izvēlēts, pietuvojoties intravertā vērotāja redzes laukumam. Mākslas instalāciju, kuru veido vairāki lieli dimensionāli objekti, rāda skata pētnieka attiecības ar ķermenisko un gara telpu un ārējo telpu, kas, savukārt, ir citas telpas interjera daļa. Apzināta mākslas darba realizācija Latvijas teritorijā, kas atrodas nomaļā vietā Jēkabpils novada Rubenes pagastā gandrīz 180 km attālumā no Rīgas, dod iespēju vērotājam un dalībniekam būt šī “skata laukuma” centrā.
Ieeja – bez maksas.
Foto: Publicitātes