Latviešu “Zemeņu lietus” Vācijā


Daudzgadējs Jelgavas ledus skulptūru festivāla mākslinieciskais vadītās, tēlnieks Kārlis Īle un Agnese Rudzīte-Kirillova Rostokas piepilsētā Rovershāgenā (Vācija) izveidojuši lielāko un apjomīgāko ledus skulptūru, kādu jebkad no ledus pašrocīgi veidojuši latviešu mākslinieki. Tēlnieku tandēms uzbūris izstādes "Ienāc zemeņu brīnumzemē!" centrālo kompozīciju "Zemeņulietus".


Pasākuma organizatori atzīmēja latviešu meistarību un tieši Kārļa un Agneses veidoto "Zemeņu lietu" atzina par šī pasākuma labāko mākslas darbu, tā foto izmantojot izstādes reklāmas vizuālajam tēlam.


Rovershāgenas ledus skulptūru festivāls "Eiszeit" (Ledus laikmets) ir lielākais Vācijā. Šogad, atzīmējot festivāla 10. jubileju, dalībnieki tika atlasīti no visas pasaules pēc stingriem kritērijiem, vērtējot iesūtītās pretendentu skices, taču noteicošais bija līdzšinējā mākslinieciskā darbība. Latviju pārstāvēja tēlnieki Kārlis Īle un Agnese Rudzīte-Kirillova, kuri pēdējos gados pierādījuši savu māksliniecisko spēku, izcīnot daudzas godalgas starptautiskos tēlniecības festivālos.


Organizatori kopš 1921. gada veiksmīgi darbojas zemeņu biznesā, tāpēc šo produktu nolēma iedzīvināt ledus skulptūrās. Tā spēcīgas 8 mākslinieku komandas, katra 2 cilvēku sastāvā, no Krievijas, Polijas, Lietuvas, Francijas, Holandes, Malaizijas, Bulgārijas un Latvijas, uzbūra savas fantāzijas par piedzīvojumiem zemeņu Brīnumzemē.


Latviešu mākslinieki Kārlis Īle un Agnese Rudzīte-Kirillova radīja kompozīciju "Zemeņu lietus", kur attēlota Alise, kas sēž dīķa malā un sapņaini vēro, ūdenī krītošas zemenes. "Zemeņu lietus" skatītājus ievelk fantasmagoriskā noskaņā: zilganās caurspīdīgās sēnes un ūdensaugi ir cilvēka augumā, sirreālās, no debesīm krītošās milzīgās, sarkanās zemenes, noplunkšķ ūdenī un pazūd, meitenes pirkstgali liegi iemērkti ūdenī, aizvērtas acis... Ledus kompozīcija ir 7 m plata un 3,5 m augsta. Māksliniekiem reti tiek dots tik liels ledus apjoms, lai varētu realizēt lielizmēra kompozīcijas.


Jaunākos Kārļa un Agneses radītos ledus lielformāta ledus mākslas darbus varēs redzēt Jelgavā, no 8. līdz 10. februārim, kas Latvijas Starptautiskais Ledus skulptūru festivāls svinēs 15 gadu jubileju. Jelgavas festivālā abi mākslinieki būs konkurenti, jo par godalgotajām vietām sacentīsies dažādās komandās – Kālis kopā ar lietuvieti Viļu Matuti, bet Agnese ar latviešu mākslinieci Maiju Punculi.


Līdz Jelgavas pasākumam abi godalgotie tēlnieki izveidos festivāla papildus objektus – ledus foto skulptūras, pie kurā ikviens varēs sevi iemūžināt foto kadros. Kārlis ir jau uzsācis šīs skulptūras veidošanu "FrostiArt" saldētavā, bet Agnese to darīs no nākamās pirmdienas, kad atgriezies no Krievijas, kur piedalās sniega skulptūru festivālā.


No 8. – 10. februārim Jelgavā, Uzvaras parkā notiks vērienīgākais ledus skulptūru festivāls 15 gadu pastāvēšanas vēsturē. Pretojoties gravitācijas spēkiem – Uzvaras parks Jelgavā pārvērtīsies par ledus planētu, izdzīvojot kosmiskus multimediālus priekšnesumus, kuri tiks papildināti ar oriģinālām uguns, gaismas un video instalācijām. Jelgavas festivālā piedalīsies 30 pasaulē atzīti mākslinieki no 10 valstīm – Krievijas, Bulgārijas, Ukrainas, Francijas, Vācijas, Latvijas, Lietuvas, Ungārijas, Lielbritānijas un ASV.


Konkurence solās būt īpaši sīva, jo lielākā daļa no māksliniekiem ir dažādu festivālu pirmo godalgu ieguvēji. Tāpat šogad palielināsies ledus skulptūru mērogi, jo katram dalībniekam tiks piešķirts daudz vairāk ledus, kopumā vairāk kā 60 tonnas Latvijā ražota kristāldzidra pārtikas ledus. Skatītāju vērtējumam ledus slidkalniņi, bāri, vairāk kā 50 ledus darbi tiks prezentēti no 8. februāra.Foto: Publicitātes

Par autoru

Rīts.lv, Latvijas kultūras portāls © 2024 Visas tiesības paturētas