Tweet |
|
Vēlā 25. aprīļa vakarā savu galvenā konkursa programmu izziņojis Ansī starptautiskais animācijas filmu festivāls (Festival international du film d'animation d'Annecy) Francijā, un tajā iekļauta arī Ginta Zilbaloža pilnmetrāžas animācijas filma “Straume”. Līdz ar to filma savu ceļu pasaulē sāk ar dalību konkursā divos nozīmīgākajos Eiropas kinofestivālos.
Ansī starptautiskais animācijas filmu festivāls ir viens no pazīstamākajiem un prestižākajiem animācijas filmu festivāliem pasaulē, tas katru gadu jūnijā norisinās Francijā. Festivāls ir slavens ar savu gados jauno publiku – ik gadu uz Ansī brauc tūkstošiem animācijas studentu, taču festivālu apmeklē arī pasaulē zināmāko animācijas studiju pārstāvji no DreamWorks, Pixar un citām. Ansī festivāla galvenā konkursa programma, kurai atlasīta filma Straume, pasaules kinoindustrijā tiek uzskatīta par pasaulē lielāko un svarīgāko animācijas filmu konkursu.
Jau iepriekš ziņots, ka Ginta Zilbaloža filma Straume / Flow (2024) pasaules pirmizrādi piedzīvos šā gada maijā Kannu kinofestivāla konkursā Un Certain Regard. Pilnmetrāžas filma Straume ir 3D animācijas tehnikā veidots darbs, kas stāsta par Kaķi – vientuļnieku un individuālistu, kurš negaidītu un lielu plūdu dēļ pazaudē savas mājas un nonāk nelielā laivā, kurā spiests sadarboties ar citiem zvēriem, lai izdzīvotu. Filma veidota Zilbalodim raksturīgajā autorrokrakstā – tas ir reizē poētisks un vizuāli grandiozs ceļojums cauri pārplūdušai pasaulei, kurā no cilvēkiem nav ne miņas.
Ansī festivālā Gints Zilbalodis ar lieliem panākumiem piedalījies jau iepriekš – 2019. gadā festivāla “otrā” konkursa programmā Contrechamp galveno balvu ieguva viņa režisētā debijas pilnmetrāžas filma Projām / Away (2019), kuru Zilbalodis veidoja viens pats; pēc šī panākuma filma Projām tika izrādīta vairāk nekā 90 kinofestivālos visā pasaulē.
“Priecājos atgriezties Ansī filmu festivālā, kur pirms pieciem gadiem mana filma Projām ieguva Contrechamp balvu. Pēc šī notikuma visas pasaules festivālu un filmu izplatītāju uzmanība tika pievērsta manam darbam, tas ļāva sasniegt plašu skatītāju auditoriju un vēlāk arī piesaistīt starptautiskus kopproducentus un finanses, lai veidotu nākamo filmu daudz lielākā mērogā. Visticamāk, bez Contrechamp balvas tas nebūtu noticis. Uz Ansī festivālu brauc desmitiem tūkstošu animācijas fanu no visas pasaules, lai redzētu nozīmīgākās jaunās animācijas filmas, viņi patiešām dzīvo tām līdzi. Šādu atmosfēru neesmu piedzīvojis nevienā citā festivālā,” stāsta filmas režisors Gints Zilbalodis.
“Animācijas Straume demonstrēšana slavenajā Francijas Ansī festivālā ir likumsakarīga arī tāpēc, ka filmas tapšanā piedalījušies animatori no Francijas un Beļģijas, kuri strādājuši Marseļā, īpaši šim projektam izveidotā studijā. Tieši viņi tika galā ar sarežģīto uzdevumu ticami iekustināt četrkājainos zvērus, kas apdzīvo filmas pasauli. Turklāt latviešu režisora Zilbaloža projektu finansiāli atbalstījušas arī pasaulē pazīstamās platformas Arte un Canal+. Ja salīdzinām – Kannu kinofestivālu raksturo sarkanā paklāja glamūrs, bet Ansī festivāls ir demokrātiskāks, publika šeit ir raibāka. Te brauc īsti animācijas fani,” norāda filmas producents Matīss Kaža.
Pie filmas Straume strādājusi starptautiska komanda – filmas tēlu animācija veidota Francijā, skaņas pēcapstrāde veikta Beļģijā, tēli un vides elementi, vizuālie efekti un mūzika tapa Latvijā. Filmas galvenajā radošajā komandā ir režisors, producents, scenārists un mākslinieks Gints Zilbalodis, producents un scenārija līdzautors Matīss Kaža, producenti Rons Diānss (Ron Dyens) un Gregorijs Zalkmans (Gregory Zalcman), skaņu režisors Gurvals Koiks-Gallass (Gurwal Coïc-Gallas), galvenais animators Leo Silī-Pelisjē (Léo Silly-Pélissier), mūzikas autori Gints Zilbalodis un Rihards Zaļupe, vizuālo efektu mākslinieki Konstantīns Višņevskis un Mārtiņš Upītis.
Filmu Straume finansiāli atbalsta Nacionālais Kino centrs, Valsts Kultūrkapitāla fonds, Eurimages, Francijas Nacionālais kino centrs, televīzijas Arte un Canal+, arī dažādi reģionālie fondi un atbalsta programmas Francijā un Beļģijā. Filma producēta studijās Dream Well Studio (Latvija), Sacrebleu Productions (Francija) un Take Five (Beļģija). Latvijas pirmizrādi filma piedzīvos rudenī.
Foto: Publicitātes