Berlīnē un vadošajā kultūras kanālā Arte startē Latvijas – Francijas veidotais 15 valstu kino kopprojekts


15 režisori, 15 stāsti, 15 valstis


Februārī Eiropas vadošajā kultūras TV kanālā Arte France un Arte Germany, kā arī prestižajā Berlīnes kino festivālā pirmizrādi piedzīvos dokumentālā kino projekts 15 Young By Young (15YBY). 15YBY ir savdabīgs ceļojums laikā un telpā, ko veido 15 īsfilmas, kuras radījuši 15 režisori no bijušajām padomju republikām. Režisori savos darbos stāsta par jaunu cilvēku dzīvi pēc PSRS sabrukuma šajās otrreiz dzimušajās valstīs. 15YBY ir līdz šim lielākais šo valstu kino kopprojekts, un tā idejas autore ir kino producente Ilona Bičevska, kuras pazīstamākā producētā dokumentālā filma ir Atrasts Amerikā.


Katrs 15YBY projektā izvēlētais režisors pieder unikālai paaudzei – viņš bērnību ir pavadījis padomju varas grožos, bet jaunību – neatkarīgā valstī, kas būtiski palīdz atbildes meklējumos uz trīs galvenajiem projektā uzdotajiem jautājumu: kas ir tie pārmaiņu laika bērni, kuri dzimuši jau neatkarīgās valstīs? Kā laiks, kurā vārdu neatkarība visbiežāk izteica čukstot, ir ietekmējis viņu un viņu tuvinieku dzīves, un kā tas atbalsojas jauniešu ikdienā šodien? Tagad, projekta noslēgumā, autori secina, ka 15YBY veidojošās filmas ir tikpat dažādas kā režisori un valstis, kuras tie pārstāv, lai gan kopumā darbos dominē varoņu tiekšanās pēc brīvības, mīlestības un vēl arvien – īstās identitātes meklējumi.


15 labākos no kopumā 120 režisoriem, kuri tika uzaicināti piedalīties atlasē, izvēlējās arī pēc profesionālās darbības, panākumiem un arī humora izjūtas, kas ir īpaši svarīga, runājot par jauniešu problemātiku kino valodā. Režisori pārstāv Latviju, Lietuvu, Igauniju, Krieviju, Ukrainu, Baltkrieviju, Gruziju, Armēniju, Moldovu, Azerbaidžānu, Turkmenistānu, Kirgizstānu, Kazahstānu, Uzbekistānu un Tadžikistānu. Viņu vidū ir tādi plaši zināmi kino profesionāļi kā Salome Jashi no Gruzijas (ieguvusi speciālbalvu Extraordinary Talent Leipcigas kino festivālā, kā arī apbalvojumu par labāko Austrumeiropas filmu festivālā Jihlava) un Giedre Beinoriute no Lietuvas (labākā mākslas īsfilma Lietuvā 2009. gadā). Savukārt Latviju projektā pārstāv kinorežisors Dzintars Dreibergs. Viņa filma Dushechka 2007. gadā tika nominēta Lielā Kristapa balvai kā labākā studentu filma, bet pirmā pilnmetrāžas filma – Padoties aizliegts – ar labiem panākumiem skatītājiem kinoteātros Latvijā tika izrādīta 2010.gadā.


15YBY radošais konsultants ir atzīts dokumentālā kino režisors Sergey Miroshnicenko no Krievijas (Emmy balvas un citu prestižu apbalvojumu ieguvējs par filmu Dzimuši PSRS). Plašāk par projekta komandu: http://bit.ly/15YBY_Directors.


15YBY idejas autore ir kino producente un dokumentālo filmu autore Ilona Bičevska. Ilona ir absolvējusi Baltijas Filmu un mediju skolu Tallinā, iegūstot maģistra grādu kino producēšanā, un par savu filmu Atrasts Amerikā saņēmusi nacionālā kinofestivāla galveno balvu Lielais Kristaps, un filmai joprojām pieder kinoteātru skatītāju rekords Latvijā. Paralēli darbam kino viņa jau vairāk nekā desmit gadus īsteno dažādas sociālas jauniešu programmas, iestājoties par jaunu cilvēku interesēm un viņu attīstību. Ilona vada jauniešu organizāciju Avantis, mūzikas, filmu un pasākumu producēšanas uzņēmumu Avantis Promo, un šobrīd strādā arī pie jauniešu pašapziņas programmas ticisev.lv.


15YBY kopproducents ir Serge Gordey (Seržs Gordej) no Francijas (producentu kompānija Alegria Production). Viņš ir kino producents, ieguvis maģistra grādu filozofijā un socioloģijā, vairāku dokumentālo seriālu un filmu autors. Par savu darbu Gaza-Sderot: life in spite of everything viņš ir nominēts Emmy Awards, bet viņa producētā filma 5 Broken Cameras nule ieguva augstāko apbalvojumu par režiju festivālā Sundance (ASV).


Darbība 15YBY filmās notiek piecpadsmit valstīs un aptuveni septiņpadsmit pilsētās, filma par jauniešiem Turkmenistānā – valstī pastāvošās politiskās cenzūras dēļ – uzņemta Vīnē. Projektā kopā piedalījās vairāk nekā 250 cilvēku, to vidū jaunākajam filmas galvenajam varonim bija divi gadi, bet vecākajam – divdesmit astoņi. Visas 15YBY īsfilmas tika montētas Parīzē 2011. gada rudenī un ziemā klāt esot filmu režisoriem, producentiem un Francijas kultūras TV kanāla Arte redaktorei – Veronique Raboteu (Veronikai Rabotjē).


Berlīnes kino festivālā Berlināle 15. februārī Eiropas Filmu tirgus laikā autori prezentēs astoņas no piecpadsmit 15YBY īsfilmām, bet TV kanālā Arte France un Arte Germany laika posmā no 6. līdz 24. februārim tiek izrādītas visas projekta sērijas. Latvijā projektu plānots prezentēt 2012.gada rudenī.


 

Par autoru

Rīts.lv, Latvijas kultūras portāls © 2024 Visas tiesības paturētas