Mākslas muzejam „Rīgas Birža” 1 gads!


2012. gada 21. augustā Mākslas muzejs „Rīgas Birža” (Doma laukumā 6, Vecrīgā) atzīmēs savu pirmo dzimšanas dienu. Laikā no plkst. 17.00 līdz 19.00 rīdziniekiem un Rīgas viesiem tiks dāvinātas divas laimīgās stundas muzeja bezmaksas apmeklējumam. Muzeja ātrijā būs novietots „brīvais mikrofons”, kā arī skanēs mūzika labam noskaņojumam.


Latvijas Nacionālā mākslas muzeja direktore Māra Lāce: „Atskatoties uz gadu, kopš Mākslas muzejs „Rīgas Birža” atvērts apmeklētājiem, ar gandarījumu varu atzīmēt, ka muzejs ir atradis savu vietu Rīgas kultūrtelpā, piesaistot plašu mūsu sabiedrības un tūristu interesi. Pakāpeniski tiek apgūtas iespējas, ko piedāvā pati ēka gan izstāžu veidošanā, gan dažādu citu aktivitāšu nodrošināšanā. Šobrīd izskatās, ka ir izveidota spēcīga personāla komanda, kas strādā ar patiesu atdevi un ieinteresētību. Lai skatītājiem ir gandarījums arī turpmāk!”


Mākslas muzejs „Rīgas Birža” (MMRB) savas durvis apmeklētājiem vēra pagājušajā gadā – Rīgas svētku laikā, 20. augustā – ar plašu atklāšanas ceremoniju un uzreiz piesaistīja sabiedrības uzmanību. 2012. gadā muzejs tika pieteikts prestižajai Eiropas Muzeju Foruma balvai „Eiropas gada muzejs”. Šobrīd tapis zināms, ka MMRB ir viens no 28 muzejiem, kas iekļuvuši konkursa otrajā kārtā. Balvas ieguvējs tiks paziņots 2013. gada maijā. 2011. gadā „Rīgas Birža” ieguva LTV1 kultūras raidījuma „100 grami kultūras” balvu „Kilograms kultūras”, kā arī Latvijas Būvnieku asociācijas novērtējumu „Labākā gada būve Latvijā” nominācijā „Rekonstrukcija”.


„Savus svētkus Mākslas muzejs „Rīgas Birža” vēlas svinēt kopā ar saviem apmeklētājiem. Tieši kopā ar viņiem muzejs ir izveidojies tāds, kādu mēs to redzam šodien. Diskusijas, pārrunas, ieteikumi, prāta vētras dažādu nozaru profesionāļiem – tā ir bijusi šī nostrādātā gada ikdiena. Muzejs vēl ir tikai sava ceļa sākumā. Prieks ir pašā procesā, spējā uz lietām skatīties pozitīvi, kā arī katrā sasniegtajā mērķī, ko, kopējās koncepcijas ietvaros, ir izdevies realizēt atbilstoši iecerēm,” atzīmē Mākslas muzeja „Rīgas Birža” vadītāja Daiga Upeniece.


Muzeju gada laikā kopš atvēršanas apmeklējuši vairāk nekā 120 000 skatītāju. Vislielāko apmeklētāju interesi ir guvušas izstādes „Glasstress Rīga – darbi no Berengo studijas” (32 000 apmeklētāju četros mēnešos), „Austrumu porcelāns un Nīderlande. Austrumu un Rietumu mijiedarbība 17. gadsimtā” (28 681 skatītājs trīs mēnešos) un „Faberžē” (26 262 apmeklētāji divos mēnešos). Muzejs Latvijas kultūras dzīvē ir ienācis ar bagātām pasākumu programmām dažāda vecuma un interešu mērķauditorijām, sākot no bērniem, kuri ar prieku muzejā svin dzimšanas dienas, un beidzot ar starptautiskām konferencēm, kas pulcē dažādu valstu profesionāļus. Muzejs ir draudzīgs māmiņām un senioriem, piedāvā iPhone aplikācijas, QR kodos ietverto informāciju u.c., kā arī rosīgu dzīvi sociālajos medijos skolēniem, studentiem un enerģiskākajai sabiedrības daļai.


Atbilstoši savām kolekcijām muzejs aktīvi iesaistās Austrumu kultūras popularizēšanā, pozicionējot sevi kā kultūru tikšanās vietu, nemitīgi meklējot līdzsvaru starp laikmetīgo un klasisko, Austrumiem un Rietumiem, izziņu un atpūtu, modernajām tehnoloģijām un agrāko gadsimtu mākslas darbu vērtību.


Pašlaik muzejā ir atvērta holandiešu un flāmu glezniecības izstāde „Floras valstība”, kas ir „Rīgas Biržas”, galerijas „Modus Vivendi” (Krievija, Maskava) un Rundāles pils muzeja kopdarbs, kā arī apskatāmas pastāvīgās ekspozīcijas – Gleznu galerija, Rietumu galerija, Austrumu galerija, Senā Ēģipte un Sudraba kabinets.


Kopš 2012. gada maija muzeja ātrijā savu vietu ir ieņēmis ar Borisa un Ināras Teterevu fonda atbalstu finansētais mākslinieka Dmitrija Gutova (Krievija) 11 metru garais un 1000 kg smagais objekts „Gondola”, kas veiksmīgi demonstrē laikmetīgās mākslas kvalitatīvu pienesumu vēsturiskās ēkas interjerā. Boses zālē vēl līdz augusta beigām ir apskatāma informatīva izstāde, kas veltīta šī objekta tapšanas vēsturei.


 

Par autoru

Rīts.lv, Latvijas kultūras portāls © 2024 Visas tiesības paturētas