Jaunais Rīgas teātris šosezon piedāvās septiņas pirmizrādes

Jaunais Rīgas teātris (JRT) jaunajā sezonā piedāvās septiņas pirmizrādes, tā 5.septembrī teātra Mazajā zālē notikušajā preses konferencē informēja teātra direktore Gundega Palma, mākslinieciskais vadītājs Alvis Hermanis un režisori Māra Ķimele, Gatis Šmits, Ģirts Ēcis.

1.septembrī Lielajā zālē pirmizrādi jau piedzīvojis pirmais sezonas jauniestudējums Žordi Galserāna Grenholma metode, kuru iestudējis režisors Ģirts Ēcis.

27.septembrī Lielajā zālē gaidāma pirmizrāde Alvja Hermaņa iestudētajiem Īzaka Baševisa-Zingera "Kabalas noslēpumiem".

Šajā sezonā paredzēti 7 jauniestudējumi, kā režisors JRT debitēs Vladislavs Nastavševs, kura režijā top Ivana Buņina "Tumšās alejas"(pirmizrāde 2.oktobrī Talsu ielā).

Alvis Hermanis uzrunā klātesošajiem atzina: "Ir mainījies viss teātra konteksts Latvijā - manuprāt, Latvijas teātros nav bijis tik dzīvs, tik enerģisks teātra process kā šobrīd, lielā mērā pateicoties jaunajiem režisoriem, kurus izaudzinājusi Māra Ķimele un citi pasniedzēji. Šobrīd Latvijas teātros saziņa notiek ļoti aktuālā, 21. gadsimta valodā, kādā arī būtu jāsazinās ar skatītājiem.

Mūsu lielākā bagātība ir mūsu aktieri, ar viņiem visvairāk vajag rēķināties. Man bieži jautā, pēc kādiem principiem jauni režisori tiek uzaicināti strādāt ar mūsu aktieriem. Tas arī ir kritērijs - saprast, kuri režisori ar savu darba stilu, iestudējot izrādes, spēj radoši izmantot mūsu aktieru potenciālu, kuriem nav vienalga, kādi aktieri piedalās viņu izrādēs. Tas ir tāpat, kā, ja ir Stainway klavieres, ne visi pianisti māk izmantot to potenciālu. Kad tā no malas paklausās, var rasties iespaids, ka mēs, režisori, esam cilvēki ar noslieci uz filozofēšanu, pasaules "lāpīšanu", bet tā varbūt arī ir JRT galvenā tēma - ar izrādēm uzdot pašus svarīgākos jautājumus, ko kino un citas mākslas (ar izņēmumiem, protams) dara aizvien mazāk."

Teātris gatavojas rekonstrukcijai

Jau ziņots, ka 16.augustā Ministru kabineta sēdē tika atbalstīta Jaunā Rīgas teātra ēku rekonstrukcija.
Kā trešdien žurnālistiem sacīja teātra mākslinieciskais vadītājs Alvis Hermanis, viņaprāt, ir iespējams radīt modernu funkcionālo vidi, vienlaicīgi saglabājot "Smiļģa spoka mājas garu". Jaunā Rīgas teātra (JRT) kolektīvs vēlētos, lai konkursā, kurā tiks izraudzīts teātra ēkas rekonstrukcijas arhitekts, tiktu ņemti vērā divi kritēriji, proti, veicot rekonstrukciju ir jārespektē ēkas vēsturiskais fons, kā arī jādomā par funkcionalitāti.

Teātra direktore Gundega Palma konferencē norādīja, ka teātrim joprojām nav skaidrs, kad sāksies rekonstrukcija un uz kurieni teātris pārcelsies uz pusotru gadu, kamēr ēkā notiks rekonstrukcija.Līdz šim teātrim piedāvātas Tabakas fabrikas un Vāgnera ielas māja, taču abās ēkās teātris nevar uzreiz ieiet, jo tām ir nepieciešams remonts.

Abām ēkām ir nepieciešamas diezgan liels finansiālais ieguldījums. Palma minēja, ka Tabakas fabrikas ēkā būtu jāiegulda nauda, lai teātris tajā varētu spēlēt. Viņasprāt nebūtu pareizi ieguldīt ēkā tikai naudu, lai pusotru gadu tur varētu darboties JRT, ja nav skaidrs, kas ar telpām notiks pēc tam, kad JRT tur vairs nebūs.
Skaidrs vienīgi ir tas, ka visiem darbiem ēkā jābūt pabeigtiem līdz 2016.gada 1.jūlijam.

"Cik noprotams, patlaban tiek kārtota dokumentācija, lai izsludinātu konkursu par projektēšanu un izraudzītu arhitektu. Jāsaka, ka no iepriekš Rīgā veiktajām teātra rekonstrukcijām mēs, protams, uztraucamies, kas būs šajā konkursā uzvarētāji. Mēs gribētu, lai konkursā piesakās arhitekti, kuri sajūt šīs ēkas īpašo auru, jo to noskaņu mēs negribam zaudēt. Mēs negribam tipisku eiro remontu un vienkāršu sterilu vidi," sacīja Palma.
Viņa piebilda, ka Latvijas Nacionālajā teātrī un Rīgas Krievu drāmas teātrī būvniecības un projektēšanas procesā ir pieļautas daudzas kļūdas, kuras negribētu, lai atkārtojas JRT rekonstrukcijas laikā.

Hermanis akcentēja, ka JRT ēka Lāčplēša ielā 25 nepieder teātrim, līdz ar to teātris nepieņems galējo lēmumu par to, kas būs arhitekti. "Mums nebūs veto tiesību izlemt, kas būs arhitekti. Es visa teātra kolektīva vārdā gribu teikt, ja tas būs tas pats arhitektu birojs, kas rekonstruēja Nacionālo teātri un Rīgas Krievu drāmas teātri, tad tas ir pilnīgi pret mūsu kolektīva vēlmi," uzsvēra teātra mākslinieciskais vadītājs, piebilstot, ka abos šajos teātros veiktās rekonstrukcijas ir ļoti labs piemērs, kā nedrīkst rekonstruēt teātrus.

Ņemot vērā to, ka JRT nav zināms, kad sāksies ēkas rekonstrukcija, teātris nespēj visai jaunajai sezonai saplānot pirmizrādes.

Jaunais Rīgas teātris (JRT) un Latvijas Mobilais Telefons (LMT) arī šajā sezonā turpina teātra draugu īpašo piedāvājumu - katra mēneša jubilāriem iespēju pirmajiem iegādāties biļetes uz sev vēlamo izrādi. Šāda iespēja katru mēnesi tiek piedāvāta aptuveni tūkstotim teātra pastāvīgo skatītāju.

Ar LMT gādību pakalpojums pieejams visiem JRT klientiem - arī citu mobilo operatoru abonentiem, kuri reģistrējuši savus dzimšanas datus JRT datubāzē.

Katru mēnesi, divas dienas pirms oficiālās biļešu tirdzniecības sākšanās, attiecīgā mēneša jubilāri saņem īsziņu (SMS), kas aicina izmantot iespēju pirmajiem iegādāties divas biļetes uz jebkuru nākamā mēneša repertuāra izrādi.

Aktuālo JRT repertuāru iespējams aplūkot savā mobilajā tālrunī m.lmt.lv vai www.jrt.lv. Biļetes norādītajā laika posmā varēs rezervēt JRT interneta mājas lapā vai zvanot uz kasi pa tālruni 67280765.
Ņemot vērā teātru sezonālo darbību, jūlija jubilāriem dota iespēja iegādāties biļetes uz maija un jūnija izrādēm, bet augusta jubilāriem - uz rudens sezonas izrādēm.

Teātrī darbosie arī bērnistaba

Mazo bērnu vecāki var nākt uz Jauno Rīgas teātri, neveicot sarežģītu plānošanu, kur atstāt mazuli izrādes laikā. No plkst. 18:15 līdz izrādes beigām bērnudārza ZĪLE telpās Akas ielā 5/7 darbosies JRT bērnistaba, kur par mazuli rūpēsies profesionālas audzinātājas.

Mums mainījušies sadarbības partneri, līdz ar to Bērnistaba no JRT ēkas pārceļas uz jaunām, modernām, omulīgām telpām 3 minūšu gājiena attālumā.

Bērniem tiks piedāvātas spēles un rotaļas. Bērnistabā laipni gaidīti bērni vecumā no 2 līdz 10 gadiem. Biļetes cena Ls 3,63.
Par autoru

Rīts.lv, Latvijas kultūras portāls © 2024 Visas tiesības paturētas