Ātruma mēnesis Rīgas Motormuzejā – pirmo reizi Latvijā izstāde „Amerikāņu muskuļauto skaistums”


Ceturtdien, 2012.gada 22.martā, pulksten 16:00, Rīgas Motormuzejā tiks atklāta izstāde „Amerikāņu muskuļauto skaistums”. Tajā pirmo reizi Latvijā vienkopus būs aplūkojams tik plašs pagājušā gadsimta 60./70.gadu amerikāņu jaudīgo ielas sporta mašīnu klāsts – Dodge Challenger, Chevrolet Corvette Stingray, Chevrolet Camaro mark I, Chevrolet De Luxe Low Rider un citas. Ekspozīcija tapusi sadarbībā ar amerikāņu automašīnu īpašnieku biedrību „Amerikāņu auto klubs”, savukārt spēkrati uz izstādi ceļojuši ne tikai no Latvijas.


20.gadsimta amerikāņu popkultūra nav iedomājama bez Coca Cola un Elvisa Preslija, tāpat kā bez mežonīgi jaudīgām, ātrām un skaļām ielas sacīkšu mašīnām, sauktām par American Muscle Cars. Mežonīgi jaudīgo, ātro un skaļo ielas sporta mašīnu laikmets sākās sešdesmito gadu vidū ASV, Detroitā. Lielās autoražotāju kompānijas GM, Ford un Chrysler piedāvāja sērijveida ģimenes spēkratus, kas aprīkoti ar forsētiem lielas kubatūras un jaudas dzinējiem. Šādu rūpnieciski uzlabota ielas sacīkšu auto iegāde nebija dārga, bet braucējam deva milzīgu adrenalīna devu, jo auto bez žēlastības svilināja riepas un padevās sānslīdēm.


Muskuļauto ēra veicināja arī ASV autosporta izaugsmi. Dienvidu štatos attīstījās Drag Race sacensības un īpašu popularitāti izpelnījās Bonvilas Sāls pludmales ātrumsacīkstes, kas savu popularitāti nav zaudējušas arī mūsdienās un ir pāraugušas par nedēļu garu ātruma festivālu.


Diemžēl tā kā daudzas interesantas lietas beidzas, 70-tajos gados sākās arī muskuļauto ēras noriets. Ekoloģijas normas noteica, ka bezsvina benzīna lietošanai vajadzīga augstāka kompresijas pakāpe, auto kļuva dārgāki un lēnāki, bet dzinēji ekonomiskāki un mazjaudīgāki.


Izstāde „Amerikāņu muskuļauto skaistums” apskatāma katru dienu no pulksten 10:00 līdz 18:00, līdz pat 2012.gada 6.maijam, Rīgas Motormuzejā, S.Eizenšteina ielā 6. Ieejas maksa (iekļauta arī Rīgas Motormuzeja ekspozīcijas apskate).

Par autoru

Rīts.lv, Latvijas kultūras portāls © 2024 Visas tiesības paturētas