Priekuļu jaunajā parkā atklās saules pulksteniVidzemē, Priekuļos, izveidots jauns parks, kurā atradīsies saules pulkstenis, kura svinīga atklāšana paredzēta ceturtdien, norāda Latvijas Astronomijas biedrības pārstāvis Mārtiņš Gills."Saules pulkstenis Priekuļos ir dalības jeb analemmatiskais saules pulkstenis, kas atšķiras no citiem klasiskajiem saules pulksteņu veidiem ar to, ka laika nolasīšanā ir jāpiedalās cilvēkam – nostājoties uz centrā esošās datumu tabulas, ir iespēja pašam ar savu ēnu parādīt pareizu laiku," sacīja Gills.

Priekuļu saules pulkstenis rāda vasaras un ziemas laiku, un paralēli datuma izvēlei, kur tieši apmeklētājiem nostāties, būs iespēja vadīties arī pēc zodiaka zīmēm. Vienā no papildu akmens apļiem ir precīzi atzīmētas debespuses, kā arī saullēkta un saulrieta virzieni ziemas un vasaras saulgriežos.

Savukārt otrā aplī ir norādes ar attālumiem uz Priekuļu apkaimes un attālajām sadraudzības apdzīvotajām vietām.

"Asociējot Priekuļu nosaukumu ar prieku, saules pulksteņa kompozīcija veidota smaidošas saules formā. Plānots, ka saules pulkstenis kalpos gan par izglītojošu objektu, paplašinot izpratni par to, kā gada ietvaros mainās saules gaita, gan arī tā būs vieta, kur pulcēties zīmīgos notikumos," paskaidroja Gills.

Jaunā saules pulksteņa idejas autors ir Jānis Sirlaks, to projektēja Mārtiņš Gills, bet izgatavošanu nodrošināja akmeņkaļa Aivara Kerliņa darbnīca un Priekuļu novada pašvaldība.

Latvijā pašlaik ir apmēram 20 publiski apskatāmu saules pulksteņu.

Avots: nra.lv


 
Par autoru

Rīts.lv, Latvijas kultūras portāls © 2024 Visas tiesības paturētas