Adigezalovs Liepājas vasarā tiksies ar Lielās Mūzikas balvas laureāti


12.jūlijā plkst.19:00 Liepājas Latviešu biedrības namā festivālā „Liepājas vasara” ar Liepājas Simfonisko orķestri atkārtoti koncertēs izcilais azerbaidžāņu diriģents Jalčins Adigezalovs. Arī tagad koncerta īpašā viešņa būs Lielās Mūzikas balvas laureāte – šoreiz vijolniece Elīna Bukša.


Ja pagājušajā gadā Jalčinam Adigezalovam bija gods koncertēt kopā ar 2011.gada Lielās Mūzikas balvas laureāti vijolnieci Paulu Šūmani, tad šogad festivāla „Liepājas vasara” koncertā „Ugunsputns” tā būs 2012.gada laureāte vijolniece Elīna Bukša, kas savos 23 gados var lepoties ar tiešām bagātīgu koncertu pieredzi gan Latvijā, gan ārvalstīs.


Elīnas izpildījumā skanēs zināmākā somu klasiķa Žana Sibēliusa skaistais Vjolkoncerts Re minorā. „Pirms vairākiem gadiem, kad biju Somijā, ļoti spilgti atceros, ka brauciens man palīdzēja pa īstam saprast šo vijolkoncertu un vispār Sibēliusa daiļradi. Somijas daba – akmens klintis, bezgalīgie lauku plašumi, aukstais, stindzinošais gaiss. Šis koncerts man ir ļoti mīļš. Tur ir tas nedaudz atturīgais, drūmais skaistums, kas ļoti uzrunā,” saka vijolniece Elīna Bukša. Vijolkoncerts ir ļoti virtuozs, ar daudzām tehniski izaicinošām vietām, taču katra virtuozā pasāža ir muzikāli piepildīta.


Bez Sibēliusa mūzikas klausītājiem būs iespēja dzirdēt arī viena no 20.gadsimta nozīmīgākā un ietekmīgākā komponista Igora Stravinska baletsvītu „Ugunsputns”. 1910.gadā radītais balets „Ugunsputns” ir Stravinska viens no trīs šedevriem (pārējie ir baleti „Petruška” un „Svētpavasaris”), kas viņam atnesa pasaules slavu. Tā pamatā ir krievu tautas pasaku motīvi, un tas rakstīts slavenajai Sergeja Djagiļeva krievu baleta trupai. Papildus 50 minūšu ilgajam baletam atskaņošanai koncertos komponists ir radījis arī trīs īsākas svītas. Koncertā skanēs pazīstamākā no tām.


„Šis azerbaidžāņu izcilais diriģents pats ir īsts ugunsputns. Mums ir bijušas jau divas sadarbības – viņš izstaro fantastisku kvēli, ir profesionāli ārkārtīgi virtuozs. Un šajā koncertā virtuozitātes netrūks! Te tiksies divi meistari – Jalčins Adigezalovs un Elīna Bukša. Arī mūzika ir attiecīga – neiedomājami vitāla, mutuļojoša, tāda lavas straume,” stāsta Liepājas Simfoniskā orķestra vadītājs Uldis Lipskis.


Biļetes uz festivālu "Liepājas vasara" var iegādāties visās "Biļešu Paradīzes" kasēs un stundu pirms koncerta tā norises vietā.

Par autoru

Rīts.lv, Latvijas kultūras portāls © 2024 Visas tiesības paturētas