Kino CĒSIS jauna Ditas Rietumas Eiropas kino festivālu izlases programmaJau vairākas sezonas Kino CĒSIS saviem apmeklētājiem piedāvā īpaši izmeklētu Eiropas filmu izlasi, kas top sadarbībā ar kino teorētiķi Ditu Rietumu. Šobrīd izziņota jaunākā programma, dodot iespēju kino gardēžiem noskatīties nozīmīgākās filmas, kas vēl nupat pabijušas uz Eiropas prestižāko kinofestivālu ekrāniem.

Ditas Rietumas Eiropas kino festivālu izlases šī gada rudens programma iesākās aizvadītajā ceturtdienā ar Kannu kinofestivāla galveno godalgu – "Zelta palmas zaru", saņēmušo zviedru režisora Rūbena Estlunda filmu “Skumju trijstūris”.

Nākamā cikla filma gaidāma ceturtdien, 3. novembrī – franču režisores Klēras Denī “Ar mīlestību un niknumu” (Avec amour et acharnement, 2022), kur galvenajās lomās ir Žiljeta Binoša un Vensāns Lendons. Franču kino veidotāju māka atrast un attēlot arvien jaunas un jaunas cilvēcisko attiecību šķautnes un peripetijas ir apbrīnojama, tāpat kā franču aktieru, nacionālo zvaigžņu, spēja strādāt un filmēties nemitīgi. Arī filma “Ar mīlestību un niknumu” ir prasmīgu meistaru veidota attiecību drāma.

Turpinot ceturtdienu filmu vakarus, 10. novembrī gaidāma populārā franču režisora Fransuā Ozons lente “Peters fon Kants” (Peter von Kant, 2022). Kino CĒSIS demonstrētas jau vairākas Ozona filmas – viņš ir viens no talantīgākajiem Francijas kino autoriem, kurš katrā savā filmā spēj pārsteigt – ar tēmu, ar stilu, ar aktualitāti. Viņa jaunākais darbs pirmizrādi piedzīvoja Berlīnes starptautiskajā festivālā. Kultūrcitātiem un atsaucēm piesātinātā filma var ieinteresēt Eiropas art-house cienītājus, taču to tikpat labi var baudīt arī bez īpašām priekšzināšanām.

24. novembris – Kanādas drāma “Tuvu” (Close, 2022). Jaunā un starptautiski atzītā beļģu režisora Lūkasa Donta filma šī gada Kannu festivālā saņēma nozīmīgu balvu – Grand Prix. Filmas pamatā ir Donta bērnības atmiņas un iespaidi, un viņš pats to raksturo kā filmu par draudzību un atbildību. “Tuvu” ir nozīmīga filma ne tikai stāsta, bet arī tās formas dēļ – daudz izmantoti tuvplāni, detaļas. Šo filmu droši var dēvēt par “poētisko kino”, kas spēj trausli pieskarties cilvēka pārdzīvojuma dzīlēm.

Viena no šā gada Kannu kinofestivālā lielākajām sensācijām, viens no gada pamatīgākajiem pārsteigumiem – spriedzes uzlādēts trilleris, kas ļauj ielūkoties Irānas patriarhālajā sabiedrībā – dāņu filma “Svētais zirneklis” (Holy spider, 2022) tiks izrādīta 1. decembrī. Filmas darbība norisinās Irānā, taču tā nav filmēta šajā “slēgtajā valstī”. Režisors Ali Abasi ir Dānijas pilsonis, viņš lieliski pārzina gan Irānas sabiedrības sadzīves normas un vidi, gan arī trillera žanra likumus. Tālab arī filmu var skatīties ar neatslābstošu interesi – gan kā precīzu reliģiozi fanātiskās, patriarhālās Irānas sabiedrības portretējumu, gan kā unikālu, nospriegotu trilleri.

Cikla turpinājumā, 8. decembrī, būs iespēja noskatīties Dienvidkorejas filmu “Lēmums aiziet” (Decision to leave, 2022). Dienvidkorejas kinematogrāfs ir kļuvis populārs, pateicoties vairāku izcilu filmu un režisoru starptautiskajiem sasniegumiem. Viens no viņiem ir Parks Čanvuks, kura filma “Lēmums aiziet” šī gada Kannu kinofestivālā atnesa viņam balvu kā labākajam režisoram. Filma ir veltījums film noir žanram, un gluži tāpat kā klasiskajās amerikāņu film noir, arī šeit sižetā būtiska nozīme ir noziegumam un tā izmeklēšanai. Gluži tāpat kā klasiskajās film noir, arī šis filmas galvenie varoņi ir detektīvs un liktenīgā sieviete, kuras būtība ir neatšifrējama un nenotverama.

Un Kino CĒSIS “Ditas Rietumas Eiropas kino festivālu filmu izlases” ziemas ciklu 22. decembrī noslēgs pazīstamās franču režisores Mias Hansenas Loves filma “Vienā jaukā rītā” (Un beau matin, 2022), kas vēsta par jaunu, izskatīgu sievieti, kuras dzīvē, ir bijusi gan laime, gan zaudējumi. Viņa neļaujas krīzēm, dzīvo savu dzīvi un satiek cilvēku, kas savulaik ir bijis viņas mirušā vīra draugs. Filma pirmizrādi piedzīvoja šī gada Kannu festivālā un saņēma Europa Cinemas balvu.

Biļetes uz seansiem nopērkamas Koncertzāles “Cēsis” kasē vai internetā www.bilesuparadize.lv.

Foto: Publicitātes

 
Par autoru

Rīts.lv, Latvijas kultūras portāls © 2023 Visas tiesības paturētas