Kārlis Īle viens no pieciem pasaules labākajiem smilšu skulptūru tēlniekiem


Amerikas Savienotajās Valstīs, Ņūdžersijas štata Atlantiksitijā, jūnija beigās notika Pasaules čempionāts smilšu skulptūru veidošanā, kura ietvaros 540 tonnas smilšu pārtapa brīnumainos mākslas darbos. Starptautiska žūrija izvērtēja tēlnieku veikumu, un latviešu tēlnieks, Jelgavas Starptautisko ledus un smilšu skulptūru festivālu mākslinieciskais vadītājsiekļuva piecu apbalvotu mākslinieku sarakstā ar godpilno 4. vietu, tādejādi kļūstot par vienu no pieciem pasaules labākajiem smilšu skulptūru tēlniekiem.


Jau vairāk kā 30 gadus šis ir viens no prestižākajiem smilšu skulptūru konkursiem visā pasaulē, uz kuru cīnīties par pasaules čempiona titulu ik gadu ierodas spēcīgākie smilšu tēlnieki no visas pasaules. Šogad čempionātā piedalījās gan vairāki iepriekšējo gadu čempioni, gan arī atzīti tēlnieki no visiem pasaules reģioniem: Amerikas Savienotās Valstis, Kanāda, Meksika, Krievija, Malaizija, Indija, Nīderlande, Beļģija, Lielbritānija u.c.. Kopā 24 tēlnieki no 13 valstīm, kuri bija izturējuši stingros kvalifikācijas noteikumus.


Latvijas tēlnieki Agnese Rudzīte-Kirillova un Kārlis Īle izcīnīja tiesības piedalīties šajā elitārajā pasākumā 2011.gadā, iegūstot pirmo vietu Šveices starptautiskajā Roršahas smilšu skulptūru festivālā, kas ir oficiāls konkurss kvalifikācijai uz pasaules čempionātu. Toreiz viņiem uzvaru atnesa komandas darbs " Karaliene varde". Jāpiemin, ka abi tēlnieki guvuši daudz dažādu panākumu starptautiskos mākslas festivālos. Tai skaitā Kārlis var lepoties ar Pasaules čempiona titulu ledus skulptūru veidošanā, un abiem pieder Pasaules čempiona tituls sniega skulptūrās.


Smilšu skulptūras īpašu popularitāti ieguvušas pēdējos gadu desmitos, jo tās ir salīdzinoši ātri veidojamas un ar īslaicīgu eksistenci, kas ļoti atbilst mūsdienu straujajam laika ritējumam un laikmetīgās mākslas nosacījumiem. Pasaules čempionāts smilšu skulptūru veidošanā aizsākās Kanādā vairāk kā pirms trīsdesmit gadiem. Nu jau trešo reizi tas notiek Amerikas Savienotajās Valstīs.


Čempionāts norisinājās divās kategorijās: solo un komandas darbs, un papildus visi tēlnieki piedalījās lielās demo skulptūras veidošanā.


Agnese solo skulptūrās radīja skulptūru "Skaistuma industrija". Pati Agnese stāsta: " Neskatoties uz to, ka šoreiz neizdevās tikt uz apbalvoto pjedestāla, ir prieks nest Latvijas vārdu pasaulē un piedalīties šajā ļoti labi organizētajā konkursā, un iekļūšana 24 pasaules labāko tēlnieku sarakstā jau ir milzīgs pagodinājums un sasniegums."


Savukārt Kārlis skaidro, ka smilšu skulptūru veidošana prasa ne tikai lielu māksliniecisko atdevi, bet arī milzīgu fizisko piepūli, jo dažu dienu laikā ir jāpārrok vairāk kā 15 tonnas smilšu, slodzi vēl vairāk pastiprina laika joslas maiņas radītais nogurums. Taču bija vērts izpumpēties solo konkursā, jo tas deva iespēju ar skulptūru "Pēdējais ābols" ierindoties piecu pasaules labāko tēlnieku sarakstā. Ideja par "Pēdējo ābolu" man radās tikai Amerikā, kad sastapos ar tur ļoti izteikti dominējošo sintētisko, mākslīgo un tehnoloģisko pasauli. Skulptūrā meitene tur rokās pēdējo īsto ābolu, kuru mēģina nozagt tehnočūska. Idejas zemtekstā ir atsauce uz Bībeles motīvu, par grēkā krišanu, un neliela ironija par Apple ābolu, kā norāde uz to, ka virtuālā pasaule aizvien biežāk aizstāj reālo.


• 1.vieta - Karen Fralich no Ontario, Kanādā , skulptūra "Amazones mīlulis"
• 2.vieta - Carl Jara no Ohio, ASV , skulptūra "Dieviete"
• 3.vieta - David Ducharme no Britu Kolumbijs, Kanāda, skulptūra "Salocītās atmiņas"
• 4.vieta - Kārlis Īle no Latvijas , skulptūra "Pēdējais ābols"
• 5.vieta - Morgan Rudluff no Kalifornijas, ASV, skulptūra "Fēnikss vienmēr uzlec"


Atgādinām, ka Latvijas Starptautiskais smilšu skulptūru festivāls norisinājās Jelgavā, Uzvaras parkā no 9.līdz 16.jūnijam, kurā piedalījās 19 pasaulē atzīti tēlnieki no septiņām valstīm - Latvijas, Lietuvas, Igaunijas, Bulgārijas, Kanādas, Nīderlandes un Krievijas. Festivāla ietvaros Agnese Rudzīte-Kirillova izveidoja smilšu bāru un speciālo foto skulptūru, kurā ikviens parka apmeklētājs var "iesēties".


Foto: Publicitātes

Par autoru

Rīts.lv, Latvijas kultūras portāls © 2024 Visas tiesības paturētas