Pavasara saulgriežu – Lielās dienas atzīmēšana Rīgā



Lielā diena jeb pavasara saulgrieži ir laiks, kad daba un cilvēki svin gaismas uzvaru pār tumsu un diena kļūst garāka jeb lielāka par nakti, tāpēc arī galvaspilsētas kultūras centri aicina iedzīvotājus iesaistīties virtuālās Lielās dienas atzīmēšanas norisēs – tradīciju izzināšanā, muzikālu priekšnesumu baudīšanā un līdzi dziedāšanā.

Kultūras centra “Iļģuciems” Facebook vietnē un Rīgas pašvaldības kultūras iestāžu apvienības YouTube kanālā no 20. marta līdz 4. aprīlim būs pieejams Lielajai dienai un Lieldienām veltīts video cikls. Piecos atsevišķos videoklipos izskanēs Lieldienu laika teikas un ticējumi, Lielās dienas un Lieldienu tradīcijas, praktiski padomi olu krāsošanā, šūpoļu darināšanā, kā arī būs klausāmi muzikāli priekšnesumi, kurus sarūpējuši folkloras kopas “Laiksne” dalībnieki.

Savukārt kultūras centrs “Ritums” no 20. marta plkst. 12.00 savā YouTube kanālā ikvienam interesentam piedāvā iepazīt Lielās dienas tradīcijas un to nozīmi. Video materiālā varēs vērot saules sagaidīšanu, gavilēšanu, šūpoļu kāršanu un pušķošanu, olu krāsošanu, dažādas Lielās dienas rotaļas un citas tradīcijas, kā arī dziedāt līdzi dziesmām un baudīt kokles, dūdu un stabules spēli. Video tapšanā piedalījušās 11 folkloras kopas: “Grodi”, “Garataka”, “Vilkači”, “Rīgas danču klubs”, “Savieši”, “Berendejka”, “Laiva”, “Skandinieki”, “Banga”, “Budēļi” un “Lāns” vadītāji ar ģimenēm.

Pavasara saulgriežu noskaņu varēs just, apskatot kultūras centra “Imanta” skatlogos eksponēto izstādi “Nāc nākdama, Liela diena!”. Izstāde būs skatāma no 19. marta līdz pat 11. aprīlim, tajā būs redzami VEF Kultūras pils tautas lietišķās mākslas studijas “Māra” un Kultūras un tautas mākslas centra “Ritums” tautas lietišķās mākslas studijas “Rota” dalībnieku veidoti keramikas darbi un rokdarbi. Līdzās lietišķās mākslas darbiem izstādē būs iespēja izzināt latviešu tautas ticējumus, dziesmas un paražas, kas saistās ar pavasara sagaidīšanu un Lielo dienu.

Foto: Publicitātes

 
Par autoru

Rīts.lv, Latvijas kultūras portāls © 2024 Visas tiesības paturētas