Andrejsalā briest Zilā zemeLatvijas Naivās mākslas muzejā Andrejsalā visi gatavojas jauno mākslinieku radošajam projektam "Zilā zeme", kas notiks no 27. aprīļa līdz 11. maijam.

Naivās mākslas muzejā divas nedēļas,ar radošajiem projektiem piedalīsies 14 jaunie mākslinieki, atklājot savu redzējumu par mūsdienu dzīves kolonizāciju un mākslas naivuma ideju.

Projekta dalībnieki (mākslinieki) – Agnese Baranova, , Baiba Kalniņa, Evija Ķirķe, Ilze Egle, Ilze Laizāne, Inita Ķuda, Kristīne Guršpone, Kristīne Lasmane, Kristīne Rozenberga, Laura Pole, Līga Grāvele, Marina Siņavina un Signe Štrause. Projekta rosinātājs – Juris Petraškevičs.

21. gadsimta otrā desmitgade iezīmē konfliktus un jaunu alternatīvu meklējumus patērētājsabiedrības modelim, diktētiem dzīves standartiem un uzspiestām normām, kas izpaužas kā mūsdienu dzīves kolonizācija. Pasaulē plaši pazīstamie vienkāršā un lēnā dzīves stila piekritēju alternatīvie modeļi jau kļuvuši par zināmu normu un standartu vienai sabiedrības daļai.

14 jauno mākslinieku radošā grupa izstādē ...Zilā zeme... kritizē un slavina, lamā un pielūdz, dievina un nīst n-to dzīves stilu standartus un normas, metot izaicinājumu izstādes skatītājam: „Vai esi gatavs izstāties vai palikt? Vidusceļa nav.” ...Zilā zeme... pēta izstāšanās un palikšanas stratēģijas.

Latviešu konversācijas vārdnīca saka: „Ciktāl naivitāte atkarīga no dvēseles dzīves svaiguma un no tiešo pārdzīvojumu spilgtuma un spēka, kas pārvar visus aizspriedumus un sabiedrisko paradumu noteiktos spriešanas un izturēšanās veidus, naivitāte ir katras spēcīgas oriģinalitātes un ikviena vērtīga jaunradīšanas darba nosacījums.

Tā kā naivitāte var dibināties ne vien emocionālās dabas integritātē un spēcīgumā, bet arī vienkārši refleksijas spējas vājībā un nespējā aptvert savus vārdus vai rīcības tālākas sakarības un konsekvences, tad ikdienišķā valodā naivitāte nozīmē arī zināmu intelektuālu mazvērtību, proti, vientiesību.”

Izstādei ar nolūku izvēlēts Naivās mākslas muzejs. Vienpadsmit jauno mākslinieku radošie projekti izstādē ...Zilā zeme... pēta un loba ikdienišķās valodas uzslāņojumus, kas par naivu mākslu un naivu cilvēku liek domāt kā par tādu, kam trūkst dzīves pieredzes, kas uzticas bez pietiekama pamatojuma, ir bērnišķīgi labsirdīgs, atklāts un vientiesīgs.

Noslēguma pasākums notiks Muzeju nakts laikā 19. maijā.

Muzeju nakts pasākums Zaļā zeme... Zilā jūra...Māksla kā dzīves naivums aicina izstādes apmeklētājus uz sarunu un radošo darbnīcu par trim patiesībām, par neaizsargātiem, pilnīgi tīriem un nepiesārņotiem tīrradņiem, par iedzimto un dabisko nativus.
Par autoru

Rīts.lv, Latvijas kultūras portāls © 2024 Visas tiesības paturētas