Lielo Kristapu par mūža ieguldījumu kinomākslā saņems režisors Aivars FreimanisBalvu "Lielais Kristaps" par mūža ieguldījumu Latvijas kinomākslā šogad saņems režisors un scenārists Aivars Freimanis, vēsta  rīkotāji Latvijas Kinematogrāfistu savienība.

Šī ziņa meistaram kā dāvana tika pavēstīta viņa dzimšanas dienā 8. februārī. Balvu Aivars Freimanis saņems 14. aprīlī festivāla "Lielais Kristaps" noslēguma ceremonijā, ko tiešraidē translēs LTV1 – Lielā Kristapa televīzijā.

Aivars Freimanis ir viens no starptautisku slavu ieguvušās Rīgas poētiskā dokumentālā kino skolas stila radītājiem, 60. gadu sākumā kopā ar domubiedriem laužot tolaik tradicionālos dokumentālā kino veidošanas principus (1963. g. uzņemtās filmas "Krasts", "Ceļamaize", 1965. g. uzņemtā filma "Gada reportāža", 1971. g. uzņemtā filma "Doms" u.c.). Kopumā režisors uzņēmis 19 pilnmetrāžas, 23 īsmetrāžas dokumentālās filmas un 80 kinožurnālus par dažādām tēmām.

Viņš ir pirmais "Lielā Kristapa" laureāts – 1977. gadā režisors saņēma balvu par filmu "Puika", kas veidota pēc Jaunsudrabiņa "Baltās grāmatas" motīviem. Aivars Freimanis ir dzimis Jelgavā, taču vēlāk kļuvis par rīdzinieku un filmā "Ābols upē" iemūžinājis Zaķusalu 70. gadu sākumā pirms Televīzijas ēkas uzcelšanas, radot unikālu kultūrvēsturisku materiālu. 1989. gadā Freimanis vēlreiz godināts ar "Lielo Kristapu" par filmu "Dzīvīte" – veltījumu Dainu tēvam Krišjānim Baronam, kurā uz ekrāna pirmo reizi atdzīvojas daudzas Latvijai vēsturiski nozīmīgas personības. Savukārt 1995. gada filma "Ligzda" ir viena no retajām kinoliecībām, kas Latvijā tapusi 90. gadu pirmajā pusē.

Režisors saņēmis Triju zvaigžņu ordeni un ir Kultūrkapitāla fonda mūža stipendiāts.

Festivāla "Lielais Kristaps" laikā plānots izdot jaunāko Aivara Freimaņa grāmatu "Vienos ratos ar slavenībām. Atmiņas, stāsti, joki". Šis krājums turpinās viegli ironisko pastāstu virteni, apvienojot vienos vākos gan atmiņu tēlojumus par dokumentālā kino uzņemšanu, gan paša Freimaņa oriģinālžanru – īsus anekdotes formāta vērojumus "iz dzīves". Krājumu papildinās autora piemeklētas dokumentālas un tematiskas fotogrāfijas. Aivars Freimanis ir sarakstījis jau vairākas grāmatas, tostarp "Šmerļwudas stāstiņi", kas asprātīgi ataino dzīvi un notikumus Rīgas kinostudijā tās ziedu laikos.

Jau vēstīts, ka nacionālais filmu festivāls "Lielais Kristaps" šogad norisināsies Lieldienu laikā – no 10. līdz 15. aprīlim, vienlaicīgi svinot arī Latvijas kino atdzimšanu. Kopš 2009. gada, kad festivāls notika iepriekšējo reizi, tapis ievērojams skaits filmu, kas guvušas gan skatītāju ievērību pašmājās ("Rūdolfa mantojums", "Seržanta Lapiņa atgriešanās", "Kolka Cool" un citas), gan piedalījušās un saņēmušas nozīmīgas balvas starptautiskos nozīmīgākajos filmu festivālos (īpaši jāizceļ dokumentālās filmas "Ģimenes lietas", "Kā tev klājas", "Rūdolf Ming?"). Balvas labākajām filmām un kino profesionāļiem tiks pasniegtas jau 25. reizi.

Festivāla konkursa programma tiks demonstrēta kinoteātrī "Splendid Palace", taču latviešu filmas skatīties varēs arī citās kultūras iestādēs Rīgā un kino izrādīšanas vietās visā Latvijā. Festivāla noslēgumu un balvu pasniegšanas ceremoniju 14. aprīlī varēs tiešraidē vērot Latvijas Televīzijā.
Par autoru

Rīts.lv, Latvijas kultūras portāls © 2024 Visas tiesības paturētas