Pirmizrādi piedzīvos Leldes Eglinskas diplomdarba izrāde režijā “Spēle ar uguni”11. aprīlī Latvijas Nacionālā teātra aktieru zālē notiks Latvijas Kultūras akadēmijas teātra režijas maģistrantūras studentes Leldes Eglinskas diplomdarba A. Strindberga lugas “Spēle ar uguni” pirmizrāde. Tas būs mūsdienīgs skatījums uz pirms 120 gadiem zviedru dramaturga A.Strindberga sarakstīto lugu “Spēle ar uguni”. Lugas pamatā ir stāsts par mīlestību, greizsirdību, intrigām un meliem kādā ģimenē.

Vai pa šiem gadiem cilvēku attiecībās ir kaut kas mainījies? Attiecību sākumā mīlestība ir svelmaina kā uguns. Taču ar gadiem mīlestība laulības ietvarā kļūst par padzisušu ugunskuru, kuram reiz pa reizei jāpiemet pa kādai jaunai pagalei. Lugas varoņi vārās seksuālā enerģijā. Sekss ir ceļš uz zaudēto paradīzi, kurā varoņi cenšas izmisīgi nokļūt, lai atbrīvotos no izmisuma, bailēm un degradācijas. Nacionālā teātra aktieru trijotne Dita Lūriņa, Ainārs Ančevskis un Egils Melbārdis ieraus Ģirtu Jakovļevu, Ievu Aniņu un Helgu Dancbergu savstarpējo attiecību risināšanas virpulī.

A. Strindberga luga “Spēle ar uguni”, kas 1893. gadā Berlīnē piedzīvoja pirmizrādi, bija savam laikam gana novatoriska. Izrādi asi nokritizēja, īpaši norādot uz Strindberga lugas valodas vaļību, kurā darbojošās personas atļāvās atklāti un tieši runāt par intīmām lietām. Strindbergs lugas sižetu aizguva no sev pazīstama laulāta pāra un pašam tobrīd esot attiecībās ar precētu sievieti. Zviedru dramaturgs, rakstnieks, mākslinieks, zinātnieks un aktīvais opozicionārs Augusts Strinbergs izmantoja savu dzīvi, lai radītu mākslas darbus. Ar saviem darbiem Strindbergs ir ietekmējis gan Eiropas, gan Amerikas teātra un kino attīstību. Viņa ietekme jūtama I. Bergmana un Larsa fon Trīra daiļradē.

Izrāde “Spēle ar uguni” ir Latvijas Kultūras akadēmijas teātra režijas maģistrantūras studentes Leldes Eglinskas diplomdarbs. Izrādes mūzikas autori ir Juris Kaukulis un Kaspars Tobis. Kostīmu māksliniece ir Liene Rolšteina un scenogrāfs Uģis Bēržiņš.

Izrāde tapusi, sadarbojoties Latvijas Kultūras akadēmijai, Latvijas Nacionālajam teātrim un Zviedrijas vēstniecībai Rīgā. Izrādi atbalsta VKKF un Rīgas dome.
Par autoru

Rīts.lv, Latvijas kultūras portāls © 2024 Visas tiesības paturētas