Jāņus Valmiermuižā ielīgos grupas “Auļi” lielkoncerts


Nedēļu pirms Jāņiem, 15.jūnijā, Valmiermuižā notiks ielīgošanas festivāls „Saulgriezis 2013”, lai godam sagatavotos un ieskandinātu tuvojošos vasaras saulgriežus. Festivāls priecēs ar Jāņu tradīciju skolu, darbnīcām, gardumu tirdziņu un koncertu mūsdienīgās etno skaņās, kurā pirmo reizi ārpus galvaspilsētas skanēs grupas „Auļi” vērienīgā jubilejas koncertprogramma „Dižducis”.


„Saulgriezis 2013” turpina pērn aizsākto tradīciju īsi pirms Jāņu dienas Valmiermuižas pils parkā pulcināt lielus un mazus Jāņu bērnus, lai kopīgi mācītos līgot un savītu senlatviešu tradīcijas ar mūsu dienām. Festivālu iesāks folkloras kopas „Mežābele” un „Cielava” ar Jāņu dziesmām, rotaļām un rituāliem. Turpinājumā Dziesmu un Deju svētku repertuāru atrādīs Burtnieku novada deju kolektīvi „Sadancis” un „Sadancēni”, kā arī priecēs Valmieras sieviešu koris „Jumara” un vīru koris „Imanta”, bet pievakarē Valmiermuižas parku pieskandinās bagātīgs koncerts etno skaņās.


Plkst. 19:00 neparastu kokles skanējumu folkdžeza un etno ritmos piedāvās muzikālā apvienība „AR-LA-AN”, kurā apvienojušies trīs talantīgi sava mūzikas instrumenta virtuozi – koklētāja Laima Jansone, Artis Orups ar sitaminstrumentiem un Andris Grunte ar kontrabasu.


Plkst. 20:30 uz skatuves kāps grupa „Laimas muzykanti”, kas izpildīs tautasdziesmas etnoroka apdarē un ar trakulīgiem deju ritmiem vidzemniekiem sola parādīt, kādas ir svinības latgaliešu gaumē. Kad jau būs prāts uz dejām, plkst. 22:30, uz latvju dančiem visus ielīgotājus aicinās grupa „Folkvakars”, kad dejotāju atpūtas pauzēm būs sarūpējusi arī savas orģinālkompozīcijas.


Koncerta un ielīgošanas festivāla kulminācija būs tieši pusnaktī, kad skatuve piederēs dūdu un bungu grupai „Auļi”, kas uz Valmiermuižu būs atvedusi un pirmo reizi ārpus Rīgas klausītājiem piedāvās savu 10 gadu jubilejas lielkoncertu „Dižducis”. Tajā skanēs koncertos popularitāti guvušo „Auļu” dziesmu izlase īpašā aranžējumā ar divu duču viesmākslinieku piedalīšanos – skanisko pusi instrumentāli kuplinās pūšamie instrumenti, čelli un ģitāras, bet dziesmas iedziedās Juris Kaukulis, Zane Šmite, kā arī vairāki Latvijas folkmūziķi. Grupas „Auļi” pārstāvis Edžus Arums norāda: „Esam priecīgi un pateicīgi Valmiermuižai par šo iespēju atskaņot koncertprogrammu „Dižducis”. Tās vēriena dēļ, iespējams, nekur citur tā vismaz tuvākajā laikā nebūs dzirdama. Jubilejas koncerts koncertzālē „Palladium” radīja mazuma piegaršu, tāpēc mūziķi ar lielu entuziasmu gatavojas „Dižduča” atskaņojumam festivālā „Saulgriezis” 15.jūnijā Valmiermuižā.”


Līdz ar muzikālu baudījumu festivālā būs iespēja piedzīvot arī Jāņu tradīciju skolu un piedalīties vainagu pīšanas, siera siešanas, akmens alus gatavošanas un daudzās citas tradīciju darbnīcas. Pieredzējuši pirtnieki aicinās uz lāvas nopērties latviskajā alus pirtī, bet uz gardumu tirdziņu „Ar Gardu Muti Valmiermuižā” festivālā sabrauks ap 50 mājražotāju un amatnieku no visas tuvējās apkārtnes, vedot līdzi savus meistardarbus, tradicionālos Jāņu ēdienus un vietējās delikateses svētku galdam.


Festivālu rīko Valmiermuižas kultūras biedrība. Ieeja pasākumā par ziedojumiem bērnu rotaļu laukuma izveidei Valmiermuižas pils parkā. „Auļi” lielkoncerts Valmiermuiža notiks, pateicoties Valsts Kultūrkapitāla fonda atbalstam.


Foto: Publicitātes

Par autoru

Rīts.lv, Latvijas kultūras portāls © 2024 Visas tiesības paturētas