Jūnija nogalē sāksies mākslas festivāls “Cēsis 2013”


Mākslas festivāls "Cēsis 2013" šogad notiks no 28. jūnija līdz 20. jūlijam, piedāvājot vairāk kā 30 notikumus vizuālās mākslas, mūzikas, kino, teātra un pat gastronomijas jomās.


"Tas, protams, ir liels izaicinājums startēt vienlaikus ar XXV Vispārējiem latviešu Dziesmu un XV Deju svētkiem, tomēr esam centušies plānot visu tā, lai laika ziņā festivāla pasākumi nepārklātos ar Dziesmu svētku notikumiem," skaidro festivāla direktors Juris Žagars.


Vizuālās mākslas jomā festivāls piedāvās trīs izstādes. Cēsu Alus brūzī un pilsētvidē būs aplūkojama starptautiska laikmetīgās mākslas izstāde “Vasaras lasījumi”, kurā būs izstādīti Latvijas, Lietuvas, Igaunijas, Meksikas, Moldovas, Lielbritānijas, Šveices, Argentīnas, Slovēnijas un Čehijas mākslinieku darbi un kas tiek veidota kā pētījums par laikmetīgās mākslas mijiedarbību ar literatūru, teātri un kino. Īpaša uzmanība veltīta oriģināliem un spēcīgiem naratīviem.


Bijušajā Cēsu tipogrāfijā, kuras teritoriju mākslai festivāls izmantos pirmo reizi, būs novērtējama pirmā lielā Karlīnas Vītoliņas (1982) personālizstāde “Portreti”, kuru veidos apmēram 70 melnbaltās lielformāta fotogrāfijas. Karlīnai Vītoliņai šībrīža Latvijas foto ainā ir vēl nosacīts jaunpienācējas statuss. Lai arī viņas uzņemtie attēli bieži publicēti vietējos stila žurnālos, pirmā personālizstāde vienmēr satur intrigu, kuru tik patīkami izzināt.


Cēsu Izstāžu namā būs Vizvalža Ziediņa (1942-2007) darbu izstāde. Izstāde "Bezdibenis. Visvaldis Ziediņš" skatītājus iepazīstinās ar iepriekš vēl neeksponētiem mākslinieka darbiem – īpašu uzmanību vēršot uz darbiem uz papīra un dabas materiālu studijām. Jāuzsver, ka Ziediņa mākslinieciskā mantojuma apjoms sasniedz 3000 vienību, pamatoti viņu ierindojot latviešu mākslinieku – nonkonformistu avangardā.


Teātra programmas pamatu veidos trīs jaunā, provokatīvā, veiksmīgu starptautisku karjeru uzsākušā Latvijas režisora Vladislava Nastavševa iestudējumi - Latvijas Nacionālā teātra izrāde "Vecene", Valmieras teātra izrādes "Jūlijas jaunkundze" un "Makbets", kas pirmizrādi piedzīvoja pavisam nesen.


Festivāla mūzikas programmas daudzpusību šogad raksturo tās dalībnieku vārdi - Radio koris, Sigvards Kļava, Roberts Rubīns, Ksenija Sidorova, Sinfonietta Rīga, Raimonds Pauls, Kaspars Zemītis, Daumants Kalniņš, Ilona Bagele, profesionālais pūtēju orķestris “Rīga”, Andris Poga, Latvijas Nacionālais simfoniskais orķestris, Reinis Zariņš, Vidzemes kamerorķestris, Sandis Šteinbergs u.c. Savukārt kinomīļiem tiks piedāvātā Valentīnas Freimanes Britu kino klasikas izlase ar 13 filmām.


Intriģējoša solās būt Gundegas Skudriņas iecerētā divu stundu ilgā gastronomiskā performance "Nepieradinātās vakariņas", kas top sadarbībā ar scenogrāfu Rūdolfu Baltiņu un šefpavāru Lauri Aleksejevu. Tas būšot pētniecisks un pārsteigumiem bagāts ceļojums garšu pasaulē un izbaudāms ar visām piecām maņām - dzirdi, redzi, tausti, garšu un smaržu.


Festivāla noslēgumā 20. jūlijā Cēsu brīvdabas estrādē būs skatāms Liepājas teātra iestudētais mūzikls "Pūt, vējiņi!", kas saņēmis neviltoti pozitīvas atsauksmes gan no kritiķiem, gan skatītājiem.


“Pateicoties pastāvīgajiem atbalstītājiem – SEB bankai, “Latvijas Mobilais Telefons” un SIA “Alfor”, kā arī Eiropas fonda “Kultūra 2007 – 2013”, valsts un pašvaldības līdzfinansējumam varam piedāvāt demokrātiskas biļešu cenās uz augstvērtīgiem notikumiem vienā no skaistākajām Latvijas pilsētām,” uzsver festivāla direktors Juris Žagars.


Festivāls šogad turpinās attīstīt izglītojošo sadaļu, piedāvājot īpašas programmas dažādām vecuma grupām – radošās bērnistabas bērniem vecumā no 3-12 gadiem, programmu jauniešiem, kur nopērkot vienotu biļeti varēs apmeklēt gan izstādes, gan koncertu, gan teātra izrād. Vēl šogad festivāls pirmo reizi piedāvās „ekskursijas mākslas teritorijā” gida vadībā visiem interesentiem bez vecuma ierobežojuma.


Foto: Publicitātes

Par autoru

Rīts.lv, Latvijas kultūras portāls © 2023 Visas tiesības paturētas