LNO sezonu sāks ar operas “Dauka” pasaules pirmatskaņojumu


Latvijas Nacionālā opera (LNO) jauno 2012./2013. gada sezonu sāks 7. septembrī ar Andra Dzenīša operas "Dauka" pasaules pirmatskaņojumu, informēja Latvijas Nacionālajā operā.


Operas koncertuzvedumu veido diriģents Aigars Meri, režisore Ināra Slucka, māksliniece Katrīna Neiburga, horeogrāfe Elita Bukovska. Operas libretu pēc Sudrabu Edžus stāsta motīviem sarakstījis dzejnieks Kārlis Vērdiņš.


Titullomā – Armands Siliņš. Lomās: Ieva Parša, Kārlis Saržants, Guntars Ruņģis, Imants Erdmans, Andris Lapiņš, Rihards Mačanovskis, Kristīne Gailīte, Andžella Goba, Viesturs Jansons. Uzvedumā piedalās Rīgas Doma zēnu koris.


Ar "Daukas" iestudējumu LNO turpina aizvadītajās sezonās uzsākto latviešu opermūzikas popularizēšanu. Andris Dzenītis ir viens no talantīgākajiem, daudzpusīgākajiem un starptautiski veiksmīgākajiem jaunajiem latviešu komponistiem. Viņu un jauno dzejnieku Kārli Vērdiņu iedvesmojis Sudraba Edžus arhetipiskais stāsts.


Andris Dzenītis, komponists: "Manā iztēlē Dauka iemieso ne tik daudz veco, nodrāzto pretni – indivīda sadursmi ar pelēko masu, bet drīzāk mākslas kā specifiskas nozares sadursmi ar šīs pasaules realitāti. Māksla, mākslinieks nekad neradīs pareizās un absolūtās atbildes – to vienkārši nav. Vērtējot mākslu, mēs bieži sliecamies piekrist ģimnāzijas skolotāja vai mācītāja viedoklim. Bet vai tā ir patiesība? Vai arī patiesība tiešām ir kaila kā Skudras Kača, kā domā Dauka? Drīzāk – mākslas patiesība ir tāla kā nesasniedzams, bēgošs apvārsnis."


Kārlis Vērdiņš, libretists: "Operas galvenais varonis Dauka ir nevis dulls, bet ārkārtīgi zinātkārs un apdāvināts cilvēks – pasaules izzināšana viņam sniedz ekstātiskas laimes sajūtu. Taču viņa meklējumi nonāk arvien krasākā pretrunā ar merkantilo sabiedrību. Viņš kļūst par traģisku varoni, izmisīgi meklējot veidu, kā pārvarēt dzīves uzliktos ierobežojumus...."


Opera "Dauka" uz LNO skatuves jaunajā sezonā būs skatāma vēl divas reizes – 22. septembrī un 2013. gada 14. jūnijā, Rīgas Operas festivāla 2013 ietvaros.


Tradicionālās "Sarunas pirms pirmizrādēm" par operu "Dauka" notiks 3. septembrī 18.30. Tajās piedalījies komponists Andris Dzenītis, diriģents Aigars Meri, libretists Kārlis Vērdiņš, pasākumu vadīs mūzikas žurnālists Edgars Raginskis.


Foto: Publicitātes

Par autoru

Rīts.lv, Latvijas kultūras portāls © 2024 Visas tiesības paturētas