Eiropas kultūras mantojuma dienās būs unikāla iespēja apskatīt Ventspils Loču torni


No 7.līdz 9.septembrim Latvijā norisināsies Eiropas kultūras mantojuma dienas, kas veltītas tēmai “Baltijas jūras piekrastes un iekšējo ūdeņu kultūras mantojums”. Mantojuma objektu sarakstā iekļautas arī trīss pārvaldes apsaimniekotās ēkas – Ovišu un Užavas bākas, un Loču tornis Ventspilī.


Ja bākas ir atvērtas apmeklētājiem katru dienu, tad Loču tornis ikdienā ir slēgts, bet par godu Eiropas kultūras mantojuma dienām gaidīs viesus 8.septembrī.


Loču tornis, tautā saukts arī par „Balto bāciņu”, ir viena no pirmajām celtnēm, ko ierauga jebkurš ceļotājs no jūras puses iebraucot Ventspils ostā. Eiropas kultūras mantojuma dienu ietvaros sestdien, 8.septembrī no 12.00-16.00 Loču tornis būs atvērts apskatei ikvienam interesentam. Kā atzīst Valsts kultūras pieminekļu aizsardzības inspekcija, Ventspils Loču tornis spilgti raksturo Mantojuma dienu ideju – kaut uz brīdi atvērt līdz šim slēgtas kultūrvēsturiski vērtīga, bet nepieejama objekta durvis, dot iespēju sabiedrībai pamanīt līdz šim, iespējams, neieraudzītas vērtības.


Ventspils pirmais loču tornis tika uzcelts 1897. gadā, lai radītu ostas ločiem pašiem savu mājvietu. Līdz tam loči bāzējās Ventspils pils tornī. Taču Pirmā pasaules kara laikā, 1915. gadā, tornis tika sagrauts un tā vietā 1920. gadā uzbūvēja pagaidu torni. Bet jauno torni 1934. gadā nolēma celt tuvāk jūras krastam, lai palielinātu novērojamā apvāršņa platību. Loču tornis atrodas Ventspils brīvostas teritorijā pie Dienvidu mola starp Zvejas ostu un Ventas upi. Tornis celts vietā, kur vēl neilgi pirms tā celšanas skalojusies jūra, tāpēc tā pamatiem izmantotas cementa grodu akas, kas pildītas ar betonu. Tornī bijušas telpas ločiem, bākas sargam, bet uz augšējās platformas atradusies loču darba telpa, ko izgaismoja iluminatori, kas noņemti no ledlauža „Pērkons”.


Tornis bijis aprīkots ar miglas taures motoru, spēcīgu grozāmu gaismas staru metēju, tālskati un citu aprīkojumu. Poligonālais 20,4 metrus augstais tornis būvēts no ķieģeļiem, bet tā augšējā apaļā daļa – no dzelzsbetona konstrukcijām. Tas atrodas 22,5 m virs jūras līmeņa un ir unikāli saglabājusies būve Baltijas jūras Kurzemes piekrastē. Loču tornis savas sākotnējās funkcijas beidzis pildīt jau 20.gs.vidū, vēlāk to izmantojis Hidrometeoroloģijas dienests, bet pašlaik tornis netiek izmantots.


Ventspils brīvostas pārvalde aicina Eiropas kultūras mantojuma dienās apskatīt arī Ventspils brīvostas apsaimniekotās Valsts aizsargājamo kultūras pieminekļu sarakstā iekļautās bākas – romantisko Užavas bāku un Latvijā vecāko Ovišu bāku, kurā apskatāma arī ekspozīcijas par Latvijas bāku un hidrogrāfijas vēsturi.


Kā katru gadu, septembrī visā Latvijā līdz ar citām Eiropas valstīm norisināsies Eiropas kultūras mantojuma dienas (Mantojuma dienas), ko rīko Valsts kultūras pieminekļu aizsardzības inspekcija sadarbībā ar kultūrvēsturisku objektu saimniekiem. Šogad Latvijā tās norisināsies no 7. līdz. 9.septembrim, un veltītas tēmai “Baltijas jūras piekrastes un iekšējo ūdeņu kultūras mantojums”. Atklāšanas pasākums norisināsies Ventspilī, Piemiņas laukumā pie Ziemas ostas 7.septembrī plkst. 16:30. Pirms tam, plkst.15:00 Ventspils Livonijas ordeņa pils Kapitula zālē iespējams apmeklēt divas lekcijas: „Kuģu būves laikmets Kurzemes ziemeļu daļas piekrastē.”(I. Štrumfa, Latvija) un sadarbībā ar Francijas institūtu Latvijā – „Francijas pieredze piejūras kultūras mantojuma saglabāšanā” (Vensāns Žuvs, arhitekts, kultūras pieminekļu valsts inspektors, Francija), kurā lektors iepazīstinās ar Bretaņas piekrastes mantojuma bagātībām un to saglabāšanu un aizsardzību.


Foto: Ventspils dome

Par autoru

Rīts.lv, Latvijas kultūras portāls © 2023 Visas tiesības paturētas