Filipa Glāsa jubilejas koncertā Latvijā uzstāsies Džonatans Hāss


Vienam no izcilākajiem 20. gadsimta amerikāņu komponistiem Filipam Glāsam šogad aprit 75 gadi. Atzīmējot šo jubileju, 28. septembrī plkst. 19ī teātra namā "Jūras vārti" un 29. septembrī plkst. 19 Lielajā ģildē Latvijas Nacionālais simfoniskais orķestris (LNSO) aicina uz Filipa Glāsa jubilejas koncertu – latviešu mūziķu veltījumu 60.-70. gadu amerikāņu minimālisma klasiķim Filipam Glāsam.


Īpašu šo koncertu padara fakts, ka tajā kā solists uzstāsies izcilais sitaminstrumentālists – Džonatans Hāss (ASV), kuru prestižais žurnāls "Ovation Magazine" nodēvējis par "Timpānu Paganīni". Viņam komponists Filips Glāss ir speciāli veltījis vienu no koncerta skaņdarbiem - Koncertfantāzija diviem timpānistiem un orķestrim. Orķestra vadība koncertā būs izcilākā ritma un vitalitātes speciālista Normunda Šnē rokās.


Ņemot vērā lielo publikas interesi par komponistu, LNSO aicina ikvienu koncerta apmeklētāju uz sarunu par Filipa Glāsa daiļradi pirms koncerta – 29. septembrī plkst.18 Lielās ģildes Baltajā zālē. Sarunu vadīs Latvijas Radio programmas "Klasika" žurnālists, mūziķis Edgars Raginskis.


Amerikāņu komponists Filips Glāss (1937) līdzās Stīvam Reiham, Terijam Railijam un Lamontem Jangam ir viens no minimālisma virziena aizsācējiem, lai gan pats komponists cenšas no šī jēdziena norobežoties. Iepretim citiem minimālistiem, Glāss šodien ir komerciāli veiksmīgākais, taču vienlīdz arī kritikas vispretrunīgāk vērtētais savas paaudzes komponists.


Ceturto simfoniju Filips Glāss radījis ietekmējoties no Deivida Bovija un Braiena Īno albuma Heroes, kurā atspoguļojas mūziķu protests aukstajam karam. Filips Glāss par simfonijas pamatu ņēmis dziesmas no albuma "Heroes", pārstrādājis un adaptējis tās savas mūzikas valodā, veidojot simfonijas sešas daļas. Savukārt Koncertfantāziju diviem timpānistiem un orķestrim Glāss ir rakstījis savam draugam, izcilajam amerikāņu mūziķim Džonatanam Hāsam, kuru prestižais žurnāls "Ovation Magazine" nodēvējis par "Timpānu Paganīni". Džonatans Hāss koncertu pirmatskaņoja kopā ar Svetoslavu Stojanovu un Amerikas simfonisko orķestri, ko diriģēja Leons Botsteins. Koncertam ir trīs daļas, virtuozais solistu iznāciens un visai iespaidīgi tajā izkārtoti četrpadsmit timpāni.


Savas unikālās, vairāk nekā divdesmit piecus gadus garās karjeras laikā timpānu virtuozs Džonatans Hāss pacēlis timpānu statusu mūzikas pasaulē, padarot to par solo instrumentu. Hāss kaismīgi atbalstījis, pasūtījis, uzmeklējis un popularizējis šim instrumentam rakstītus skaņdarbus, no klasiskiem koncertiem līdz džezam un rokenrolam, no simfoniskā žanra šedevriem līdz savu laikabiedru sarakstītiem eksperimentāliem darbiem. Plašu atzinību un ievērību Hāss izpelnījies ar savu sniegumu, interpretējot Filipa Glāsa Koncertfantāziju diviem timpānistiem un orķestrim – skaņdarbu, kura ideja pieder pašam Hāsam un kurš dienasgaismu ieraudzījis, pateicoties mūziķa centieniem pievērst uzmanību savam iemīļotajam instrumentam. Glāsa Koncertfantāzija īpatnēja ne tikai ar to, ka tās izpildītāju vidū ir divi timpānisti, bet arī ar to, ka abi solisti muzicē uz 14 timpāniem, kas izvietoti priekšplānā, orķestra priekšā. 2000. gadā Hāss piedalījās šī skaņdarba pasaules pirmatskaņojumā kopā ar Amerikas simfonisko orķestri; turpmākajos gados mūziķis koncertu atskaņojis Kārnegiholā kopā ar Ņujorkas Populārās mūzikas orķestri, Ravīnijas festivālā ar Čikāgas simfonisko orķestri (diriģents Džeimss Konlons), kā arī kopā ar Sietlas simfonisko orķestri, Sentluisas simfonisko orķestri, Neiplsas filharmonisko orķestri, Luisvilas orķestri, Fīniksas, Ņūdžersijas, Pasadenas simfoniskajiem orķestriem, Longbīčas simfonisko orķestri (Kalifornija), Milvoki simfonisko orķestri un Mehiko filharmonisko orķestri. Koncertfantāzijas Eiropas pirmatskaņojumā Hāss uzstājās kopā ar BBC simfonisko orķestri Londonā, Francijas pirmatskaņojumā – ar Francijas Nacionālo orķestri, Čehijas pirmatskaņojumā – ar Prāgas simfonisko orķestri Starptautiskajā mūzikas festivālā "Prāgas pavasaris", Norvēģijas pirmatskaņojumā – ar Bergenas filharmonisko orķestri, Austrālijas pirmatskaņojumā – ar Sidnejas simfonisko orķestri, Turcijas pirmatskaņojumā – ar Stambulas filharmonisko orķestri un Horvātijas pirmatskaņojumā – ar Horvātijas Radio un televīzijas simfonisko orķestri. Glāsa ierakstu kompānija "Orange Mountain Music" Koncertfantāzijas ierakstu iekļāvusi savā "Concerto Project Vol. I" kompaktdiskā; ierakstā timpānu solo spēlē Hāss un Evelīna Glennija.

Par autoru

Rīts.lv, Latvijas kultūras portāls © 2024 Visas tiesības paturētas