Purvīša balvai 2012. gada pirmajā ceturksnī nominēti pieci mākslinieki

PURVĪŠA BALVAS NOMINANTI 2011.–2012. gadā
Purvīša balvas neatkarīgo ekspertu darba grupa ir izvērtējusi 2012. gada pirmā ceturkšņa (janvāris – marts) notikumus Latvijas vizuālajā mākslā un nominējusi fināla atlasei, kas notiks 2012. gada beigās, piecus māksliniekus:


* SARMĪTI MĀLIŅU un KRISTAPU KALNU par darbu izstādi „Pacieties” Latvijas Nacionālā mākslas muzeja izstāžu zālē Arsenāls (09.02.–18.03.2012.).Nominācijas pamatojums: „Izstāde ir sezonas notikums Latvijas instalāciju mākslā. Tā atklāj jaunas garīguma dimensijas, kas izstāžu zālē Arsenāls tika apliecinātas ar izcilu monumentalitātes un emociju savijumu. Abu mākslinieku saskanīgajā kopdarbā jaušama „reliģiskas” mistērijas klātbūtne. Apbur darbu nevainojamais profesionālais izpildījums. Konceptuālais radikālisms šajā izstādē līdzsvarots ar dziļu saturisko esenci. Ekspozīcijas vēriens un tās radītais mākslinieciskais iespaids apstaro skatītāju ar ilgdarbīgu „kultūrradiāciju”,” uzskata mākslas kritiķis Jānis Borgs.


„Transcendentāla vienkāršība savienojumā ar formas perfekciju pārliecinoši pakļauj telpu un pieprasa aizdomāties par garīguma apvāršņiem. Spēcīgi atrisināta telpas scenogrāfija un demonstrēta spēja atteikties no visa liekā, izceļot vēstījuma kodolu,” papildina Laikmetīgās mākslas centra direktore Solvita Krese.


„Emocionāli un meditatīvi, trausli un spēcīgi simboliskie atribūti rosina uz pārdomām par eksistenciālām problēmām. Universālie un vienlaikus dziļi personiskie stāsti tomēr nav aicinājums uz pacietību, drīzāk runā par naivitātes un pacietības limitu indivīda apziņā,” piebilst mākslas zinātniece Ginta Gerharde-Upeniece.


* KRISTAPU ĢELZI par personālizstādi „Viela pārdomām” galerijā „Māksla XO” (08.03.–03.04.2012.).
Nominācijas pamatojums: „Kristaps Ģelzis nebeidz pārsteigt. Viņa trumpis ir spēja pakļaut arī vispretrunīgākos, neiespējamākos materiālus glezniecības pašvērtības prasībām, tās jutekliskajai dabai, turklāt atrast arī kādu kaitinoši aktuālu, humānu vēstījumu, aiz kura paslēpt dzīves neglābjami izprovocēto dienišķo asaru,” uzskata izdevniecības „Neputns” galvenā redaktore Laima Slava.


* LEONARDU LAGANOVSKI par personālizstādi „Yezzz!!!” Laikmetīgās mākslas centra Ofisa galerijā (12.01.–06.02.2012.) un darbu ciklu „2012. gads” laikmetīgās mākslas izstādē „Būt vai nē” Dailes teātrī (26.01.–21.06.2012.).Nominācijas pamatojums: „Leonards Laganovskis ir viens no nedaudzajiem mūsdienu māksliniekiem, kurš konsekventi un ilgstoši savā daiļradē pievēršas sociālai un politiskai tematikai, sasniedzot pārsteidzošu precizitāti īpaši varas un sabiedrības attiecību raksturojumā. Jaunākajā izstādē autors eksponēja daļu no apjomīgā cikla – savas turpat desmit gadu laikā radītās daudzu „vecās Eiropas” valstu kartes ar paplašinātām, „jaunām” teritorijām un „vēlamajām” robežām. Skatītājam tika piedāvāts aktuāls, emocionāli spēcīgs vēstījums par lielvaru kārtējām, azartiski īstenotajām „kara spēlītēm”, kurās atsevišķu reģionu un nelielu valstu intereses „demokrātijas” aizsegā tiek tradicionāli ignorētas. Izstāde nodrošināja kaut arī ne pārāk patīkamu, tomēr lielisku vielu pārdomām par visu un visa labilitāti. Savukārt vērienīgajā divpadsmit digitālo izdruku ciklā „2012. gads” sniegts ironiski trāpīgs komentārs par mūsdienu globālās pasaules uztveres modeļiem un savstarpējās komunikācijas formām,” savu viedokli pamato LNMM izstāžu kuratore Irēna Bužinska.


* VERNERU LAZDĀNU par izstādi „Nativus” galerijā „Alma” (15.02.–23.03.2012.).
 


Nominācijas pamatojums: „Ekspozīcijā „Nativus” izstādīti mākslinieka pēdējos divos gados radītie darbi – desmit gleznu sērija un pie tās piederošas plastikas figūras. It kā nekas sevišķs, bet no šiem ne-zvēriem, ne-būtnēm nevar atraut acis. Viņi it kā iznirst no mūsu pirmatnējo sajūtu dzīlēm un maģiski fascinē ar savu emocionālo tiešumu. Sekojot mākslinieka Vernera Lazdāna radošajai attīstībai, augstu vērtēju viņa konsekvenci un patstāvību sava ceļa meklējumos,” izvēli pamato mākslas zinātniece Inese Baranovska.


EKSPERTI 2011.–2012. gadā
Purvīša balvas neatkarīgo ekspertu darba grupā no 2011. gada 1. janvāra līdz 2012. gada 15. decembrim darbojas Latvijas Nacionālā mākslas muzeja Latvijas Vizuālās mākslas departamenta vadītāja Ginta Gerharde-Upeniece, LNMM izstāžu kuratore Irēna Bužinska, LNMM Latvijas dekoratīvās mākslas un dizaina departamenta vadītāja Inese Baranovska, mākslas kritiķis un kurators Vilnis Vējš, mākslas kritiķis Jānis Borgs, Laikmetīgās mākslas centra direktore Solvita Krese un mākslas zinātniece, izdevniecības „Neputns” galvenā redaktore Laima Slava. Ekspertu darba grupa nominantus balvai izvirza reizi ceturksnī.


PURVĪŠA BALVA
Purvīša balva dibināta 2008. gada sākumā un tiek pasniegta reizi divos gados. Pirmo Purvīša balvu 2009. gadā saņēma Katrīna Neiburga par videodarbu „Solitude”. Par otrās Purvīša balvas laureātu 2011. gadā kļuvis mākslinieks Kristaps Ģelzis par personālizstādi „Varbūt”.

Par autoru

Rīts.lv, Latvijas kultūras portāls © 2024 Visas tiesības paturētas