Dubultu evanģēliski luteriskā baznīca aicina uz koncertu ciklu “Ērģeļmūzikas vasara Dubultos”


Šovasar atkal uz koncertciklu "Ērģeļmūzikas vasara Dubultos" aicina Dubultu evanģēliski luteriskā baznīca. Koncerti notiek ar Jūrmalas pilsētas domes atbalstu. Divpadsmit nedēļas nogalēs trīs vasaras mēnešu garumā klausītājiem būs iespēja baudīt dažādu stilu un laikmetu akadēmisko mūziku brīnišķīgu ērģelnieku, kā arī citu instrumentālistu un dziedātāju priekšnesumā.


Vasaras sezonas atklāšanas koncerts notiks svētdien, 3. jūnijā, plkst. 18.00. Tā būs koncertprogramma "Klostera idille", ko veidojusi vokālā grupa "Putni", tās mākslinieciskā vadītāja Antra Dreģe un ērģelniece Kristīne Adamaite. Savu programmu viņas raksturo šādi: "Klosteris cauri gadsimtiem bijusi vieta, kur meditācijā, apcerē un kalpošanā tikušas koptas un stiprinātas cilvēka attiecības ar Dievu. Klosteris daudziem bijis gan patvērums no laicīgās pasaules kņadas, gan vieta, kuras klusumā visskaidrāk var sadzirdēt Dieva balsi. Daudzi sakrālās mūzikas šedevri tapuši klostera atmosfērā. Programmā "Klostera idille" iekļauto skaņdarbu tekstu pamatā ir dažādu autoru garīgā dzeja – tur ir gan eņģeļu slavinājums, gan dziesmas Dievmātei, gan veltījums mūzikas brīnumainajam spēkam. To visu skaņās ietērpušas trīs sievietes komponistes – slavenā vācu mūķene un mistiķe Bingenes Hildegarde, mūsdienu šveiciešu komponiste Īrisa Segī savā specveltījumā vokālās grupas dziedātājām (jaundarbs tapis ar fonda Pro Helvetia atbalstu) un amerikāņu mūsdienu komponiste Patrīcija Van Nessa, kuru muzikologi mēdz dēvēt arī par mūsdienu Hildegardi, Van Nessas tīro un skaidro rakstības stilu pielīdzinot Arvo Pērta mūzikas ģēnijam. Sakrālie dziedājumi, savstarpēji mijoties ar ērģeļu solo, ļauj gremdēties garīgā apcerē. Alfrēda Kalniņa ērģeļdarbs "Klostera idille" devis nosaukumu visai mūsu programmai un licis aizdomāties par to, kur dzīvē rast īstu mieru, īstu prieku, īstu saskaņu."


Nedēļu pēc sezonas atklāšanas koncerta, svētdien, 10. jūnijā, plkst. 18.00 uz koncertu "Gandrīz simfonija" aicina ērģelniece Ilze Reine un flautiste Ieva Pudāne. "Abas mūziķes beigušas J. Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas maģistrantūru, papildinājušās meistarkursos un ārzemju augstskolās – Ilze studējusi Baznīcas Mūzikas augstskolā Herfordā (Vācija), Ieva – Luksemburgas Konservatorijā. Ilze Reine ir Rīgas Sv. Jāņa draudzes ērģelniece, diriģente un ērģeļspēles pasniedzēja LELB Lutera akadēmijā, bet Ieva Pudāne darbojas orķestrī "Sinfonietta Rīga" un ir flautas skolotāja J. Mediņa Rīgas Mūzikas vidusskolā. Mākslinieces kopā muzicējušas daudzos "Sinfonietta Rīga" projektos, kā arī uzstājušās ar kopīgi veidotām solo programmām.


Koncerta nosaukums "Gandrīz simfonija" liecina par ērģeļu kā mūzikas instrumenta daudzpusību, kas šajā gadījumā krāsu un dinamikas ziņā pilda simfoniskā orķestra lomu. Doma par ērģelēm kā simfonisko orķestri uzplauka un attīstījās 19. gadsimtā, īpaši Francijā, tās instrumentos un mūzikā. Ērģelnieki – komponisti nebaidījās pievērsties simfonijas žanram, lai radītu monumentālus darbus ērģelēm. Šajā koncertā tuvosimies orķestra krāsām un simfonijas mērogiem caur smalkā franču flautista un komponista F. Gabēra daudzveidīgajiem darbiem, kā arī ieklausīsimies izcilā ērģeļu komponista Sezāra Franka mūzikā – orķestra simfonijas pārlikumā ērģelēm," pastāsta koncertu organizatore Dubultu ev. lut. draudzes ērģelniece un koncertu producente Edīte Alpe.


Sestdien, 16. jūnijā, plkst. 18.00 muzicēs šīs vasaras jaunākie koncertdalībnieki – Jūrmalas mūzikas vidusskolas ērģeļu klases audzēknes(ped. Edīte Alpe). Kopā ar ērģelniecēm muzicēs arī vidusskolas audzēkņi vijolnieks Jāzeps Jermolovs un mežradznieks Edvīns Latkovskis. Jūrmala var lepoties, ka tās mūzikas vidusskola ir vienīgā vidējās izglītības mācību iestāde Latvijā, kas piedāvā apgūt profesionālas ievirzes mācību programmu ērģeļspēles specialitātē.


Koncerta programmā skanēs J.S. Baha, V.A. Mocarta, A. Korelli, J. Reinbergera un F. Lemmensa mūzika.


Ieeja visos koncertos – par ziedojumiem baznīcas muzikālās dzīves atbalstam.

Par autoru

Rīts.lv, Latvijas kultūras portāls © 2024 Visas tiesības paturētas